Poprzedni temat «» Następny temat
Xicorr FSO M20.02
Autor Wiadomość
Słoniu
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 43
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #1  Wysłany: 2015-05-10, 11:22   Xicorr FSO M20.02

Xicorr – FSO M20 (data testu: 05.2015)



Świat motoryzacji i zegarków często nawzajem się przenikają i ze sobą łączą. Było wiele projektów znanych marek stworzonych specjalnie dla producentów samochodów, a warto tu wspomnieć chociażby o słynnych modelach Breitling for Bentley, IWC dla AMG czy ostatnio zaprezentowanym modelu Oris’a stworzonym we współpracy z Audi. Nie tylko potentaci z branży zegarmistrzowskiej sięgają po motywy motoryzacyjne – sam mam w kolekcji Vostok’a Europe, którego stylistyka nawiązuje do historycznej rosyjskiej limuzyny GAZ14. Sporo jest także zegarków, które są tylko luźno inspirowane branżą motoryzacyjną bez odniesienia do konkretnego samochodu czy marki, a wymienić tu można niektóre z modeli takich marek jak Tag Heuer, Tissot czy chociażby Steinhart. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż światy te idealnie do siebie pasują. Od zawsze jednym z głównych męski hobby jest motoryzacja, a zegarki są typowo męską biżuterią.



Na naszym rodzimym rynku w roku 2013 także pojawił się produkt przesiąknięty benzyną, ale nie tą wysokooktanową z górnej półki, a bardziej nawiązujący do historycznej polskiej myśli technicznej (no, może odrobinę na rosyjskiej licencji ;) ). Mowa jest tutaj oczywiście o modelu FSO M20 jednego z młodych polskich producentów jakim jest Xicorr, a dzięki uprzejmości sklepu „Od czasu do czasu” oraz samego Adama Tomaszewskiego miałem przyjemność testować właśnie ten model. O samej marce można było już nieraz przeczytać na łamach polskiej prasy sięgając po takie tytuły jak Forbes, Playboy, CKM czy Top Gear, gdzie prezentowany model FSO M20 był wskazywany jako „must have” każdego modnego faceta. Czas więc samemu sprawdzić w czym tkwi sukces tego konkretnego modelu.



Po otrzymaniu przesyłki przyszedł czas na pierwszy dreszczyk emocji związany z rozpakowywaniem otrzymanej paczuszki, bo chyba każdy z nas lubi właśnie ten moment związany z otwarciem nowego nabytku. Xicorr pod tym względem na pewno nas nie rozczaruje, bo już jego opakowanie wzbudza pozytywne emocje i zachęcają do zapoznania się z jego zawartością. Tekturowe pudełeczko skrywa metalową skrzyneczkę, która to sprytnie została wystylizowana tak aby optycznie przypominać z wyglądu apteczkę samochodową z epoki świetności Warszawy - a w jej środku czeka na nas gadżetów ciąg dalszy. Poza samym zegarkiem, który znajduje się w specjalnie wyprofilowanej gąbce, znajdziemy tu również instrukcję, kartę gwarancyjną oraz gratisowy dodatkowy gumowo-kauczukowy pasek wraz z przyrządem do jego zmiany. Dodatkowo, na wspomnianej już skrzyneczce znalazła się również naklejka podkreślające wcześniej wspomniane hasło reklamowe „must have”. Całość robi całkiem niezłe wrażenie i na pewno wyróżnia się na tle tego do czego przywykliśmy przy zakupie standardowego zegarka.



Poza wspomnianym już wcześniej gratisowym kauczukowo-gumowym paskiem, który to okazuje się całkiem sensowna opcją na upalne dni, M20 przychodzi do nas w moim odczuciu na lepiej do niego pasującym pasku typu rally. Został on wyprodukowany dla Xicorra przez polską firmą Pattini a dzięki charakterystycznym trzem dziurkom wyjątkowo dobrze wpisuje się on w motoryzacyjny klimat M20. Oba 22mm paski przeszyte zostały żółtą nawiązującą do akcentów na tarczy nicią i posiadają sygnowane klamerki. Trzeba przyznać, że są one również wyjątkowo dobrej jakości i w sumie niewiele znam innych producentów, którzy załączają tej klasy paski do swoich zegarków. (na myśl przychodzi mi tylko Steinhart i Magrette).



Czas w końcu z bliska przyjrzeć się M20.02. W całości szczotkowana charakterystyczna trzyczęściowa koperta posiada bardzo uniwersalne jak na dzisiejsze czasy wymiary wynoszące 42mm średnicy, 12mm wysokości oraz niespełna 50mm od ucha do ucha. Warto tu jednak zaznaczyć, że zastosowana wąska luneta w połączeniu z płaskim szkłem optycznie powiększają odbiór zegarka na ręku. Wpływa na to także zastosowany płytki dekielek oraz dość specyficzne, wyprofilowane krótkie uszka dzięki którym to również M20 bardzo ładnie przylega do nadgarstka. Koperta jest na pewno mocnym punktem Xicorr’a, a jej niezła ergonomia dodatkowo sprawia, że już po chwili zapominamy o obecności zegarek na ręku. Cieszy również uzyskana przez producenta klasa wodoszczelności zegarka wynosząca WR100. Nie wspomniałem jeszcze o umiejscowionej nietypowo, bo pomiędzy godziną 3 a 4 sygnowanej zdobionej koronce, która kształtem ma nawiązywać do samochodowej opony. Do jej pracy nie można mieć żadnych zastrzeżeń jednak jej lokalizacji przynajmniej w moim przypadku wymagała chwili przyzwyczajenia. Jest to jednak swego rodzaju znak rozpoznawczy marki, bo również w poprzednim modelu czyli Circle była ona w ten sposób umiejscowiona.



Tarcza Xicorr’a skryta została pod płaski szafirowym szkłem z widoczną warstwą antyrefleksyjną. Przyznać muszę, że początkowo w M20.02 nie specjalnie mnie ona zachwycała – raczej bardziej intrygowała – tak, to słowo dużo celniej opisuje to co czułem spoglądając na Warszawę. Z czasem jednak zegar wkradał się w moje łaski i zacząłem dostrzegać jego urok. Specyficzny szaro mysi kolor zewnętrznej części stanowi dobre tło dla arabskich białych indeksów godzinowych. Dość interesująco wygląda również jej środkowa część w lekko jaśniejszym szarym odcieniu, na której znalazła się skala minutowa wraz z wykonanymi czarną masą luminescencyjną indeksami godzinowymi. To co mocna rzuca się w oczy to wystylizowany na licznik kilometrów napis 1951 upamiętniający pierwszy rok produkcji Warszawy, w który wkomponowane zostało okno datownika. Efekt wizualny jest bardzo interesujący jednak jak to zazwyczaj bywa ze smaczkami stylistycznymi nie idą one w parze z praktycznością i niestety data dla mnie jest po prostu mało czytelna. Na tarczy poza charakterystycznymi dwoma śrubkami znalazło się jeszcze logo producenta, nazwa modelu i najważniejsza z informacji – czyli napis „wyprodukowano w Polsce”. Uzupełnienie całości projektu stanowią proste białe wskazówki z żółtymi akcentami luminescencyjnymi, którym na pewno nie można odmówić czytelności – chociaż przyznam, że same wskazówki nie specjalnie przypadły mi do gustu.



Pod zakręcanym deklem z wygrawerowanym logo FSO skryte jest chińskie serce testowanej Warszawy. Znając życie, pewnie w tym momencie znajdzie się spora grupa osób, które ta informacja może zasmucić czy też może nawet zniechęcić do zakupu. Przecież nie od dziś wiadomo, że chiński jest synonimem słowa zły. Drodzy Państwo, czasem warto jednak sprawdzić samemu jak to naprawdę jest z tym pustym frazesem, gdyż zastosowany w M20 mechanizm wychodzi z fabryk Seagull’a, czyli jest jednego z największych producentów mechanizmów na świecie. Zastosowana w Warszawie konstrukcja o symbolu TY2130 jest stuprocentowym odpowiednikiem szwajcarskiej ETY 2824.2 i analogicznie do alpejskiego pierwowzoru posiada wysoką częstotliwość pracy balansu wynoszącą 28 800 pół wahnięć na godzinę, możliwość ręcznego dokręcania sprężyny czy także funkcję stop sekundy, a jej trwałość wielokrotnie już została przetestowaną przez sporą rzeszę niezależnych producentów. Także i ja już nieraz miałem przyjemność posiadać zegarki z mechanizmem tego właśnie producenta, a niektóre z nich znajdują się w mojej kolekcji nawet do dnia dzisiejszego i mogę jedynie potwierdzić, że nigdy nie było z nimi najmniejszych problemów. Uważam, że stanowią one świetną alternatywę dla szwajcarskiej i japońskiej konkurencji, a czasem warto samemu sprawdzić jak to jest z tym chińskim produktem. Dodatkowy smaczkiem, jest fakt, że producent z powodu specyficznego umiejscowienia okna datownika zmuszony był do stworzenia własnego koła datownika, co w przypadku tak młodej marki należy zaliczyć na spory plus.



Spójny projekt oraz dobrze przemyślana strategia marketingowa w połączeniu z panującą modą na produkty „made In Poland” przyczyniły się do rynkowego sukcesu recenzowanego modelu. W pewnym momencie popyt przerosły najśmielsze oczekiwania producenta i w konsekwencji na FSO M20 trzeba było swego czasu czekać nawet 2 miesiące, a chętnych i tak nie brakowało. Taki stan rzecz niezmiernie cieszy i nie specjalnie mnie dziwi. W dzisiejszym świecie ciężko jest się czymś wyróżnić, a obecność FSO M20 na nadgarstku gwarantuje nam właśnie tą tak pożądaną nutkę indywidualizmu i ekstrawagancji. Początkowo miałem problem do jakiej garderoby pasuje Warszawa, ale już po chwili zdałem sobie sprawę, że dzięki jej retro stylistyce pasuje ona niemal do wszystkiego. W połączeniu z paskiem rally Xicorr idealnie wpisuje się w casualowy klimat tworząc przyjemną nieformalną atmosferę, a zakładając do niego gumowy pasek mamy sympatycznego wakacyjnego kompana, w czym dodatkowo pomaga sensowna klasa wodoszczelności. Możemy nawet przełamując konwenanse pokusić się i spróbować założyć Warszawę do garnituru czy eleganckiej koszuli, a efekt może zaskoczyć nawet nas samych. Kto wie czy wysuwając się spod mankietu nie wzbudzi ona sporego zainteresowania, które to stanie się zalążkiem jakiejś ciekawej rozmowy? Mnie nie raz podczas testu zaczepiono pytając z zaciekawieniem o to co mam na nadgarstku.



W dzisiejszym świecie zdominowanym głównie przez zegarki znane z witryn sklepowych, Xicorr FSO M20 ze swoim retro klimatem jest swego rodzaju powiewem świeżości. Co ważne, producent dbając o stylistykę inspirowaną designem historycznego modelu Warszawy nie zapomniał o innym równie ważnym aspekcie jakim jest jakość wykonania. Dzięki temu FSO M20 bez trudu może stawać we szranki ze swoją konkurencją cenową, a ta została skalkulowana na sensownym poziomie wynoszącym 1399 PLN. Za tą kwotę otrzymujemy świetny projekt mechanicznego zegarka z dobrym mechanizmem, interesującą kopertą, szafirowym szkłem, kompletem dwóch pasków, a przede wszystkim bezcennym napisem „wyprodukowano w Polsce”. Oczywiście, produkt Xicorr’a ma też swoje drobny wady – bo mocno zdefiniowana, lekko ekstrawagancka stylistyka kłóci się jednak z pojęciem szeroko rozumianej elegancji, co nie każdemu musi się podobać. Nie każdemu także przypadną do gustu takie detale jak specyficzne uszka, umiejscowiona asymetrycznie koronka, średnio czytelna data, proste wskazówki czy historyczne nawiązanie do zegara Warszawy poprzez umieszczenie dwóch śrubek na tarczy. Jeżeli tak jest w waszym przypadku – to nie jest to po prostu zegarek dla was, a reszta z recenzowanej „Warszawy” na pewno będzie zadowolona.



Szukając więc nowego nabytku bądź prezentu dla mężczyzny i chcąc kupić coś nietuzinkowego warto zainteresować się produktami tej młodej marki. Również ja sam chętnie widziałbym w mojej skromnej kolekcji zegarek z logo Xicorr’a, tylko czy byłaby to właśnie opisywana Warszawa? Cóż, znając moją słabość do mechanicznych chronografów i wiedząc o nadchodzących dwóch nowych modelach Adama wyposażonych właśnie w tą funkcję nie jestem do końca o tym przekonany. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że stylistycznie projekt opisywanej Warszawy wyjątkowo mi przypasował, dzięki czemu test ten przeprowadziłem z dużą przyjemnością i nie łatwo przyszło mi rozstanie się z recenzowanym modelem. Kto wie, może będzie mi jeszcze dane zmierzyć się z jakimś produktem Xicorr’a czego sobie i Państwu życzę







_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
Ostatnio zmieniony przez Słoniu 2015-05-10, 15:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kornel91
Majerankowy
Kronikarz


Pomógł: 184 razy
Wiek: 41
Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 18611
Skąd: Biała Podlaska
 #2  Wysłany: 2015-05-10, 11:44   

Fajna recenzja pifko
_________________
Pozdrawiam
Marcin/kornel91


Adriatica, Ball, Casio ,Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Nethuns, OceanX, Orient Star, Oris, Phoibos, Sinn Zelos
 
 
Fixxxer
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 3218
Skąd: LDZ
 #3  Wysłany: 2015-05-10, 14:36   

Jak zwykle bardzo dobra recenzja pifko
Sam zegarek, poprzez nawiązanie do zegara Syreny, jest stylistycznie dosyć kontrowersyjny, ale przy dłuższej znajomości może się podobać. Szczególnie czarna mańka daje radę. :)
_________________
..::Mam i ja::..
..::Fotoplastikon::..
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #4  Wysłany: 2015-05-10, 15:13   

Świetna recenzja, zegar godny uwagi, nosiłbym cool
 
 
kurynio
Starszy Ryżowy


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 4 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Lis 2013
Posty: 601
Skąd: Lublin
 #5  Wysłany: 2015-05-10, 15:40   

Słoniu, Dzięki za kolejną fajną recenzję. No właśnie mam to samo bardziej mnie ten projekt interesuje ze względu, że jest oryginalny, nawiązuje do naszej rodzimej historii i za to na pewno dla producenta ogromny szacun, ale czy bym nosił? - nie wiem
 
 
rrr
Ryżowy

Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 524
Skąd: Wrocław
 #6  Wysłany: 2015-05-10, 15:54   

Fajna recenzja (dobrze się czyta) chociaż sam zegar do mnie nie przemawia :/
 
 
arecki
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu
vel vandit


Pomógł: 20 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 4045
Skąd: Wołomin
 #7  Wysłany: 2015-05-10, 15:58   

recenzja fajna :) natomiast sam zegar...no cóż - kwestia gustu. Ze swojej strony mogę napisać, że ori pasek rally IMO nie pasuje w ogóle do tego zegarka (niestety na żywo to dopiero da się zauważyć)...no i luma...a raczej jej "brak' ;)
 
 
Daito
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 41 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 4782
Skąd: Opole
 #8  Wysłany: 2015-05-10, 16:20   

Recenzja jak zwykle... pifko pifko jednak sam zegar jakoś dla mnie nie teges... w/g mnie uszy mogły by być nieco dłuższe i przy tym bardziej wyprofilowane "w dół" żeby nie odstawały tak jak widać na kilku nadgarstkowych fotach...
Szczególnie widać to tutaj:

takie "odstawanie" nie kojarzy mi się z wygodą użytkowania zegarka... hmmm
_________________
Nieczynne z powodu że zamknięte
Ostatnio zmieniony przez Daito 2015-05-10, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sanik
Ryżowy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 302
Skąd: Warszawa
 #9  Wysłany: 2015-05-10, 19:26   

racka świetna, fotki też.

a jako uzytkownik M.20 mogę stwierdzić, że nosi sie bardzo wygodnie, nie przesuwa się po nadgarstku, nic się nie wbija
 
 
Woytec
Starszy majerankowy
Stary zrzęda


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 76 razy
Wiek: 64
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 19099
Skąd: TST
 #10  Wysłany: 2015-05-10, 19:34   

Macałem niedawno ten zegar w w/w sklepie i w zgadzam się zawartością tej recenzji, dobrze leży i dobrze wygląda.
Na odstawanie uszu od nadgarstka uwagi nie zwróciłem ale łapę mam sporą a i zapięty na niej był tylko przez chwilę więc dobrze się nie przyjrzałem.
Pamiętam tylko, że pan tam sprzedający też miał ten model na nadgarstku ;)

Recenzja jak zwykle, ciekawe informacje i dobre fotki, aż przyjemnie poczytać pifko

Tak BTW, oglądałem tamże również prototyp "125" i chętnie przeczytałbym o nim tak dogłębnie bo wpadł mi w oko :)
_________________
pozdrawiam, Wojtek

Komunizm 2.0, czyli nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.
 
 
goTomek
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Poprawny niepoprawny


Pomógł: 102 razy
Wiek: 56
Dołączył: 07 Sty 2013
Posty: 15148
Skąd: z okolicy
 #11  Wysłany: 2015-05-11, 19:00   

tl;dr :))

A serio, bardzo fajna recka, poparta dobrymi fotkami. Nie wiem czy bym nosił, ale też mnie intryguje, a rally IMO pasuje całkiem nieźle.
Zabrakło mi tylko zdjęć opakowania (apteczki), które tak Ci się podobało, tudzież jego wnętrza z obfita zawartością ;)

No i fajnie byłoby, gdybyś dodawał w recenzjach podstawowe parametry i rozmiary nie tylko w samej treści, gdzie dość ciężko się szuka, a w jakiejś wylistowanej czy też tabelarycznej formie na początku bądź pod koniec opisu.

Dobra robota (zarówno recka jak i opisywany zegarek) pifko
_________________
Some of them want to abuse you
Some of them want to be abused

_________________
русский тролль иди нахуй
 
 
turbiss
Kierownik Pola Ryżowego

Pomógł: 8 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2012
Posty: 1612
Skąd: Wielka Wies
 #12  Wysłany: 2015-05-11, 19:56   

Czekałem czekałem i to nie za długo......... na czepianie się uszu :popcorn: -wręcz cudowne !!! :facepalm:
Mam ten łoczyk od kilku miesięcy i leży na łapie znakomicie i jako EDC sprawuje się świetnie.
 
 
Szymon
[Usunięty]

 #13  Wysłany: 2015-05-12, 06:50   

Słoniu,

Fajna recka. Tylko proszę popraw to:
Słoniu napisał/a:
...wysoką częstotliwość pracy balansu wynoszącą 28 800 pół wahnięć na godzinę,


bo kole w oczy strasznie... wahnięć, a nie pół wahnięć
 
 
robinp
Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 8 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 383
Skąd: Gdynia
 #14  Wysłany: 2015-05-12, 08:21   

Recenzja, jak zwykle zresztą, wzorcowa :))
A zegarek mi osobiście podoba się bardzo. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś detal, który mógłby być inny - tu najmniej pasi mi koronka, bardziej widziałbym klasycznnie ryflowaną i już. A M 20 w wersji "Czarna Mańka" rozwala mnie zupełnie :)
 
 
turbiss
Kierownik Pola Ryżowego

Pomógł: 8 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2012
Posty: 1612
Skąd: Wielka Wies
 #15  Wysłany: 2015-05-12, 17:55   

robinp napisał/a:
A M 20 w wersji "Czarna Mańka" rozwala mnie zupełnie

+100 :))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum