Poprzedni temat «» Następny temat
Davosa Pontus All Stars 160.500.66
Autor Wiadomość
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #1  Wysłany: 2016-01-31, 19:20   Davosa Pontus All Stars 160.500.66

Davosa Pontus All Stars 160.500.66 (data testu 01.2016)

Okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem to specyficzny czas, który sprzyja chwili zadumy. Z każdej strony jesteśmy atakowani przez wszelakie rankingi czy też podsumowania wydarzeń mijającego roku. Atmosfera ta udzieliła się także i mojej osobie. Muszę uczciwie przyznać, że nie był to zły rok i to pod każdym względem. Dzięki moim testom i teksty udało mi się nawiązać współpracę z portalem Zegarki i Pasja, w efekcie czego na brak nudy związany z moim zegarkowym hobby narzekać nie mogłem. To właśnie przez redakcję ciągle zastanawiam się pisząc te słowa, czy test ten powinienem zaliczyć jeszcze do roku minionego czy też jako pierwszy roku 2016. Wszystko to za sprawą niespodziewanego kuriera, który zapukał do mych drzwi w samego sylwestra z paczuszką z kolejnym modelem na testy.

W kartonowym pudełku czekała na mnie miła niespodzianka w postaci tegorocznej (czy też raczej już zeszłorocznej) nowości marki Davosa, jakim jest model Pontus z edycji limitowanej All Stars. Kolekcja ta powstała aby uczcić takie ikony świata motoryzacji jak Mercedes Benz SL z 1954, Jaguar E-Type z 1961, Alfa Romeo Montreal z 1970 oraz Renault A110 z 1970. Choć w ostatnim czasie na rynku nie brakuje nam projektów, które wykorzystują akcenty związane ze światem sportów samochodowych, to w przypadku prezentowanego modelu ten szwajcarski producent podszedł do tematu w zupełnie inny sposób. Zamiast umieszczać na tarczy czy też dekielku logotyp danej marki wraz z zegarkiem w komplecie dołączona została miniaturka danego samochodu. Trzeba przyznać, ze każdy z nas ma w sobie odrobinę dziecka i taki zestaw robi na pewno spore wrażenie stanowiąc nie lada gratkę zarówno dla miłośników motoryzacji jak i zegarków mechanicznych.

Poza samochodzikiem oraz wykorzystaniem charakterystycznego akcentu kolorystycznego dla danej ikony motoryzacji próżno jest tu jednak szukać innych motywów związanych samochodowym światem. Czy to dobrze czy źle pozostawiam już Waszej ocenie, bo zdania za pewne będą tu mocno podzielone. Oczywiście, same zegarki z linii Pontus na pewno nie mają się czego wstydzić. Modele te swoim wyglądem nawiązują do klasycznych zegarków typu pilot, a dodatkowo w przypadku limitowanej edycji za ich napęd odpowiedzialny jest bardzo lubiany przez miłośników zegarków, ręcznie nakręcany mechanizm Eta Unitas. W zależności od modelu w klasycznej bądź też z wprowadzonymi przez producenta modyfikacjami wersji. Mi osobiście za sprawą dystrybutora marki na Polskę przyszło bliżej się zapoznać z modelem 160.500.66 nawiązującym do samochodu Mercedes Benz SL.

Już na pierwszy rzut oka zegarek wzbudza bardzo pozytywne wrażenie. Przyjemnie dobrana kolorystyka oraz klasyczne dla „pilotów” wymiary zachęcały do przymiarki. I tu od razu spory plus, bo pomimo 44mm średnicy zegarek na ręce prezentuje się wyjątkowo dobrze i co najważniejsze tak również się nosi. Sukces jak zawsze tkwi w odpowiednich proporcjach koperty, jej niewielkiej jak na zastosowany mechanizm wysokości wynoszącej niespełna 13mm oraz nie przesadzonemu rozmiarowi od ucha do ucha. Jednak w jego przypadku 50mm zobowiązuje i to nawet pomimo dobrze wyprofilowanych uszu. Osobom mającym mniej niż 17-17,5cm obwodu w nadgarstku zalecałbym przed ewentualnym planowanym zakupem wcześniejszą jego przymiarkę. Samo wykończenie koperty nie pozostawia nam żadnych złudzeń, że producent na niczym w przypadku tego modelu nie oszczędzał. Wszystkie krawędzie zostały idealnie obrobione, a boczne powierzchnie ładnie wykończone za pomocą wzdłużnego szczotkowania. Zastosowana zaś polerowana luneta nadaje całości odrobiny lekkości, wizualnie pomniejszając ten co by nie było spory zegarek. Jak przystało na typowego pilota nie mogło tu zabraknąć oczywiście klasycznej diamentowej koronki, a umieszczony z boku koperty emblemat z indywidualnym numerem przypomina nam, że mamy do czynienia z edycją limitowaną.

Jak zawsze za komfort użytkowania odpowiedzialny jest również zastosowany w komplecie pasek. I tu po raz kolejny testowany model nie ma czego się wstydzić. Świetnie wyglądająca, brązowa, 22mm skóra dodaje do projektu odrobinę retro klimatu, a co najważniejsze jest przy tym wyjątkowo wygodna. Zwieńczenie jej stanowi sensowna, sygnowana klamerka, której sposób wykończenia powierzchni jest analogiczny do tego jaki zastosowano przy kopercie. Nie za często w przypadku szwajcarskich producentów w tym przedziale cenowym mamy okazję otrzymać w zestawie tej klasy pasek.

Pod minimalnie wypukłym, szafirowym szkłem, wyposażonym w wewnętrzną warstwę antyrefleksyjną skryta jest czytelna, prosta, czarna tarcza testowanego zegarka. Skala wraz z charakterystycznymi arabskimi indeksami została wykonana za pomocą beżowej masy luminescencyjnej, która dobrze wpisuje się, w wyczuwalny retro klimat projektu. Jedyne kolorystyczne akcenty, które lekko urozmaicają jej odbiór, stanowią czerwone indeksy oraz wskazówka. Umieszczone zostały one w mocno odcinającym się od tarczy, wklęsłym totalizatorze małej sekundy. Do projektu dobrze dobrane zostały również czarne, klasyczne, pilotowe wskazówki, na których to oczywiście nie mogło również zabraknąć beżowej masy luminescencyjnej. Amatorzy mocnego, nocnego świecenia z efektów pracy powinni być zadowoleni, zważywszy na zastosowany tu dość wymagający kolor.

Odwracając zegar do góry nogami przez szklany dekiel podziwiać możemy klasykę zegarmistrzostwa jaką niewątpliwie jest Eta Unitas 6147. Ładnie wykończony, ręcznie nakręcany mechanizm został dodatkowo przyozdobiony niebieskimi śrubkami oraz widocznymi, syntetycznymi rubinami. Ich ilość ani parametry pracy mechanizmu na tle dzisiejszej konkurencji wrażenia specjalnego pewnie nie zrobią. Oparta raptem o siedemnaście kamieni łożyskujących konstrukcja poszczycić może się pracą balansu wynoszącą jedynie 18000 wahnięć na godzinę oraz 46 godzinną rezerwą chodu. O funkcji stop sekundy również możemy tu zapomnieć. Za to dźwięk jaki wydaje pracujący Unitas jest nie do podrobienia i na pewno wart grzechu. Mówiąc o nim nie sposób również pominąć jego legendarną już trwałość sprawdzoną przez dekady bytności na rynku. Moim zdaniem każdy zegarkowy pasjonata powinien w swojej kolekcji mieć coś wyposażonego w ten mechanizm.

Chcąc nie chcąc finalnie dochodzimy do ceny jaką przyjdzie nam za testowany zestaw zapłacić, a jest to kwota oscylująca w granicach 4500 PLN. I tu z jej oceną zaczynam mieć spory problem. Bo z jednej strony dostajemy świetnie wykonany produkt z ciekawą otoczką, który jednak powstał aby uczcić ikony motoryzacji. A z drugiej poza wspomnianym wcześniej modelem samochodu i numerem limitacji znajdującej się na emblemacie, nie otrzymujemy nic ponadto co łączyłoby oba te produkty. Pytanie zatem brzmi ile w tym przypadku za ową otoczkę musimy dopłacić? Abstrahując jednak od mojego wywodu dotyczącego ceny zestawu muszę stwierdzić, że sam zegarek na pewno wart jest grzechu. Jego wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, a najlepiej jest to zweryfikować porównując go z innym produktem o podobnej stylistyce. Tak się składa, że mojej kolekcji znajduje się zegarek o zbliżonych parametrach jakim jest Steinhart Marine i muszę uczciwe przyznać, że moim odczuciu koperta Davosy sprawia wrażenie bardziej dopracowanej i po prostu lepiej wykonanej.

Klasyczna linia w połączeniu ze stonowanym designem sprawiają, że zegarek ten okazuje się być także dość uniwersalny. Pasując on niemal do każdego ubrania jaki i sytuacji. Oczywiście, należy jednak zachować tu odrobinę zdrowego rozsądku i umiaru, bo stylistyka typu pilot w przypadku kiedy będziemy zmuszeni założyć frak może okazać się jednak zbyt pretensjonalna. Także biorąc go na wakacje warto pamiętać o jego klasie wodoszczelności wynoszącej jedynie 5 atmosfer.

Podsumowując już mój tygodniowy test muszę stwierdzić, że pozostałe 3 modele z serii, pomimo sporo wyższej ceny wydają się mi być bardziej łakomym kąskiem. Zastosowanie modyfikowanego mechanizmu w miejsce podstawowej wersji Unitas’a zawsze powoduje, że otrzymujemy produkt bardziej prestiżowy i niszowy, co również podkreślił producent poprzez niższą limitacje tych wersji. Nie zmienia to faktu, że gdybym otrzymał testowy model w prezencie na pewno nosiłbym go z przyjemnością i z dumą umieściłbym go w swojej kolekcji. Na dołączony do zestawu model samochodu, jak pewnie każdy z nas, także znalazłbym odpowiednie do jego wyeksponowania miejsce.








_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
Ostatnio zmieniony przez Słoniu 2016-01-31, 19:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kornel91 
Majerankowy
Kronikarz


Pomógł: 181 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 18464
Skąd: Biała Podlaska
 #2  Wysłany: 2016-01-31, 20:16   

Fajna recenzja w końcu ładnego zegarka. Cena wysoka ale zegarek bardzo mi się podoba.
_________________
Pozdrawiam
Marcin/kornel91


Adriatica, Ball, Casio ,Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Nethuns, OceanX, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos
 
 
robinp 
Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 8 razy
Wiek: 58
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 382
Skąd: Gdynia
 #3  Wysłany: 2016-01-31, 20:46   

Recenzja, jak zwykle, rzetelna. Zegarek super. Choć w jego stylistyce nie ma niczego odkrywczego, to właśnie przez konserwatyzm, zastosowany mechanizm i jakość wykonania zasługuje na uwagę. Cena - ohydna, obrzydliwa, z czapy.
 
 
adventure 
Starszy Ryżowy
Użyszkodnik


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 694
Skąd: Radomsko
 #4  Wysłany: 2016-01-31, 21:21   

Jeden z ładniejszych zegarków, jakie pokazałeś ostatnio pifko
_________________
http://www.adventurewrites.com
https://www.instagram.com/adventurewrites
 
 
kwater 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 4042
Skąd: Września
 #5  Wysłany: 2016-02-01, 09:18   

Recka jak to zwykle u Słonia świetna ;) A sam zegarek... Czy wart 10 parnisów? I to, że "pilotem" upamietniają samochód, co prawda skrzydlaty, to trochę nie tak...
_________________
"trzeba nim począśc zeby zaczoł chodzic"
 
 
tomaliusz 
Klon Starszego Ryżowego
Król Kartofla


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 43 razy
Wiek: 43
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 11463
Skąd: Łódź
 #6  Wysłany: 2016-02-01, 21:18   

Recka świetna, zresztą jak zawsze :)
Zegarek się podoba ale cena już wcale :P
A dzie ta miniaturka samochodzik? hmmm
_________________
rinkazki napisał/a:
... ma ktoś kod na 10% lub więcej? ...

pdrog napisał/a:
... żyję z zasadą "miej wyjebane, a będzie Ci dane"....... ;)
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #7  Wysłany: 2016-02-01, 21:31   

Dzięki wszystkim - zegar faktycznie wdzięczny. Cena już mniej... Pudła mi do testów z autkiem nie podesłali :wkurzony: ;)
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
barteq_m 
Kierownik Pola Ryżowego
BvM


Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Gru 2012
Posty: 1751
Skąd: Warszawa
 #8  Wysłany: 2016-02-01, 21:58   

To skąd pewność, że model poświęcony Mercedesowi? ;) :))
_________________
Non serviam.
 
 
Z_bych 
Koneser chińskiego majeranku
Morda Zdradziecka


Pomógł: 55 razy
Wiek: 55
Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 21562
Skąd: Lublin
 #9  Wysłany: 2016-02-01, 22:10   

barteq_m a stąd, że tak zapewnia producent :))
Słoniu ładne zdjęcia pifko
_________________
https://sklep.katatime.pl
http://www.katatime.pl
http://www.toskania.org.pl
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #10  Wysłany: 2016-02-01, 22:49   

barteq_m napisał/a:
To skąd pewność, że model poświęcony Mercedesowi? ;) :))


Tak jak napisał Zbychu - tak twierdzi producent. Niestety, sam innych koneksji z Stuttgarckim producentem się nie dopatrzyłem.

Taką fotkę znalazłem/dostałem ;)

_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
Ostatnio zmieniony przez Słoniu 2016-02-01, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z_bych 
Koneser chińskiego majeranku
Morda Zdradziecka


Pomógł: 55 razy
Wiek: 55
Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 21562
Skąd: Lublin
 #11  Wysłany: 2016-02-01, 23:15   

A ja się dopatrzyłem... Skóra na paski pochodzi ze starych foteli :))
_________________
https://sklep.katatime.pl
http://www.katatime.pl
http://www.toskania.org.pl
 
 
barteq_m 
Kierownik Pola Ryżowego
BvM


Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Gru 2012
Posty: 1751
Skąd: Warszawa
 #12  Wysłany: 2016-02-02, 18:59   

Z_bych napisał/a:
barteq_m a stąd, że tak zapewnia producent :))
Słoniu ładne zdjęcia pifko


Aaaaa jak tak to przepraszam, to się wszystko zgadza :))
_________________
Non serviam.
 
 
johnny_b2 
Ryżowy Długiego Marszu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2012
Posty: 1233
Skąd: Tychy
 #13  Wysłany: 2016-02-18, 23:19   

Rcka super, jak zawsze. Ja jestem fanem Davosy, sam mam argonautica wiec wiem, ze jakościowo sa świetni. Jednego tylko nie rozumiem. Jeśli to ma byc "homage" do klasycznych aut, to czemu na litość Boska sa to zegarki typu pilot?? hmmm
 
 
Woytec 
Majerankowy
Stary zrzęda


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 76 razy
Wiek: 64
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18934
Skąd: TST
 #14  Wysłany: 2016-02-19, 00:15   

W przeciwieństwie do oglądanego przed chwilą Meistersingera, ten mi się podoba.
Klasyczny wzór ale podany dość nowocześnie za sprawą czerwonych akcentów sekundnika.
Tylko tabliczkę na boku koperty mogli sobie darować, numer spokojnie zmieściłby się brzegu dekla.
_________________
pozdrawiam, Wojtek

Komunizm 2.0, czyli nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.
 
 
rrr 
Ryżowy

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 524
Skąd: Wrocław
 #15  Wysłany: 2016-02-21, 18:49   

cena trochę za wysoka ale nie zmienia to faktu że super pilot
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum