Poprzedni temat «» Następny temat
Doxa IL Duca 130.60.022.02
Autor Wiadomość
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #1  Wysłany: 2016-01-22, 17:56   Doxa IL Duca 130.60.022.02

Doxa IL Duca 130.60.022.02 (data testu 11.2015)

Niewiele jest firm z branży zegarmistrzowskiej z tak ciekawą i burzliwą historią jak marka Doxa. Przez przeszło 125 lat ten szwajcarski producent miał wiele wspaniałych osiągnięć i sukcesów, które niestety nie wystarczyły aby uporać się z kwarcowym kryzysem branży lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W wyniku wszystkich przekształceń i zmian własnościowych w roku 1997 firma finalnie trafiła w ręce związanej od lat z przemysłem zegarkowym rodzinny Jenny, która to powoli i skutecznie odbudowuje dawną pozycję tej zasłużonej dla branży marki. Aby jednak specjalnie na wstępie nie zagłębiać się w jej bogatą historią, tym bardziej, że dobrych opracowań w Internecie nie brakuje, warto jedynie wspomnieć o jednej charakterystycznej dla niej cesze jaką jest kolor pomarańczowy. Bo to właśnie ten producent zapoczątkował już na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku modę na jego stosowanie w modelach przeznaczonych do nurkowania.

Oczywiście Doxa to nie tylko zegarki typu diver, choć to właśnie z nimi większość zegarkowych maniaków będzie tą firmę kojarzyć. Poza nimi firma od lat w swojej ofercie ma również inne linie produktowe. Tym razem do naszej redakcji dotarł model z serii IL Duca będący przedstawicielem typowych garniturowców. Pomimo, że na forach tematycznych zegarki eleganckie czy też z pogranicza stylu smart casual nie są zbyt popularne, to właśnie ich sprzedaż stanowi znaczący udział w rynku. Prawie każdy początkujący zegarkowy użytkownik zaczyna swą przygodę właśnie od poszukiwań typowo klasycznego modelu, który to zazwyczaj również stanowi początek jego kolekcji. O fakcie tym najlepiej świadczy ilość zapytań na forach zegarowych dotycząca pierwszego poważnego zegarka, w których królują zegarki klasyczne. Ich prostota i funkcjonalność, a przede wszystkim swoista dojrzałość, idealnie wpisuje się w typowo biurowy czy też korporacyjny dress code, czyli to, czego większość użytkowników od tego typu czasomierza oczekuje oczekuję. Sprawdźmy więc, jak testowany egzemplarz spełnia powyższe założenia.

Po uchyleniu wieczka czarnego, sygnowanego pudełeczka naszym oczom ukazuje się bohater testu jakim jest model o symbolu 130.60.022.02. Pierwsze wrażenie uczciwie przyznam nie jest specjalnie powalające i to pomimo zastosowania dość charakterystycznej kolorystyki koperty. Jest to jednak typowa cecha zegarków garniturowych, które swoje walory ukazują dopiero po przymiarce i najlepiej prezentują się w towarzystwie mankietów koszul. Nie inaczej jest z prezentowanym modelem Doxy. Po dopasowaniu brązowego, skórzanego paska z widoczną fakturą krokodyla oraz pokrytego złotą powłoką PVD zapięcia motylkowego, przyszedł czas na test nadgarstkowy, który pozwolił mi docenić profil i wykonanie koperty, czyli jedne z najważniejszych cech użytkowych tego typu zegarków. I tu muszę pochwalić projektantów Doxy, bo pomimo, że jakościowo zastosowany pasek prezentuje poziom typowy dla szwajcarskich produktów z tej półki cenowej, czyli można go określić co najwyżej mianem poprawnym, to koperta swoim profilem sporo wynagradza.

Testowana Doxa, jak na model klasyczny ma dość spore rozmiary, bo 41 mm średnicy przy niewielkiej jak na zegarek wyposażony w mechanizm automatyczny wysokości wynoszącej 10 mm z małym plusem mówi samo za siebie. Jednak rozsądny wymiar od ucha do ucha w połączeniu z mocnym ich profilem powoduje, że opisywany model wyjątkowo dobrze układa się na ręku. Co ważne, niewielka waga dodatkowo sprawia, że po całym dniu noszenia nie czuć żadnego dyskomfortu związanego z użytkowaniem zegarka. Sama konstrukcja koperty również warta jest poświęcenia chwili uwagi. To co pierwsze rzuca się w oczy w testowym modelu, to na pewno połączenie ciekawie wyglądającej moletowanej lunety, pokrytej złotą powłoką PVD wraz ze stalową polerowaną kopertą. Równie interesująco prezentują się masywne uszka, których konstrukcja niestety powoduje, że do zegarka ciężko będzie dokupić inny aniżeli oryginalnie zastosowany pasek. Pozytywne wrażenie wywarła na mnie również niewielka, sygnowana, zakręcana koronka schowana w specyficzną, delikatną osłonkę, której obecność jednak w żaden sposób nie utrudniała jej operowaniem.

Przez płaskie, szafirowe szkło, które to zostało urozmaicone sporą, zewnętrzną lupką ułatwiającą odczyt daty, możemy przyjrzeć się sterylnej i czytelnej tarczy testowanego modelu. W przypadku modeli klasycznych, ciężko jest stworzyć zegarek, który potrafi się czymś na tle konkurencji wyróżnić. W IL Duca projektantom moim zdaniem ta sztuka się udała. Połączenie nakładanych, polerowanych, srebrnych, rzymskich indeksów z czarnymi nadrukami oraz złotymi wskazówkami wygląda bardzo dostojnie i elegancko. Dużo uroku dodaje tu również srebrno-biała kolorystyka wyposażonej w szlif słoneczny tarczy. Taka nie nachalna stylistyka idealnie wpisuje się w trend zegarków garniturowych i na pewno znajdzie grono swoich fanów. Warto tu również wspomnieć, że w ofercie Doxy model IL Duca występuje również w innych wersjach kolorystycznych.

Pomimo, że ciągle mamy styczność z zegarkiem eleganckim, producent nie zapomniał o jego walorach użytkowych. Minimalnie wypukły dekiel, który zgodnie z panującą ostatnio modą wyposażony został w szkło umożliwiające podgląd pracy mechanizmu, w połączeniu z całością konstrukcji koperty gwarantuje nam wodoszczelność na poziomie 10ATM, co czyni ten zegarek wyjątkowo praktycznym. Oczywiście, skórzany pasek czy sama jego stylistyka nie zachęcają do wykorzystywania go w roli zegarka wakacyjnego, jednak świadomość, iż nie trzeba obawiać się o jego kontakty z wodą działa na pewno na plus.
Za płynny ruch wskazówki sekundowej odpowiada napędzający ją mechanizm produkcji szwajcarskiej firmy Sellita o symbolu SW 200. Sama konstrukcja jest niemal 100% odpowiednikiem ETY 2824-2, z tym wyjątkiem, że zastosowano tu dodatkowy kamień łożyskujący zlokalizowany na bębnie sprężyny, w efekcie czego mamy ich tu aż 26. Poza tym są to bliźniacze mechanizmy, w których balans pracuje z częstotliwością 4 herców, rezerwa chodu wynosi niespełna 40 godzin. Z udogodnień mamy tu jeszcze możliwość ręcznego dokręcenia sprężyny oraz funkcję stop sekundy. Niestety, poza umieszczeniem logo na rotorze producent nie pokusił się o żadną inną modyfikację tej sprawdzonej konstrukcji.

Przyszedł w końcu czas na chwilę refleksji wynikającej z mojej tygodniowej przygody z dostarczonym na testy modelem IL Duca. Muszę przyznać, że początkowo niespecjalnie byłem nim zachwycony. Połączenie bi-color na pewno nie zalicza się do moich ulubionych, jak i również nie jestem specjalnym fanem zastosowanej w tym modelu konstrukcji uszu, która to dość mocna ogranicza możliwość zakupu alternatywnego paska. Jednak już po pierwszej przymiarce IL Duca zaczął w moich oczach zyskiwać. Wygodna i przede wszystkim dość płaska koperta, ciekawa, nietuzinkowa stylistyka tarczy, szafir oraz lupka sprawiają, że na ręku ten zegar prezentuje się po prostu dobrze, tym bardziej jeżeli jeszcze dodatkowo założymy go do odpowiednio dopasowanej koszuli. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie docenić w pełni jego walory estetyczne, bo w odpowiedniej i eleganckiej oprawie testowana Doxa pokazuje się w całej krasie.

Sugerowana cena przekracza nieznacznie pułap dwóch tysięcy złotych czyli jest zbliżona do swojej głównej, szwajcarskiej konkurencji. W zamian otrzymujemy na pewno designersko wyróżniający się elegancki, garniturowy zegar znanej marki. Osoby szukające nietuzinkowego zegarka garniturowego na prezentowanym modelu na pewno się nie zawiodą i warto wziąć go pod uwagę jako alternatywę w swoim przedziale cenowym, szczególnie, że nie powinno być najmniejszych problemów z jego wcześniejszą przymiarką. Jeżeli nie jesteście entuzjastami zegarków z duszą, to na pewno dobrą wiadomością będzie także fakt, że w sprzedaży są również dostępne modele wyposażone w kwarcowy mechanizm.


_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
Ostatnio zmieniony przez Słoniu 2016-01-22, 17:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
barteq_m 
Kierownik Pola Ryżowego
BvM


Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Gru 2012
Posty: 1751
Skąd: Warszawa
 #2  Wysłany: 2016-01-22, 19:06   

Ech, powiem tak: recenzje na zamówienie zdecydowanie nie są tak fajne, jak swoich zegarków. Słońcu nie idź tą drogą :)
_________________
Non serviam.
 
 
Daito 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 41 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 4782
Skąd: Opole
 #3  Wysłany: 2016-01-22, 19:53   

barteq_m napisał/a:
Ech, powiem tak: recenzje na zamówienie zdecydowanie nie są tak fajne, jak swoich zegarków. Słońcu nie idź tą drogą :)


+1500

Słoniu napisał/a:
ciekawa, nietuzinkowa stylistyka tarczy, szafir oraz lupka sprawiają, że na ręku ten zegar prezentuje się po prostu dobrze,
Ale tutaj to już przegiąłeś... :/ :) :)) :złośliwiec:
_________________
Nieczynne z powodu że zamknięte
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #4  Wysłany: 2016-01-22, 20:49   

Jest podpis? Jest :złośliwiec: Tak poważnie - w innych kolorach niegłupi koszulowiec z dziwnym rozwiązaniem paska.

[ Dodano: 2016-01-22, 20:53 ]
Daito, - poza tym - jakoś nie mogę sobie Ciebie wyobrazić w koszuli hmmm Oczywiście z całym szacunkiem taki zegar po prostu jakoś mi do twojego aktualnego wizerunku nie pasuje ;) pifko
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
mw75 
Prezes Uncle Bens'a

Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 6031
Skąd: PL
 #5  Wysłany: 2016-01-22, 20:54   

W sumie to Pany mają rację. cool
A ja współczuję Słoniu, że musiałeś to nosić i dodatkowo opisywać ;) .
_________________
Antisocial and faceless...
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #6  Wysłany: 2016-01-22, 20:57   

mw75 napisał/a:
W sumie to Pany mają rację. cool
A ja współczuję Słoniu, że musiałeś to nosić i dodatkowo opisywać ;) .


Aż tak źle z tą Dosią nie było. Miałem jednego gorszego pifko :D
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
Daito 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 41 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 4782
Skąd: Opole
 #7  Wysłany: 2016-01-22, 21:06   

Słoniu napisał/a:
Daito, - poza tym - jakoś nie mogę sobie Ciebie wyobrazić w koszuli hmmm
No tak... zaraz będzie gadanie że ja w dresie chodzę tylko... z bejsbolem wesoło wystającym z... butonierki hmmm :))

Niemniej nie zmienia to faktu że o tarczy tej doxy może i coś tam można powiedzieć ale na pewno nie to że jest ciekawa i cechuje się nietuzinkową stylistyką - poza tym (bez urazy) lupa pasuje tutaj jak wilk do pilnowania owiec ;) a sam zegarek, moim zdaniem, można by rozdawać z nakazem obowiązkowego noszenia, jako karę za ciężkie przestępstwa... innymi słowy wygląda tandetnie... :głową w mur:
_________________
Nieczynne z powodu że zamknięte
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #8  Wysłany: 2016-01-22, 21:10   

Daito napisał/a:
Słoniu napisał/a:
Daito, - poza tym - jakoś nie mogę sobie Ciebie wyobrazić w koszuli hmmm
No tak... zaraz będzie gadanie że ja w dresie chodzę tylko... z bejsbolem wesoło wystającym z... butonierki hmmm :))


Mogę potwierdzić, że aż tak źle nie jest - bejsbola wszak nie widziałem. :złośliwiec:

Daito napisał/a:

Niemniej nie zmienia to faktu że o tarczy tej doxy może i coś tam można powiedzieć ale na pewno nie to że jest ciekawa i cechuje się nietuzinkową stylistyką - poza tym (bez urazy) lupa pasuje tutaj jak wilk do pilnowania owiec ;) a sam zegarek, moim zdaniem, można by rozdawać z nakazem obowiązkowego noszenia, jako karę za ciężkie przestępstwa... innymi słowy wygląda tandetnie... :głową w mur:


I znowu was zaskoczę. Kilka osób było zachwycone "cygańskim" lookiem. Gusta ludzi są bardzo nieprzewidywalne. Ale jestem w stanie zrozumieć twój punkt widzenia ;) :D
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
Melkor 
Sprzedawca Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Gru 2014
Posty: 279
Skąd: Grabów
 #9  Wysłany: 2016-01-22, 21:17   

Słoniu, fajnie piszesz o kiepski zegarku. Mój pekińczyk za dużo mniej kasy zjada tą Doxe na śniadanie i dalej jest głodny. ;) No ale to nie szwajcar więc rispektu nie ma. :D
 
 
Daito 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 41 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 4782
Skąd: Opole
 #10  Wysłany: 2016-01-22, 21:50   

Słoniu napisał/a:
- bejsbola wszak nie widziałem. :złośliwiec:


Dresu też nie :foch: trzymajmy się faktów :))

pifko
_________________
Nieczynne z powodu że zamknięte
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #11  Wysłany: 2016-01-22, 22:53   

Jakiś taki damski hmmm
_________________
Skoro nie stać na rolexa ,
będziem nosić pierdzielexa
:)
 
 
Tomek 
King of chinese maierans
Nie znam się ...


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 317 razy
Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 28712
Skąd: ...
 #12  Wysłany: 2016-01-22, 22:56   

Słoniu, oczy mnie penkli :shock:
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #13  Wysłany: 2016-01-22, 22:59   

Tomek napisał/a:
Słoniu, oczy mnie penkli :shock:


Kurna - doceńcie chociaż, że garnitur do fot wyciągnąłem :P
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
Capek 
Ryżowy


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 23 Lut 2015
Posty: 597
Skąd: Kielce
 #14  Wysłany: 2016-01-23, 09:54   

Słoniu napisał/a:
Kurna - doceńcie chociaż, że garnitur do fot wyciągnąłem


No właśnie zacząłem się zastanawiać, czy kiedyś się przebierałeś do sesji hmmm ;)

Ale czytając recenzje miałem nadzieję, że jakieś złe słowo pojawi się, bo nie będę oryginalny, ale zegarek taki se, z akcentem na słaby. No dobra, było coś o pasku...

EDIT: podwójny srebug :wkurzony:
Ostatnio zmieniony przez Capek 2016-01-23, 09:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Obik 
Ryżowy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lis 2014
Posty: 485
Skąd: Częstochowa
 #15  Wysłany: 2016-01-23, 15:28   

Od razu widać że Słoniu jest urodzonym optymistą, bo w każdym zegarku potrafi dojrzeć jakieś pozytywy ;) .Wracając do zegarka, chociaż jestem miłośnikiem garniturowców to ten mnie odrzuca. Lupka i uszy od jakiegoś nurka, a duże indeksy jak nic od modowego Diesla lub Hugo Bossa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum