Poprzedni temat «» Następny temat
Reanimacja starego trupka
Autor Wiadomość
Erolek 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 42 razy
Wiek: 46
Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 4525
Skąd: Dubland
 #1  Wysłany: 2022-05-14, 14:27   Reanimacja starego trupka

W ramach podszkolenia się w śrubkowaniu kupiłem za kilka groszy parę trupków na Ebayu. Wszystkie przysły w stanie "do naprawy, albo na części".

Między nimi był taki "Services Watch Company", model "Daventry" z połowy lat 50-tych. Brytyjska z marka z Leicester, istniejąca od 1926 do 1972.
Stan wyjściowy - brak szkiełka, mocno zryrana powłoka i złamana wskazówka godzinowa.



Za to mechanizm kompletny, chociaż bez znaków życia.



Rozłożyłem na czynniki pierwsze i wymyłem części. Dużo zaschniętego smaru. Nie dziwota, że nie chodził.



Z ciekawostek - za enigmatycznym "Foreign Made" na tarczy skrywał się Oris Cal. 291. W kwestii horologicznej - nic specjalnego. Kamienie tylko przy balansie. Wychwyt kołkowy. W zasadzie taki jednorazowy buksiak.



Sprężyna zdecydowanie wysprężynowana. Trzeba było zamiennik pod wymiar zamówić.



Starą powłokę usunąłęm kwasem solnym i wypolerowałem resztę. Nie za bardzo mam jak domowym sposobem chromować, więc w zastępswie kopertę i koronkę poniklowałem za pomocą galwanizacji elektrolitycznej. Bezel zrobiłem na lustro, a kopertę i uszy lekko wyszczotkowałem.



Nowe szkiełko to już formalność. Dupelek jest z nierdzewki (jakiś nieprzyzwoicie twardy stop), więc tylko lekki szlif i polerka.



Nie miałem identycznych wskazówek, więc dobrałem breguetowskie, bo pasowały wymiarem, wykończeniem i średnicą. I ogólnie konweniowały mi z całością.



Asymetria balansu to jakieś 2ms, ale za cienki w uszach jestem, żeby się brać za regulację włosa. Wyregulowany pi razy tramwaj 20s/dobę. Lepiej nie będzie.

Podsumowując - zegarek chodzi, a nie chodził. I o to mi w całej zabawie chodziło. Jeszcze trochę a się odważę przy automatach grzebać.

Efekt finalny:



Pozdrawiam
Eryk
_________________
We wrażeniu jakie wywieramy na innych, cena zegarka plasuje się tuż poniżej materiału z jakiego zrobione są nasze skarpetki.
 
 
Odin 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 12 razy
Wiek: 47
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 923
Skąd: Pomorskie
 #2  Wysłany: 2022-05-14, 15:01   

No, szacuneczek, miło popatrzeć na dobrą robotę pifko
Podziwiam, za umiejętność robienia zdjęć w trakcie roboty. Mnie tworzenie zawsze tak pochłania, że nawet jak dorabiam jakieś trybiki czy ośki to wychodzę z transu jak już pacjent jest na powrót poskładany i noe mam żadnej dokumentacji :głową w mur:
 
 
vvojt 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 2153
Skąd: Olsztyn
 #3  Wysłany: 2022-05-14, 20:41   

Erolek, wielkie gratulacje i szczerze zazdraszczam :)
pifko pifko
_________________
Pozdrawiam,
Wojtek
 
 
bandi 
Właściciel Pola Ryżowego

Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 07 Kwi 2016
Posty: 2382
Skąd: Warszawa
 #4  Wysłany: 2022-05-14, 20:43   

Erolek, zacnie wyszlo pifko
 
 
Thomas666 
Prezes Uncle Bens'a
Król Brązu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 3 razy
Wiek: 55
Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 6752
Skąd: 3City
 #5  Wysłany: 2022-05-21, 12:03   

Świetny "dziadek". Jestem pełen podziwu dla kunsztu i samozaparcia kolegi pifko
_________________
Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum