Poprzedni temat «» Następny temat
Parnis Vintage Automatic
Autor Wiadomość
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #1  Wysłany: 2010-03-12, 00:36   Parnis Vintage Automatic

W powszechniym mniemaniu przymiotnik „chiński” jest synonimem tandety, szajsu i… podróbki. Przyczyny tego stanu rzeczy są oczywiste – Chińczycy, jak mało który naród uwielbiają kopiować i podrabiać wyroby znanych światowych producentów (nawet samochodów). Do tego jakość chińskich produktów prawie zawsze pozostawia wiele do życzenia.
O ile pierwsze stwierdzenie wciąż jest aktulane, to drugie już nie do końca. Owszem, zdecydowana większosć produktów made in China to wciąż jednorazowy szmelc, ale trzeba przyznać, że Chińczycy głupi nie są i uczą się szybko. O ile bezkamienowe podróbki zegarków znanych marek (np. Seiko) z lat ’80 wyglądaja źle, a mechanicznie są chyba jeszcze gorsze, to te obecnie produkowane często są zupełnie przyzwoite jakościowo. Nie dalej jak dwa lata temu na giełdzie w Bytomiu oglądałem przyzwoicie wykonane (choć oczywiście dalekie od jakości oryginału) podróbki zegarków IWC z serii Portugese, o których ostatnio w internecie zrobiło się głośno. Skąd takie nagłe zainteresowanie? Otóż ktoś w chinach pomyślał, że można sprzedać jeszcze więcej tych zegarków, jeżeli zmieni się nielegalny napis na tarczy i… pojawiły się Parnisy,
Czym zatem jest Parnis? Parnis jest po prostu nazwą. Ciężko to nawet nazwać marką, jest to po prostu przejaw chińskiej przedsiębiorczości. Zegarki te biorą się jakby znikąd – po prostu mają je internetowi dostawcy. Nie ma producenta, oficjalnych dystrybutorów i sieci serwisowej. Jest za to cena, która, jak na mechaniczny zegarek, wydaje się śmiesznie niska.
Nie ukrywam, że od początku podchodziłem do tej inicjatywy sceptycznie. Nie podobała mi się kradzież designu znanych firm oraz brak danych o producencie. Ostatnio zjechałem nawet bezpardonowo Parnisa na forum zegarkiclub. Twardo broniłem poglądu, że Parnis jest podróbą i wżyciu go nie kupię.
Sytuacja zmieniła się, gdy po kilku piwach siedząc przy komputerze ogladałem Parnisa Vintage za 199zł. Kurczę – taka cena, żal było nie kupić. Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że IWC i tak w zasadzie nic nie traci na istnienu Parnisa, bo to przecież nie jest alternatywa dla ich produktów i choc wciąż miałem wrazenie, że zarabianie na kradzionym projekcie jest moralnie wątpliwe, nie mogłem się oprzeć. I stało się – mam Parnisa. A jakie są moje wrażenia? Opowiem.



Jak widać na zdjęciach, mój nowy nabytek to chyba najtańszy model Parnisa – wzorowany na „Portugalczyku” zegarek z prostą, gładką tarczą, której kolor po dłuższym namyśle określiłem jako brązowy :) , na którą nałożone zostaly srebrne cyfry i indeksy. Zarówno cyfry jak i wskazówki również są żywcem przeniesione z pierwowzoru. Duża (43mm) koperta, również wzorowana na IWC, wykonana ze stali, jest cześciowo szczotkowana, a częściowo (luneta i dekiel) polerowana. Sam dekiel jest przeszklony, przy czym przeszklenie jest zbyt szerokie i pokazuje cały pierścień centrujacy, na szczęście metalowy. Z drugiej sroeny znajdziemy ładne, wypukłe szkiełko, które pod pewnym kątem świeci na fioletowo. Czy ma powłokę antyrefleksyjną –nie wiem.



Jakość wykonania jest przyzwoita, choć, oczywiście, w zegarku za 200zł muszą być jakieś wady montażu, cudów nie ma. I tak datownik nie trafia idealnie w okienko, indeksy 12 i 9 są nałożone krzywo, między uszami koperty widać rysy, wewnątrz zegarka widać dorbne paprochy, a fabryczny pasek jest do d… . Trzeba jednak przyznać, że w porówniu do innych zegarków mechanicznych, które przychodzą mi do głowy (Łucz, Vostok Amfibia), Parnis jest po prostu fantastyczny, zarówno pod względem prezencji, jak i jakości wykonania. To po prostu inna klasa.



Pod przeszklonym deklem widać wahnik na dużym łożysku kulkowym. Może to brzmi dziwnie, ale takie jest pierwsze odczucie, bo wahnik przykrywa znaczną część mechanizmu ST-25, będącego własną konstrukcją Sea-Gull’a, wiodącego chińskiego producenta.



Mechanizm ten, zyskujący ostatnio na popularności za sprawą „amerykańskich” producentów Timex i Fossil, na pierwszy rzut oka wygląda solidnie. W tym Parnisie zastosowano podstawową wersję z półmostkiem balansu (w stylu ETA), wyposażoną tylko w datownik. Za nakręcanie odpowiada jednokierunkowy automat, podobno dość wydajny. Częstotliwość pracy balansu wynosi 21600 uderzeń/godzinę. Mechanizm wyposażono także w Incabloc, wątpię czy licencjonowany. Nie wiem, ile ma kamieni, ale naliczyłem (na oko) około 25.
Bliższe oględziny maszyny, także pod mikroskopem, nie przynoszą rozczarowania. Odwrotnie, im dalej, tym lepiej. Wspomniane łożysko automatu mocowane jest na trzech śrubach, dzieki czemu nie odkręci się samo z siebie, a jego szerokość zapowiada przyzwoitą trwałość. Dalej zwraca uwagę interesująca konstrukcja układów nakręcania – tego manualnego i automatycznego, które są zrealizowane bardzo podobnie, z wykorzystaniem tej samej idei, w której jedno z kół może się przesuwać i gdy jest obracane w dobrą stronę samo dociska się do następnego koła, a gdy w złą – odsuwa się (warto zauważyć, ze wałek napędza koła naciągu niezależnie od kierunku obrotu, rozłączenie nie następuje między beczka a pólbeczką, ale dalej, przy samym kole zapadkowym bębna spreżyny). Proste i skuteczne rozwiązanie, tanie w produkcji i bezawaryjne.



Kolejnym oglądanym elementem były koła zębate i tu znów plus – zęby są równe, a koła przyzwoicie wykończone. Potem wychwyt i balans i znów w jak najlepszym porządku. Części wykonane sa porządnie, pod kamieniem nakrywkowym widać piękne jeziorko oleju, włos pracuje idealnie, balans ma duże i stałe wychylenia, nie ma się do czego przyczepić. No, będę złośliwy i napiszę, że kotwica i balans są słabo wypolerowane – mają nierówną powierzchnię :twisted: .
Wracając do projektu, warto odnotować, ze mechanizm ma możliwość szybkiego ustawienia daty i… funkcję tzw. stop-sekundy! W pierwszej chwili myślałem, ze coś się zepsuło, bo w życiu bym nie podejrzewał, że tani Sea-Gull został wyposażony w to rozwiązanie!
Na koniec jeszcze dokładność chodu, która jest przyzwoita i w moim egzemplarzu wynosi do +20 sekund na dobę.



Wniosek nasuwa się sam - Chińczycy potrafią robić mechanizmy zegarków. Nie tylko kopiować, także projektować swoje. Do tej pory dziwiło mnie stosowanie Sea-Gull’ów w zegarkach za kilkaset złotych, skoro na rynku są Miyoty czy Seiko, ale ST-25 to dobra konstrukcja. Nie wiem oczywiście, jak wygląda jakość zastosowanych materiałów – jeżeli jest dobra, to Sea-Gull powinien być skazany na sukces – prostota konstrukcji powinna łączyć się z niską awaryjnością, a cena mechanizmu wydaje się okazyjna (biorąc pod uwagę cenę całego zegarka). Do tego występuje on w wielu odmianach z najróżniejszymi komplikacjami, co stanowi niewątpliwy atut.
Ciekawi mnie bardzo w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój (zwłaszcza) Sea-Gull’a, bo przy obecnym tempie rozwoju chińskich producentów i wciąż ekstremalnie niskich kosztach pracy producenci europejscy mogą czuć się zagrożeni. Już teraz piękne czasy, gdy mechanizm ETA 2824 można było dostać za kilkaset złotych odeszły w zapomnienie, a być może będzie jeszcze gorzej. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość, możliwe, ze niedługo posiadanie chińskiego zegarka nie będzie niczym nietypowym, ale zwykłą codziennością, wszak już teraz Sea-Gull agresywnie wdarł się na nasz rynek swoim zakamuflowanym pod nazwą Claro mechanizmem ST-16. Jeśli w ciągu najbliższych last Chińczykom uda się poprawić kontrolę jakości i wyeliminować przytrafiające się dorbne, acz upierdliwe awarie, to mogą okazać się bardzo niewygodną konkurencją dla Szwajcarów czy Japończyków.
Jak wspomniałem na początku, Chińczycy się uczą i poziom ich produktów wydaje się rosnąć. O Parnisie można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest tandetny. To świetnie wyposażony (szybki datownik, stop sekunda, duze łożysko kulkowe, szkło mineralne) i przyzwoicie zmontowany zegarek za zupełnie śmieszną cenę. Pozostaje tylko zgrzyt dotyczący ewidentnie „zapożyczonego” designu. Czy tak się godzi, czy nie – zdecydujcie sami. Ja, pomimo zdecydowanych obiekcji, cieszę się, że mam tez zegarek. Myślałem, ze najwyżej go odsprzedam – teraz wiem, ze na pewno zostaje.
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #2  Wysłany: 2010-03-12, 06:30   

Fajna recka w stylu nawracającego się grzesznika ;) :lol:
Następna jak mniemam bdzie napisana z gorliwością neofity ;) ?

Co do pochodzenia : prześledź dokładnie forum. Parnis jest to OEMowy produkt fabryki z Tiencinu.Wskazuje na to jakość, stosowany mechanizm, materiały użyte do produkcji tarczy, indeksów itp. Gdybyś wziął do ręki Sea-Gulla i Parnisa, stwierdziłbyś że taki sam jest materiał tarczy, refleks na szkle, kolor indeksów, sposób ich mocowania, itd ...
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #3  Wysłany: 2010-03-12, 08:43   

Świetnie napisana recenzja, w obiektywny sposób oddaje aktualny stan produktów zegarmistrzowskich z za Wielkiego Muru.
_________________
 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #4  Wysłany: 2010-03-12, 09:05   

Bardzo fajna recka!;-)
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #5  Wysłany: 2010-03-12, 09:18   

No i stało się ;) wpadłeś jak śliwka w kompot :D
Świetna recenzja :)
Ja dodałbym jeszcze, że zagrożeni po Twojej recenzji powinni się czuć nie tylko szwajcarzy i japończycy, ale i nasi przyjaciele z klubu totalnej krytyki :P
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
andre
[Usunięty]

 #6  Wysłany: 2010-03-12, 10:19   

Oj.Pmwas już kiedyś wykazał się nieprawomyślnym myśleniem recenzując na Kizi zegarek chiński ;-) Kary wtedy nie było to i ośmielił się i teraz napisać recenzję.Będzie smażył się w piekle to już wiadomo na pewno a dodatkowo jak władza przeczyta to i piekiełko naziemne też może zaistnieć ;-)
Tak serio to fajna recenzja.Jeśli zegarek ma stałą odchyłkę a pewnie ma bo tak są jakoś dziwnie te werki konstruowane że nie chodzą jak chcą to da się go wyregulować prawie idealnie.
No i jeszcze do opisu werku: Bardzo duża rezerwa chodu.Czterdzieści cztery godziny.Jest to rezerwa rzeczywista.Wostok na 2416 ma deklarowana 35 godzin ale ta rezerwa to na papierze raczej bo nigdy tyle nie przechodzi.
W Fossilach i Timexach dają 36 miesięczne gwarancje na zegarki więc myślę że o jakość można być spokojnym.
Jak wspomniał ALAMO już się kiedyś zastanawialiśmy nad producentem i doszliśmy do wniosku że robi je ktoś kto ma bardzo bliskie związki z Sea-gullem .Wynika to z zastosowanych werków.ST-25 nie jest werkiem tanim! Na amerykańskich stronach oferujących werki i akcesoria kosztuje około 65$. Jeden z modeli Parniego ma pod zakrytym deklem full zdobiony ST-16 ;-)
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #7  Wysłany: 2010-03-12, 11:50   

Dzieki za bardzo obiektywna recke. Mysle ze Parnisow nie trzeba juz bronic one same sie wybronia , zdazaja sie podkniecia w quality check , ale z drugiej strony jakiej marce sie nie zdazaja. Za taka cene dostajemy pelnoprawny zegarek mechaniczny o stalch odchylkach o atrakcyjnym wygladzie nawjazujacym do klasyki tematu. Rynek dyktuje ich wyglad i jesli sie dobrze kojazy to znaczy ze sie sprzeda. Jak dojdzie do nasycenia podstawego rynku klientow , to przyjdzie czas na zmiany w stylistyce i inowacyjny design. Poczekamy zobaczymy .
_________________

 
 
voli 
Kierownik Pola Ryżowego
mentalny Martin Eden


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1644
Skąd: inąd
 #8  Wysłany: 2010-03-12, 22:07   

Ciekawe :) Zbliża się powoli czas (czekanie na kasę która leci stale na radzieckie okazje :P ) że stanę się posiadaczem Parnisa w zbrodniczej iwcpodobnej wersji vintage z naciągiem manualnym.

Jeśli można to pójdę na skróty i zapytam - jak wyglada sprawa z TAO - to takze oem "mewy" czy sikaś konkurencja?
 
 
andre
[Usunięty]

 #9  Wysłany: 2010-03-12, 22:15   

Parni to nie oem Mewy ale raczej kombinacje kogoś kto z Mewa ma coś wspólnego.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #10  Wysłany: 2010-03-12, 22:39   

andre napisał/a:
Parni to nie oem Mewy ale raczej kombinacje kogoś kto z Mewa ma coś wspólnego.


Niekuniecnie.
Wejdź na chińską stronę SG. Tam jest cały dział OEM. Robią cuda na kiju.
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #11  Wysłany: 2010-03-13, 22:02   

Piękna recenzja. :wink:
pmwas napisał/a:

Sytuacja zmieniła się, gdy po kilku piwach siedząc przy komputerze ogladałem Parnisa Vintage za 199zł. Kurczę – taka cena, żal było nie kupić

Dziękuję za piękny komentarz na allegro. :D :D
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #12  Wysłany: 2010-03-14, 08:58   

Ależ proszę :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
nick555
Klon Starszego Kulisa


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 61 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 8911
Skąd: Bełsznica/Lublin
 #13  Wysłany: 2010-03-14, 10:38   

Jaki morał z tego?
Na spotkaniu KMZiZ trzeba browar zaprosić. Od razu pójdzie łatwiej.
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #14  Wysłany: 2010-03-14, 10:52   

Ta sztuczka była już Przemku próbowana. Niestety na kilku zatwardziałych nie pomaga, a pech jest taki, że to góra pewnego forum. Ale nie będę tu o tym gadał, co by nie zaśmiecać wątku. :wink:
 
 
nick555
Klon Starszego Kulisa


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 61 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 8911
Skąd: Bełsznica/Lublin
 #15  Wysłany: 2010-03-14, 10:54   

W sumie racja...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum