Poprzedni temat «» Następny temat
Historia pasówek i dylemat koncepcyjny przy planowaniu moda
Autor Wiadomość
crayzee 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
SAMURAJ


Pomógł: 11 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4007
Skąd: Bielsko-Biała
 #1  Wysłany: 2011-02-21, 23:23   Historia pasówek i dylemat koncepcyjny przy planowaniu moda

Pozyskałem ostatnio pasówkę na wielce szanownym mechanizmie. Plany renowacji lub zbudowania na niej moda wywołały u mnie refleksje nad tym, jak to faktycznie z tymi pasówkami było i jak ja sam powinienem podejść do tematu.

Pierwszą kwestią jest zdefiniowanie tzw. pasówki z epoki. Jeśli za pasówkę uznamy mechanizm z zegarka kieszonkowego przeszczepiony do naręcznej koperty, wówczas mamy zwykle do czynienia z mechanizmem z wałkiem orientowanym w pozycji: godzina 6 - godz. 12 i sekundnikiem na godz. 6 lub. 9.

Bierzemy więc mój ostatni nabytek i mamy to:



Oznacza to, że manufaktura miała patent na produkowanie zegarków naręcznych z mechanizmami o gabarytach podobnych do kieszonkowych, lecz nieco innej konstrukcji. Ergo - to nie jest pasówka. Zakładając jednak, że sekundnik byłby na godzinie 9, nasuwa się pytanie - skąd pochodziły tarcze? Czy pochodziły od producenta, czy ktoś już w tamtych czasach bawił się w radosną twórczość?

Tym wywodem zmierzam do sedna. Buszując na ebayu znalazłem dość ciekawą koncepcję zagospodarowania mechanizmu z kieszonki wraz z tarczą (lub bez niej). Nie zwracajcie uwagi na tarcze, raczej na rozwiązanie kwesti osadzenia werku w kopercie:












Obstawiałbym raczej, że to współczesna wariacja na temat, jednakże nie ukrywam, że mi się podoba. Oczywiście nikt nie planuje okaleczania starych kieszonek. Zakładając jednak, ze znajdę na sieci stary szacowny mechanizm nadający się do pokazania i będący na chodzie, a do tego z tarczą w dobrym stanie, pozostaje pozyskać następujące komponenty:

Odpowiednią kopertę - tu zastanawiam się, czy istnieje alternatywa dla kupowanych przez forumowiczów kopert od naszych chińskich przyjaciół. Zastanawia mnie, jak w takich kopertach rozegrać kwestię niestandardowego połączenia koronki lub przycisku umożliwiającego regulację - wiercić otwory? Jak?
Tarcza - jeśli oryginalna nie wchodzi w grę, wówczas projekt i zlecenie druku
Koronka - znów, jeśli nie było oryginalnej, to pozyskanie zamiennika. I znów pytanie, czy jest jakaś alternatywa dla koronek z HK (wszystkie są tego samego kształtu).

Generalnie zmierzam do tego, by osiągnąć efekt, jak na pokazywanych zdjęciach. Nie wiem tylko jeszcze, jak :???:
_________________
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
 
 
voli 
Kierownik Pola Ryżowego
mentalny Martin Eden


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1644
Skąd: inąd
 #2  Wysłany: 2011-02-22, 01:21   

Wiercić - tylko nie ręczną wiertatką bo to wyjdzie tragicznie. Od biedy mozna się posłużyć zbudowana samodzielnie wiertarką stołową (pionową) zrobiona z ręcznej i odpowednio utwierdzonej koperty.
 
 
auza
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2011-02-22, 09:10   

Rozwiązanie takie jak na fotce 3 ma Poljot Kirov 1MWF
Wygląda to trochę gorzej niż foto 5,7,9, ale pewnie łatwiejsze do zrobienia.
Wg. mnie taki styl (bez klasycznej koperty i teleskopów) wygląda bardziej jak z epoki.
Jak masz kieszonkę do przerobienia to wystarczy znaleźć na zatoce trupka bliźniaka i przeszczepić kominek.

:mrgreen: ... łatwo powiedzieć
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #4  Wysłany: 2011-02-22, 09:25   

Bartek - wszystkie te przeróbki powstały w identyczny sposób. Poprzez dolutowanie do koperty uprzednio spreparowanych uszu, lub całego kominka z koronką pozyskanego z innego zegarka. Kiedyś - gdy roboczogodziny kosztowały relatywnie niewiele - taki zabieg był kalkulowalny. Obecnie wróżę przekroczenia budżetu i harmonogramu, chyba że zrobisz to w kraju gdzie dalej rzemiosło działa prężnie. Zaznaczę też, że nie są to Chiny. Chiny przekroczyły już próg rzemieślniczy, znajdują siew epoce industrialnej. Najbliżej - Indie :-)
 
 
crayzee 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
SAMURAJ


Pomógł: 11 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4007
Skąd: Bielsko-Biała
 #5  Wysłany: 2011-02-22, 09:54   

Dolutowanie faktycznie wydaje się najbardziej oczywistym sposobem. Jednak obejrzałem sobie dokładnie te zdjęcia i jak dla mnie to za dobrze wygląda. Ale może po prostu nie doceniam kunsztu rzemieślników.
_________________
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #6  Wysłany: 2011-02-22, 10:03   

Na wszystkich tych uszach widać lut, i ślady obróbki.
 
 
auza
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2011-02-22, 10:14   

zegarmistrz, złotnik, optyk - najważniejsze żeby mu się chciało
 
 
crayzee 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
SAMURAJ


Pomógł: 11 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4007
Skąd: Bielsko-Biała
 #8  Wysłany: 2011-02-22, 10:16   

I to jest właśnie największy problem...
_________________
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
 
 
Zinajda 
Kierownik Pola Ryżowego
Camil K. Cruff


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 11 razy
Wiek: 76
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 1873
Skąd: WOT
 #9  Wysłany: 2011-02-22, 10:20   

Myślę, że najłatwiej byłoby poszukać na Al. jakiejś pasówki (a jest ich sporo, na ogół z nieciekawymi, popsutymi werkami i zrypanymi tarczami), no i włożyć posiadany mechanizm.
Efekty mogą być całkiem przyzwoite - pokazywałem już uruchomioną obecnie z tarczą (z napisem) "Tissot" i mechanizmem Paweł Bure (nie wiem, dlaczego sekunda jest na 6, czyżby mechanizm pochodził z zegarka też naręcznego), na SPA (i przypływ kasy) czeka pasówka z tarczą "Omega" i werkiem MOVADO (tak na nim pisze, i chyba tak jest). A może znależć odpowiednią srebrną kopertę dolutować jedno ucho u dołu i przerobić bigiel (ze względu na to, że uchwyt bigla nie jest zwykle za mocny, sugerowałbym jakiś zmyślny pasek jednoczęściowy).


_________________
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2011-02-22, 10:35, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
crayzee 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
SAMURAJ


Pomógł: 11 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4007
Skąd: Bielsko-Biała
 #10  Wysłany: 2011-02-22, 10:54   

Takie pasówkowe koperty mam już w tej chwili 3. We wszystkich przypadkach konieczne jest chromowanie. Może nie wyglądają rewelacyjnie, ale coś można z tego zrobić.

Faktycznie, tarcze są zastanawiające - ich orientacja względem wałka wskazuje, że raczej nie pochodzą one z kieszonek. Sam mam taką Omegę z Corterbertem w środku ;-) )

Przy okazji - koronkę w tym Tissocie masz oryginalną, czy dosztukowaną?
_________________
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
 
 
Zinajda 
Kierownik Pola Ryżowego
Camil K. Cruff


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 11 razy
Wiek: 76
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 1873
Skąd: WOT
 #11  Wysłany: 2011-02-22, 14:37   

Odpowiedź na pytanie o koronkę:
Nie wiem. Zegarek znalazłem w rzeczach "po cioci" w latach 70-ych, z tą koronką. Nic nie było robione potem z wałkiem, ani koronką, czyli jestem niemal pewny, że koronka jest w pasówce od nowości, czy jest to ta sama co w dawcy werku, nie mam pojęcia ale to możliwe (mam ściągnięte z netu fotki kieszonek Bure ze stożkiem, zresztą również fotkę identycznego werku, zabudowanego w kieszonce)
PS Moja też jest pochromowana, w sumie parę groszy a zegarek lepiej wygląda..

A co do zegarków naręcznych P.Bure to właśnie znalazłem to:
http://www.modusvivendi.ru/lots/1/39/8339.html
Werk jest dość podobny do mojego, chociaż nie wiem czy wszystko razem nie jest mniejsze. Ale wydaje się możliwe, że ktoś kiedyś z czegoś takiego z "moim" mechanizmem, ściągnął i przetopił złotą kopertę, a werk został i padł ofiarą pasówki.
_________________
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2011-02-22, 15:50, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
crayzee 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
SAMURAJ


Pomógł: 11 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4007
Skąd: Bielsko-Biała
 #12  Wysłany: 2011-02-24, 00:10   

No dobra, prace nad modem ruszyły powoli do przodu. Na razie plan jest taki:

Koperta z pasówki - do chromowania
Wskazówki - sam sobie pomaluję
Werk - jest już naprawiony i wyczyszczony.

Zostaje... tarcza.

Ponieważ miałem w planie wykorzystanie już posiadanego wzoru tarczy, więc zrobiłem jej zdjęcie i zacząłem się nad nią pastwić w photoshopie. Efekt nie powala, ale trwają już rozmowy w sprawie wykonania projektu na bazie moich wypocin, więc niech te próbki zostaną w takim stanie.

Uprzedzam - moje preferencje są takie, żeby to było wyraziste. Stąd kolory.

Opcje wymyśliłem następujące:

1.



Do tej opcji planowana czerwona wskazówka sekundowa i czarna minutowa oraz godzinowa

2.



Tu wszystkie wskazówki byłyby czarne.

Co sądzicie?
_________________
...all we do is eliminate our future with the things we do today.
Money is our incentive now so that makes it okay.
 
 
Santino 



Pomógł: 151 razy
Wiek: 48
Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 48250
Skąd: Łódź
 #13  Wysłany: 2011-02-24, 00:21   

Pierwsza opcja mi się bardziej chyba podoba.
_________________
https://instagram.com/santinoleathercraft?utm_medium=copy_link
 
 
pomyslownik 
Kierownik Pola Ryżowego
Homo Faber


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 4 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Wrz 2010
Posty: 1682
Skąd: Warszawa
 #14  Wysłany: 2011-02-24, 02:28   

pierwsza wersja tarczy i ładna sekundowa czerwień będą ładnie grały
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #15  Wysłany: 2011-02-24, 10:59   

Pierwsza wersja będzie lepsza , a kolor fuksja wpadł przez przypadek ? ;)
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum