Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe "rosyjskie i radzieckie " nabytki
Autor Wiadomość
jimmy 
Klon Sprzedawcy Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 42 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 9239
Skąd: Piekło
 #1021  Wysłany: 2018-08-29, 17:44   

....z tego co się orientuję, to prócz przywieszki do zegarka nie ma nic więcej.
Dzięki za wyjaśnienia.
_________________
Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
 
 
bladerunner 
Kierownik Pola Ryżowego
Blade Runner


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 1901
Skąd: Angelenos
 #1022  Wysłany: 2018-08-29, 18:08   

>>>

Jacobi napisał/a:
Fajna Raketa pifko


Rakiety zaprezentowane przez Kumotra są natomiast nawet bardziej niż fajne... :)

Pozwolę sobie jeszcze na zamieszczenie kolejnego "rakietowego" zdjęcia, które przybliża solidnie pozłacaną kopertę - Au 20... :roll:

_________________
I've seen things you people wouldn't believe...
 
 
Jacobi 
Klon Właściciela Pola Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 12 razy
Wiek: 65
Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 14631
Skąd: Warszawa
 #1023  Wysłany: 2018-08-29, 18:19   

No to jedziemy, Yako i blade smatricie parzałsta, jeszcze Gburek by się przydał



Dedykacja na deklu



I talon na balon :)
profesjonalny hosting



_________________
Z punktu widzenia Drogi Mlecznej, wszyscy jesteśmy ze wsi.
Ostatnio zmieniony przez Jacobi 2018-08-29, 18:26, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
bladerunner 
Kierownik Pola Ryżowego
Blade Runner


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 1901
Skąd: Angelenos
 #1024  Wysłany: 2018-08-29, 18:40   

jimmy napisał/a:

(...)
.......przypadkiem trafiłem na aukcję/ za sprawą SB/, na której wystawiono poniższy egzemplarz/ podobno w stanie NOS/, a że szukałem takowego/ nawet o tym wspominałem/, więc....................................wiem, miałem w tym roku nie kupować zegarków. Z drugiej strony żal było nie kupić :))
(...)


Wostok Komandirskie
vel Восток Командирские alias Vostok Komandirskie - piękny radziecki czasomierz, godny wielkiego podziwu i szczerej zazdrości... pifko

Rzeczony model powstał w latach 80. XX wieku na na zamówienie Ministerstwa Obrony ZSRR (заказ Министерства Oбороны СССР), a więc zapewne takiego pochodzenia jest rzeczony egzemplarz... :)

Vostok Komandirskie 3AkA3 - ID 430:
http://www.ussrtime.com/start.html

Komandirskie 3AKA3 MO CCCP blue dial, Komandirskie 3AKA3 MO CCCP blue dial (2):
http://russianwatches.alt..._collection.htm

<<<
_________________
I've seen things you people wouldn't believe...
Ostatnio zmieniony przez bladerunner 2018-08-29, 19:24, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1025  Wysłany: 2018-08-29, 18:46   

jimmy napisał/a:
....z tego co się orientuję, to prócz przywieszki do zegarka nie ma nic więcej.
Dzięki za wyjaśnienia.


Krzychu, nie było do tego "dedykowanej" bransolety, owe występowały w nastu wzorach i były zamienne dla większości radzieckiej produkcji. Tam 95% zegarków miało 18 mm rozmiar teleskopu.
Co do gwiazdek etc, to Jacek ma rację i nie ma racji :-) Gwiazdy na tarczy Komandirskich były, legitymne, w latach '60. Wtedy zegarki miały mechanizm 2234, ze stopsekundą. To był typowy zegarek wojskowy, absolutnie poprawny. Potem, gwiazdy zniknęły, a pojawiły się na SowCepelii na koniec lat '80.
_________________
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #1026  Wysłany: 2018-08-29, 18:54   

Gówno prawda, ale na zdrowie.
Przywoływanie linków "znamienitych kolekcjonerów" gdzie jest pełno składaków lub, tak jak w drugim przypadku nieprawdziwych informacji, jest co najmniej nie na miejscu.

Proponuję poczytać, pooglądać, douczyć się, a nie powielać bzdurnych informacji wyklikanych na szybko w googlach.

Z mojej strony koniec komentarzy na ten temat, za jakiś czas opublikuję (albo i nie :) ) małe opracowanie na temat zakazów.

Edit:
ALAMO - To do posta powyżej Twojego :)

Edit2:
Być może były również 2214 ze stopsekundą, bo w paszportach Komandirskich zakazów jest napisane, że mechanizm 2214 ale ze stopsekundą. Albo po prostu błędny zapis w paszporcie, a w rzeczywistości wkładali tam 2234.

[ Dodano: 2018-08-29, 19:19 ]
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
Ostatnio zmieniony przez Yakovlev 2018-08-29, 19:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1027  Wysłany: 2018-08-29, 19:21   

Jacek facepalm
Mam zegarek kupiony bezpośrednio w radzieckiej armii, Komandirski w kwadratowej kopercie. Kupiony to zresztą zle słowo, bo to machniom było klasyczne, z lat '70, dziadka. Za nożyczki chirurgiczne :)) Którego zresztą Wostoka sam byłem uprzejmy spier$# bo go relumowałem, i nie przewidziałem jak rozpuszczalnik podziała na werniks tarczy. I zeszła z niego - uwaga - co ? Czerwona gwiazda :-P
Uwielbiam takie kategoryczne i ultymatywne deklaracje, zwłaszcza w przypadku przemysłu który jak było trzeba zegarków dla wojska, a plan leżał, to brał wszystko co się ruszało.
Gwiazdek na Wostokach dla wojska, jest od wuja wafla, w zegarkach z lat '60, '70 - zależnie od modelu.
Mnie się przypomina toczona onegdaj dyskusja z biciem piany, jak były znakowane mechanizmy "klasy 1.". Mam Moskwe, z werkiem w którym oznaczenia sa wypełnione na złoto. Co - zgodnie ze zdaniem pewnych "opiniotwórczych specjalistów" mieć nie mam prawa, bo nie istniało, a wszystko to fejki. Mam Precyzyjnego z niebieskimi gwiazdkami - też coś co połowa kolekcjonerów kwestionuje, bo nie ma. hmmm
Ja teraz już nie pamiętam, czy ty też w zegarkach grzebiesz, czy tylko kupujesz hmmm Ale jeśli grzebiesz, dużo, i spier^%$# tego na kopy, to pewnie jesteś w stanie rozpoznać na przykład czy werniks użyty na tarczy, jest z tego okresu, czy nie jest hmmm W radzieckich zegarkach, specyficznie zachowywały się lakiery, kolory, typy tarcz, występowały dość charakterystyczne oznaki starzenia. Rozpoznać dzisiejszą tarczę od starego Komandirskiego - to jest banał, bo jest zupełnie inna farba. Oryginalna tarcza, nie ma prawa mieć czerwonej gwiazdy, bo ten rodzaj farby sie utleniał, i jeśli zegarek jest nieużywany, i trzymany po ciemku - to ona będzie wyblakła, ale nadal czerwona. A jak był używany normalnie, to sa egzemplarze w którym widac już tylko biał obwódkę gwiazdy. Czerwonego niet. Nawet go nie widać, totalnie utleniony. Ten osad z farby, jest za to na werku.
Jest dużo takich rzeczy, które widzisz jak przewalisz tego kilka tysięcy, setkę zepsujesz ... ;)
Poza tym, dużo ciśnienia poświęcasz na coś, co jest nie do weryfikacji po 70 latach.
I w zasadzie większości wisi kalafiorem, bo pinionc z tego żodyn ;-)
Od MUA pifko
_________________
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #1028  Wysłany: 2018-08-29, 19:40   

ALAMO napisał/a:
Jacek facepalm
...


Kuźwa, dużo tego i jakby daleko od głównego wątku ;)

Zakwestionowałem ten "zakaz" jimmiego - wg mnie, to jak ciupaga z Mielna.

Dałem paszport Komandirskiego Zakaza z 1973r pod dyskusję o prawilności zapisów w paszporcie 2214 vs stopsekunda (???)

Ot i wsio :)

A o innych, rzadziej lub nigdy wcześniej niespotykanych, a ocenianych przez expertów różnej maści, to już lepiej nie mówmy. Dla niektórych biedny "Kolos" był chińskim składakiem ;)
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1029  Wysłany: 2018-08-29, 19:49   

TEN konkretny, to wuj go znajet hmmm
Wygląda mi na późny wyrób, tam mogło już być wszystko.
Ale gwiadki były, i kropka.
Tyle że w zegarkach z lat '60 i '70, a ten jest późniejszy - to właśnie powiedziałem.
2214 i stopsekunda, to nie wiem jaka jest tego geneza hmmm 1973, to dość późno hmmm na ten mechanizm, żeby jeszcz enie zdązyli systematyzować 2214/2234. Pamiętasz czy 2234 miał jakies dodatkowe funkcje ? Może antymagnetyczność podniesiona ? W sensie że balans inny ? hmmm Bo tak grzebię w myślach, ale nie kojarzę ...
_________________
 
 
Jacobi 
Klon Właściciela Pola Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 12 razy
Wiek: 65
Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 14631
Skąd: Warszawa
 #1030  Wysłany: 2018-08-29, 19:56   

Gdzie ja tu się wciskam :D ze swoim 27latkiem, tutaj tematy wagi państwowej, armijnej, Układ Warsiawski itd.
Dobranoc, do jutra :))
_________________
Z punktu widzenia Drogi Mlecznej, wszyscy jesteśmy ze wsi.
Ostatnio zmieniony przez Jacobi 2018-08-29, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #1031  Wysłany: 2018-08-29, 20:11   

Jacobi, Twój wieczny kalendarz jest w porządku :)

ALAMO, oprócz różnych włosów balansu i sposobu jego mocowania w starszej i nowszej wersji mechanizmu, nie znalazłem jakichkolwiek danych na temat różnic konstrukcyjnych.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
jimmy 
Klon Sprzedawcy Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 42 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 9239
Skąd: Piekło
 #1032  Wysłany: 2018-08-29, 20:17   

Panowie spokojnie :)) , to tylko zegarek, a że pachnie cepelią z lat 90-tych mi nie przeszkadza/ gorzej jakbym trafił składaka z kilku różnych rusków.
Tak na szybko to nawet nie spodziewałem się ustrzelenia ZAKAZU z „wojskową dokumentacją”.
Powyższy egzemplarz choć w wersji „turystycznej”, spełnia moje oczekiwania co do „typu” i stanu!
Na dzień dzisiejszy SovietCepelii mówię „TAK”. W przyszłości dokupię jeszcze kilka, z Zissou i Deepem na czele.
Do ZAKAZU poszukam bransolety takiej jak w pokazanym katalogu/ alternatywnie zawsze zostaje NATO i perlon.
Jak „okaz dojdzie” to nie omieszkam pokazania serducha.

Ogólnie to dzięki za odzew/ podzielenie się wiedzą, bezcenne! pifko
Pozdrawiam
_________________
Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1033  Wysłany: 2018-08-29, 22:38   

Yakovlev napisał/a:
oprócz różnych włosów balansu


To może być to.
_________________
 
 
bladerunner 
Kierownik Pola Ryżowego
Blade Runner


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 1901
Skąd: Angelenos
 #1034  Wysłany: 2018-08-30, 01:36   

>>>

Jacobi,.

Ракета Вечный Календарь w zaprezentowanej wersji była wytwarzana w latach 80. XX wieku, na co wyraźnie wskazuje kalendarz na cyferblacie... :)

Data zakupu z oczywistej przyczyny jest późniejsza niż data produkcji, a więc rzeczony czasomierz zapewne jest tzydziestolatkiem... ;)

jimmy.


W 1965 roku Ministerstwo Obrony ZSRR zamówiło w Czystopolskiej Fabryce Zegarków (ЧЧЗ - Чистопольский часовой завод) tzw. zegarki nagrodowe (наградные часы) dla kadry oficerskiej.
W ten sposób powstała marka zegarków wojskowych - Komandirskie (Командирские).
Do końca lat 80. XX wieku na tarczach tego rodzaju czasomierzy widniał napis - Заказ МО СССР, zamiast standardowego - Сделано в СССР.
W okresie późniejszym powstały modele na rynek cywilny, które w różnym stopniu nawiązywały do wzornictwa wojskowego.
Było to spowodowane ówczesną trudną sytuacja ekonomiczną, wymuszającą na Czystopolskiej Fabryce Zegarków rozszerzenie oferty handlowej.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele „turystycznych” modeli na których tarczach widnieje napis - Сделано в России.
Reasumując można przyjąć, że prezentowany egzemplarz został wyprodukowany jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego. Możliwe jest również, iż w początkowym okresie istnienia Federacji Rosyjskiej został złożony z oryginalnych części, radzieckich oczywiście... :)

PS.
Pozwolę sobie z oczywistych względów zignorować wiadomy wpis i nie tracić swojego cennego czasu na bezprzedmiotową dyskusję, o ile na takowe miano w ogóle zasługuje... cool
_________________
I've seen things you people wouldn't believe...
Ostatnio zmieniony przez bladerunner 2018-08-30, 01:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jimmy 
Klon Sprzedawcy Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 42 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 9239
Skąd: Piekło
 #1035  Wysłany: 2018-08-30, 12:35   

........dzięki pifko
_________________
Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum