Poprzedni temat «» Następny temat
Świecący proszek - co, gdzie i jak?
Autor Wiadomość
kubama 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
Foch und Ch.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4262
Skąd: Galaktyka Kurvix
 #1  Wysłany: 2010-09-07, 17:14   Świecący proszek - co, gdzie i jak?

Ja świecący proszek kupuję w Glow Inc. Przetestowałem kilka i mogę zarekomendować te:

1. Zielony

http://glowinc.com/detail.aspx?ID=59
Ultra Green v10 Glow in the Dark Powder

Brightness Rating: Very High (33000)
Duration: Very Long (24+ hours)
Glow Color: Green-Yellow
Daytime Color: Very Light Green
Not compatible with water-based mediums
Grade 0, 55-85 micron
Brightest Glow Powder Sold Anywhere

To stosowałem w moich Maryśkach i Rolku Bondzie. Świeci jak szatan. Spokojnie nad ranem można odczytać godzinę.

2. Niebieski

http://glowinc.com/detail.aspx?ID=15
Ultra Blue Glow in the Dark Powder

Brightness Rating: Very High (9416)
Duration: Very Long (9 hours)
Glow Color: Aqua Blue
Daytime Color: Very Light Blue-Green
Not compatible with water-based mediums
Grade 0, 35-65 micron

Tego zastosowałem tez w jednej Maryśce. Daje radę. Kolor jest bardzo ładny, nasycony i wytrzymuje tez do rana.

3. Pomarańczowy

http://glowinc.com/detail.aspx?ID=22
Daytime Orange Glow in the Dark Powder

Brightness Rating: Medium (2849)
Duration: Medium (2 hours)
Glow Color: Orange-Yellow
Daytime Color: Vibrant Orange
Not compatible with water-based mediums
Grade 5, 20-45 micron

Świeci bardzo słabo ale ładnie. Trudno o porządna pomarańczową lumę więc jak nie znajdziecie nic innego to można wykorzystać ten.

Uwaga: nigdy pod żadnym pozorem nie bierzcie tego
http://glowinc.com/detail.aspx?ID=42
Brightness Rating: Very High (33000)
Duration: Very Long (24+ hours)
Grade 0, 55-85 micron

To najmocniejsza zieleń ale ziarno jest tak grube, że nie da się tego sensownie nałożyć. Na indeksach będzie widać drobiny a na wskazówki w ogóle się nie da bo jest za grube. To taki drobny piasek.

Co dalej? Trzeba to w czymś rozmieszać. Ja używam spoiwa akrylowego - dostępne w prawie każdym sklepie plastycznym w butlach po 1 litr (wystarczy do końca życia). Jest białe więc pasuje do wszystkich projektów, łatwo się zmywa (jak nie zaschnie to wodą, potem spirytusem) i nie śmierdzi. Można tez użyć jakiegoś przeźroczystego kleju.

Proporcje: na czuja :) Pamiętajcie że pracujecie na aptekarskich ilościach. na tarcze potrzeba szczyptę proszku i kropelkę spoiwa. Nie mieszajcie tego na zapas bo zaschnie. Trzeba sobie namieszać do konkretnej roboty.

Ja robię tak, że do pojemniczka (coś małego o średnicy 15-20mm) sypię szczyptę proszku a potem wykałaczką dodaję 1-2 krople spoiwa i mieszam. Trzeba uzyskać konsystencję gęstego kisielu ... ale nie budyniu :) Ma być jeszcze ciekłe ale już prawie że gęste. takie coś spokojnie nałożycie na tarcze i wskazówki.

Lepiej dać za mało i dosypać/ dolać niż zrobić za dużo.

"Vintage lume": zależy nam na uzyskaniu wrażenia starej lumy czyli za dnia beżowa ale potem świeci. No to do rozrobionej lumy dodajecie malutką kropelkę (naprawdę malutką, ja nie używam zdrobnień chyba że nie mam innego wyjścia, jestem hetero) farby akrylowej w kolorze jasnego brązu

Ja używam takiej - można kupić w Empiku albo sklepach plastycznych
TALENS DECORFIN UNIWERSALNY SATYNA Yellow ochre 227
http://www.artysta.sklep....ochre_227_16_ml

Nakładanie: to trzeba popróbować, powoli, spokojnie

Na wskazówki: na igłę nabrać kropelkę lumy i od spodu rozprowadzić w wycięciu. Zadziała tu fizyka cieczy, powinni pokazywać to w szkole. Napięcie powierzchniowe, przyciąganie międzycząsteczkowe.

Na tarczę kanapkę: prawdopodobnie spodnia blacha jest do wywalenia bo tarcza będzie i tak za gruba. Lumę nakładamy igłą lub wykałaczką od spodu w otwory w tarczy. Nadmiar lumy trzeba usunąć delikatnie póki mokra tą sama wykałaczką. Tarcza ma być jak najcieńsza. Jak podeschnie (parę minut) to sprawdzić czy równomiernie świeci i niedoróbki poprawić. Na koniec po godzinie jak stwardnieje nożykiem modelarskim ściąć lumę od spodu równo z tarczą. W ten sposób otrzymujecie cieniutka, mocno świecącą tarczę (zobaczcie jak świeci moja mini 1950). Taką tarczę można spróbować połączyć ze spodnia blachą ale jeżeli robicie projekt na Mołni i nie macie specjalnych wysokich osi lub wskazówek to nie ma sensu. Każdy ułamek milimetra się liczy. Tarczę zabezpieczamy od spodu taśmą klejącą (ja używam zwykłej maskującej taśmy takiej jak przy remontach) i mocujemy do mechanizmu na taśmę dwustronną. Chodzi o to żeby nic się nie wykruszyło do mechanizmu.

Na zwykłą tarczę: wykałaczką, delikatnie, punkt po punkcie. To zawsze wyjdzie niedokładnie a przynajmniej mi tak wychodzi. W przypadku Rolka Bonda chciałem uzyskać taki efekt ale innego zegarka bym tak nie reluminował. Nie mam pomysłu jak uzyskać precyzję. Próbowałem kleić na tarcze taśmę i wycinać w niej wzór ale to nie działa - czasem luma chwyci za szybko i zejdzie z taśmą, a czasem się rozmaże.

No to chyba tyle :)
_________________
Foch und Ch.
Ostatnio zmieniony przez kubama 2010-11-02, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pietrek
[Usunięty]

 #2  Wysłany: 2010-09-07, 17:38   

Fajne opracowanie plus własne doświadczenia, to się może przydać.
Ostatnio myślałem nad zegarkiem, gdzie cała tarcza świeci, a wskazówki z indeksami są czarne (coś jak jasny, wolframowy Lum-Tec, czy jasne Damasko). Jakaś tarcza kanapka i dobra luma mogłyby dać radę. Efekt jest fajny, tylko mnie zastanawiało, jak długo taka luma może jeszcze oddawać światło. W moich chińczykach po pół godzinie w zasadzie niewiele widać, a po godzinie jest zupełna ciemność, a ja bym chciał coś zdecydowanie lepszego.

A świecący proszek z allegro to będzie lipa w porównaniu z Glow Inc ?
 
 
Pietro
Starszy Kulis


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 70
Skąd: Wrocław
 #3  Wysłany: 2010-09-07, 18:55   

świetny patent z tym proszkiem,
ja używałem kiedyś proszku sprzedawanego na allegro i mieszałem z lakierem do paznokci - daje radę, ale szybko schnie.

Pytanie, czy 1 ounce to dużo, czy mało? Sprawdziłem, że 28 gram, ale chodzi mi ile to jest objętościowo, łyżeczka? więcej?
_________________
Piotrek
 
 
kubama 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
Foch und Ch.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4262
Skąd: Galaktyka Kurvix
 #4  Wysłany: 2010-09-07, 18:57   

1 uncja wystarczy na wymalowanie całej sypialni :)
Ja kupuję po 1/4 uncji
_________________
Foch und Ch.
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #5  Wysłany: 2010-09-07, 19:00   

Na kizi jest jeden, którego żonę luma kręci - może mu wysłać sugestię? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #6  Wysłany: 2010-09-07, 20:08   

Skaczacy Jimi lubi lume w platkach sniadaniowych.Niezapomniana historia z tym,jak musi zakladac Orienta do lozka :D
Tutorial na pewno sie przyda,duzo osob zabiera sie teraz za relumowanie.Dzieki Kuba (-;
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
Ostatnio zmieniony przez Janek 2010-09-07, 20:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szymek 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2873
Skąd: Okolice Leslau
 #7  Wysłany: 2010-09-07, 20:18   

W niektórych moich rusakach przydała by się taka luma :twisted:
 
 
voli 
Kierownik Pola Ryżowego
mentalny Martin Eden


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1644
Skąd: inąd
 #8  Wysłany: 2010-09-07, 21:01   

Dziękuję za opracowanie.

Co do nakładania indeksów na tarczę to spopróbuj jeszcze zrobić stempel z otworem w kształcie indeksu - np. jak ma byc kropka to wykałaczna z obciętym końcem i wydrążonym otworkiem - tam dajesz lumę a potem gotowym "stemplem" dotykasz tarczy. Jesli się sprawdzi to gumka do mazania, nozyk do tapet i masz juz jak zrobic trójkąt czy prostokat - zaznaczam, że to tylko mój pomysl - nie testowałem tego więc trzeba zacząć na jakims złomie.

TomekR - gość od lumy ma kmziz ma nick kieszonkowe
Ostatnio zmieniony przez voli 2010-09-07, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #9  Wysłany: 2010-09-07, 21:13   

voli,Tomkowi chodzilo i Jimiego Jumpa i jego historyjke,ze jego zone kreca mocno swiecace zegarki w lozku xD
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #10  Wysłany: 2010-09-07, 21:23   

Dzięki Kuba za opracowanie :) Skorzystam z Twojego doświadczenia.
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #11  Wysłany: 2010-09-07, 21:46   

Kuba jesteś moim fanem :mrgreen: , świetna robota, mówiąc szczerze miałem do Ciebie pisać na PW, jak Ty to robisz , a tu taka niespodzianka.
_________________
 
 
kubama 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
Foch und Ch.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4262
Skąd: Galaktyka Kurvix
 #12  Wysłany: 2010-09-07, 21:59   

Takie tam robótki ręczne starego kawalera :cool:
_________________
Foch und Ch.
 
 
misinek
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Warsaw
 #13  Wysłany: 2010-09-08, 22:45   

Ja tam kupuję z Allegro świecące proszki i nie narzekam.
Też niestety kupiłem z GlowInc ten Ultra Green V10 i jedyne co z nim można było zrobić to do młynka od kawy go (ruski elektryczny), chwila pracy i mam pyłek.
Tak samo traktuję te proszki "allegrowe".
Polecam zakup fioletowego jako wypełniacza do zielonego, aby po pomalowaniu uzyskac prawie biały kolor wypełnienia (zielonoswiecący proszek jest żółty w dzień, a fioletowy jest śnieżnobiały). Po ciemku jest fajny efekt gdyż w zależności od rodzaju światła jakim naświetlamy zmienia się kolor świecenia (i tak do rana zostaje tylko zielone świecenie)
Uwaga na proszek czerwony i pomarańczowy gdyż lakier nitrocelulozowy się od nich "waży".
Ja rozrabiam w samochodowym bezbarwnym akrylu "motip" w spray-u, dłużej schnie i można równiej nałożyć niż nitro (nitro to do szybkiego wypełniania wskazówek - bo szybko można dwie-trzy warstwy nałożyć).
Jeśli chodzi o jasność i długość świecenia to zielony z Allegro świeci tak samo jak V10 Glow Inc a kosztuje ułamek jego ceny :twisted:
Ostatnio zmieniony przez misinek 2010-09-08, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kubama 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
Foch und Ch.


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4262
Skąd: Galaktyka Kurvix
 #14  Wysłany: 2010-09-09, 07:29   

Dodaj jakiegoś linka do tego allegrowego proszku
_________________
Foch und Ch.
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #15  Wysłany: 2010-09-09, 08:49   

Właśnie misinek dawaj namiary :twisted:
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum