Poprzedni temat «» Następny temat
Regulacja starego kwarca Seiko.
Autor Wiadomość
Szymon 
Klon Ryżowego
PPD


Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 10855
Skąd: Mynsien
 #1  Wysłany: 2020-02-08, 12:36   Regulacja starego kwarca Seiko.

Szanowne i Szanowni!
Mam stary, kwarcowy zegarek seiko (4130-9001) i problem jest taki, żę spieszy. Wymieniłem mu baterię dosłownie kilka dni temu na zgodną ze specyfikacją i niestety prózno szukać dokładności. Wiem że stare kwarce dało się jakoś regulować, bo był do tego jakiś interfejs, ale nie bardzo jestem w stanie coś stwierdzić po oględzinach, a internet też za wiele mi nie wypluwa po pierwszych poszukiwaniach.

Będę wdzięczny jak ktoś da mi wędkę i wskaże kierunek albo źródło gdzie można się czegoś doszukać.

Dzięki!
_________________
"It Is Possible To Commit No Errors And Still Lose."
 
 
Odin 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 12 razy
Wiek: 47
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 923
Skąd: Pomorskie
 #2  Wysłany: 2020-02-08, 23:18   

Dobre zdjęcie mechanizmu pomogłoby dać odpowiedź.
 
 
Szymon 
Klon Ryżowego
PPD


Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 10855
Skąd: Mynsien
 #3  Wysłany: 2020-02-08, 23:33   

Odin napisał/a:
Dobre zdjęcie mechanizmu pomogłoby dać odpowiedź.


_________________
"It Is Possible To Commit No Errors And Still Lose."
 
 
Odin 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 12 razy
Wiek: 47
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 923
Skąd: Pomorskie
 #4  Wysłany: 2020-02-08, 23:41   

Próbowałeś minimalnie przestawić tą złotą śrubkę? Wygląda jakby pod nią siedział trymer. Trzeba przekręcić ją minimalnie, o kilka stopni w którąś stronę i obserwować zmiany dokładności. Po pierwszym ruchu powinno się wyjaśnić w którą stronę przyspieszyć a w którą opóźnić.
 
 
kopeć 
Ryżowy Długiego Marszu
kopeć


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1125
Skąd: Szczecin
 #5  Wysłany: 2020-02-09, 07:43   

Jeśli brak reakcji, a zegarek naprawdę stary to może być, że trymer który odpowiada za korektę rezonatora z czasem 'odparował' - mam na myśli okładziny i ma już zero pojemności czyli nie działa - miałem tak w jednym TI Led. niestety tylko wymiana, i raczej teoretyczna...
 
 
Bimberek 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 1491
Skąd: z innego wymiaru
 #6  Wysłany: 2020-02-09, 10:45   

Ale trymer jest kondensatorem powietrznym, więc nie powinien tracić na przestrzeni lat swojej pojemności.
_________________
Normalność, to indywidualne postrzeganie rzeczywistości.
 
 
kopeć 
Ryżowy Długiego Marszu
kopeć


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1125
Skąd: Szczecin
 #7  Wysłany: 2020-02-09, 14:45   

Bimberek napisał/a:
Ale trymer jest kondensatorem powietrznym, więc nie powinien tracić na przestrzeni lat swojej pojemności.

To sobie rozbierz (taki jest zwykle z ceramiki, ma też wbudowane elektrody, itd.), jeden ruchomy element obrotowy (zwykle górny, napylone srebrem chyba, po warstwie przewodnika z każdej strony, połowa tylko na każdym i jak jedno na drugie w czasie obrotu najeżdża pojemność (jakieś pF) zmienia się - na tym polega regulacja i tak w ogóle działa kondensator - ładunek gromadzi się między przewodnikami, ten jest regulowany, ale pojemność bardzo mała, co starcza na zmianę częstości pracy rezonatora w wymaganym zakresie, jakieś pojedyncze herce pewno - na typowe 32 768 chyba ;) = 2 EXP 15. W tamtych czasach nie robiona jeszcze (z wyjątkiem może paru zegarków np. Synchronar chyba) programowanych dzielników.
 
 
Bimberek 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 1491
Skąd: z innego wymiaru
 #8  Wysłany: 2020-02-09, 17:35   

@kopeć - z całym szacunkiem, ale mam wykształcenie elektroniczne i wiem jak jest zbudowany i działa kondensator powietrzy.
Problem może leżeć w czymś innym, np. lutach.. zimnych lutach, które pod wpływem czasu straciły swoje parametry.
To że w układzie rezonansowym taki kondensator jest, wcale nie oznacza, że ma trwały kontakt z resztą aplikacji - cewka, kwarc.
Przyczyn niemożności przeprowadzenia regulacji może być więcej.. np wspominany kwarc, który mógł np. doznać szoku podczas upadku zegarka i zostać uszkodzony.
Na skutek wilgoci może być niepełny kontakt cewki rezonatora z resztą układu.. gdybam, ale przyczyn braku regulacji może być znacznie więcej.
pifko za próbę pouczania mnie :))
_________________
Normalność, to indywidualne postrzeganie rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony przez Bimberek 2020-02-09, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szymon 
Klon Ryżowego
PPD


Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 10855
Skąd: Mynsien
 #9  Wysłany: 2020-02-09, 18:59   

Zobaczę jak wyjdzie ta regulacja i czy w ogóle coś daje. Dzięki.
_________________
"It Is Possible To Commit No Errors And Still Lose."
 
 
kopeć 
Ryżowy Długiego Marszu
kopeć


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1125
Skąd: Szczecin
 #10  Wysłany: 2020-02-10, 12:28   

Szymon życzę powodzenia - jest szansa, że się uda, czego szczerze życzę :)
@Bimberek - tak jak piszesz może być masa innych powodów wadliwego działania takiego obwodu. Ten trymer NIE jest jednak kondensatorem powietrznym, co niewiele zmienia w powyższym - ale tak jest. Takie masowo stosowano raczej w obwodach strojenia radioodbiorników ze 30 - 40 lat temu ;)
 
 
Bimberek 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 1491
Skąd: z innego wymiaru
 #11  Wysłany: 2020-02-10, 13:49   

kopeć napisał/a:
Ten trymer NIE jest jednak kondensatorem powietrznym, co niewiele zmienia w powyższym - ale tak jest.

Wiem że mi nie wierzysz, dlatego posłużę się cytatem z Wikipedii;
" - Kondensatory strojeniowe – stosowane jako elementy strojeniowe obwodów rezonansowych odbiorników radiowych i telewizyjnych, których pokrętło wyprowadzone jest na zewnątrz obudowy odbiornika. Pojemność w zależności od wykonania dochodzi do kilkuset pF.
- Kondensatory stroikowe (trymery) – stosowane do dokładnego, wstępnego, najczęściej jednorazowego strojenia obwodów. Pojemności tych kondensatorów wahają się od ułamka do kilkudziesięciu pF."
i
"Budowa kondensatora zmiennego.
stator – elektroda lub zespół elektrod (płytek) stałych;
rotor – elektroda lub zespół elektrod (płytek) ruchomych, najczęściej elektrycznie połączonych z obudową (masą) kondensatora.

Płytki statora i rotora mogą być wykonane z aluminium lub miedzi i jej stopów. Płytki obu podzespołów wchodzą między siebie, nie mogą się jednak dotykać (zwierać), dlatego rozdzielone są warstwą dielektryka, którym mogą być: próżnia, powietrze, ceramika, mika lub teflon. " - za https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensator_zmienny

I to są podstawy wiedzy z zakresu elektroniki i nic tego nie zmieni !

@Szymon - spróbuj postępować według opisu z tej strony - https://www.elektroda.pl/...pic2394962.html
Powodzenia.
_________________
Normalność, to indywidualne postrzeganie rzeczywistości.
 
 
kopeć 
Ryżowy Długiego Marszu
kopeć


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1125
Skąd: Szczecin
 #12  Wysłany: 2020-02-10, 14:08   

Wierzę i wszystko to prawda, trymer o którym mówimy jest trymerem ceramicznym (czyli dielektrykiem jest ceramika) powietrze zaś z wielu powodów także konstrukcyjnych (możliwość zawilgocenia, miniaturyzacja, taniość produkcji) w takim dokładnie zastosowaniu nie wchodzi w rachubę. Wszystko gra ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum