Pomógł: 1 raz Dołączył: 09 Lut 2010 Posty: 392 Skąd: Warszawa
#32 Wysłany: 2012-01-13, 18:30 SEIKO SBCM023 cal 8F35 perpetual calendar
Wstęp
Przedstawiam zegarek SEIKO PROSPEX SBCM023, który zanabyłem na forum od kumotra blaza. Czasomierz ten ma już swoją reckę ale postanowiłem napisać też swoją.
Zegarek zaliczamy do grupy JDM – czyli Japan Domestic Market. Otóż okazuje się że najlepsze zegarki japończycy robią dla siebie i można je kupić prawie tylko w Japonii. W Europie szczególnie trudno zanabyć, gdyż seiko odpuściło sobie stary kontynet jako rynek lepszych zegarków. Wynika to z faktu, że w Europie panuje przekonanie, że najlepsze zegarki to szwajcarskie zegarki a są najlepsze gdyż są szwajcarskie. Co dziwne dotyczy to również zegarków kwarcowych. Wystarczy zajrzeć sobie na rakuten (http://global.rakuten.com/en/) żeby zobaczyć co tracimy
Co dostajemy w zestawie
W zestawie otrzymujemy gustowne pudełko z napisem Seiko Prospex. Dzięki temu napisowi szczęśliwy użytkownik od razu wie ,że kupił sobie Seiko z wyższej linii a nie na ten przykład jakąś kolejną piątkę.
Seiko Prospex SBCM023 ukryte w pudełku
W środku oprócz zegarka ulokowana jest również poduszka na której dumnie spoczywa sobie czasomierz do nurkowania.
Seiko Prospex SBCM023 – otwarte pudełko
Do zegarka załączono również instrukcję oraz gwarancję:
Seiko SBCM023 – instrukcja i gwarancja
Nie może zabraknąć też atrybutu najważniejszego – przywieszki. Niestety przywieszka opisana jest w niechrześcijańskim języku co czyni ją mocno podejrzaną.
Seiko SBCM023 – przywieszka
Co ukryte pod deklem czyli trochę o mechanizmie
W środku pracuje mechanizm klasy High End Quartz (HEQ) kaliber 8F35 z funkcją wiecznego kalendarza. Informacje te możemy sobie wyczytać z tarczy:
Seiko SBCM023 – napis 8F35 na tarczy
Zegarki klasy HEQ cechują się wysoką dokładnością - w kalibrze 8F35 deklarowana dokładność chodu wynosi + - 20 sekund na rok. Dokładność taką osiągnięto poprzez zwiększenie pracy oscylatora kwarcowego ze standardowej 32,768 Hz do 196,608 Hz
Czyli kwarcowy kamertonik drga 6 razy szybciej niż w standardowym mechanizmie kwarcowym, można powiedzieć że to taki kwarcowy HI-BEAT Dzięki temu odmierzanie czasu jest mniej wrażliwe na zmiany temperatury. Pomimo takiej wzmożonej pracy litowa bateria starcza na 8 lat. Odporność magnetyczna kalibru 8F35 wynosi 4800 A/m (60 gaussów), czyli tyle co w mechanizmie 9F35 stosowanym w Grand Seiko Quartz. Na tarczy producent mógł sobie jeszcze dopisać antymagnetyczny.
Cechą charakterystyczną zegarków HEQ jest ( a przynajmniej powinien być) zjawisko trafiania wskazówki sekundowej w indeksy. SBCM023 wywiązuje się z tego wymagania całkiem dobrze, co prawda sekunda nie trafia idealnie w indeks ale za to jak gdyby się na nim opiera.
Dodam tylko że nie łatwo jest stworzyć mechanizm, którego wskazówka sekundowa idealnie by trafiała w indeksy. W SEIKO QUARTZ ASTRON do tego celu zaprzęgnięto kaliber 9F62, który ma specjalny mechanizm zajmujący się monitorowaniem tylko tego procesu.
W kalibrze 8F35 brakuje mi jednej rzeczy – czyli niezależnego przesuwania wskazówki godzinowej. Rozwiązanie to występuje np. w kal 8F58 z funkcją wskazówki dwudziestoczterogdzinnej i występowało już w dobrych kwarcach z lat 70 i trochę dziwi jego brak.
Kaliber 8F35 wyposażony jest w wieczny kalendarz – zna długość dni w poszczególnych miesiącach oraz rozpoznaje lata przestępne. W każdej chwili możemy sobie sprawdzić status kalendarza. W tym celu odkręcamy koronkę, odciągamy ją do pozycji pierwszej i szybko przesuwamy z powrotem w pozycję neutralną. Na skutek tej czynności wskazówka sekundowa zaczyna się szybciej poruszać w cyklach pięciosekudnowych. Ilość cykli pokazuje ile minęło lat o ostatniego roku przestępnego. Jeden cykl – minął rok, cztery cykle minęły cztery lata czyli mamy rok przestępny. Następnie w okienku daty wyświetla się aktualny miesiąc, po czym ukazuje się z powrotem poprawna data a wskazówka sekundowa wraca na swoje miejsce. Wszystko to możemy sobie obejrzeć na poniższym filmiku (mojego autorstwa)
Dźwięk, który słychać pod koniec filmu to odgłosy suszarki mojej żony
Na deklu znajduje się informacja o dacie wymiany baterii – w moim egzemplarzu będzie to pierwsze półrocze roko 2019. Z numeru seryjnego można sobie odczytać też datę produkcji – mój SBCM023 wyprodukowano w lipcu 2010.
Seiko SBCM023 – widok dekla
Luma
Jak to w zegarkach Seiko bywa tak i w tym luma świeci bardzo dobrze. Czas można jeszcze odczytać po około 8 godzinach po naświetlaniu ale wtedy trzeba się już dobrze przypatrzyć
Seiko SBCM023 – luma. Zdjęcie wykonane przy ISO 1600, czas naświetlania 1 sekunda. Tarcza znajdowała się bardzo blisko obiektywu
Seiko SBCM023 i Seiko 5 sports SNZG05K1 Zdjęcie wykonane przy ISO 1600, czas naświetlania 1 sekunda. Litera S na tarczy Seiko 5 Sports jest lepiej oświetlona niż litera na tarczy SBCM023. Wynika to z faktu że napis Seiko w piątce jest błyszczący a nurku matowy.
Oba zegarki świecą dobrze, SBCM023 dłużej. Chciałem zrobić porównanie świecenia po godzinie, trzech i po pięciu ale mój aparat nie pozwala na wykonanie takich zdjęć
O zegarku ogólnie
Seiko SBCM023 to zegarek typu nurek, czyli można sobie w nim nurkować. Koronka ulokowana na godzinie czwartej jest w ogóle nieodczuwalna. Noszę zegarek luźno latający sobie na nadgarstku i przed zakupem obawiałem się że to koronka może tworzyć dyskomfort. Na szczęście tak nie jest. Koperta jest dobrze wyprofilowania i bardzo wygodnie przylega do ręki:
Seiko SBCM 023 prospex diver na nadgarstku
Mierzyłem średnicę koperty i wychodziło mi jakieś 38mm – 38,5 mm bez koronki . Jak na obecne standardy zegarek może się wydawać mały. Przed tym prospexem nosiłem zegarek 43 mm i na początku trochę dziwnie się czułem. Jednak szybko sobie przypomniałem zalety zegarków w klasycznych rozmiarach – o nic nie zawadzam, bez problemu chowa się pod koszulę, jest po prostu wygodny. W erze dużych zegarków JWO ten się wyróżnia właśnie dyskretnym rozmiarem, jest po prostu elegancki.
Seiko SBCM023 i Seiko 5 sports SNZG05K1 – porównanie rozmiarów
Zegarek z bransoletą (zdjęte jedno ogniwo) waży około 133 gram
Seiko SBCM023 na wadze
Bransoleta posiada ekspander coby ułatwić zapinanie na piance. Dla mnie ten ekspander to jedyna wada tego zegarka, sprawia, że zapięcie na dole robi się po prostu za duże.
Seiko SBCM023 – rozpięty ekspander bransolety
No i to by było na tyle. Dziękuję za uwagę. Poniżej jeszcze trochę zdjęć.
Seiko SBCM023 - zbliżenie na tarczę
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023 - makro tarczy
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023
Seiko SBCM023 - makro wskazówek
_________________ „Nie, to nasz dyrektor. On tak codziennie, rano i przed południem. Objeżdża biuro. – Ale ten hałas...na czym on jeździ? - Na wrotkach, żeby prędzej. W ten sposób zyskuje 26 i pół minuty dziennie.”
Ostatnio zmieniony przez mnihu 2012-01-14, 16:47, w całości zmieniany 1 raz
Pomógł: 1 raz Dołączył: 09 Lut 2010 Posty: 392 Skąd: Warszawa
#41 Wysłany: 2012-01-14, 16:39
Dzięki za pozytywne opinie. Zegarek mały ale zgrabniutki, tylko brak mu dni tygodnia i nie mogę się do tego przyzwyczaić. Od 14 lat nosiłem zegarki, które mi mówiły czy jest wtorek czy może już czwartek a teraz jestem zagubiony w mętliku tygodnia
_________________ „Nie, to nasz dyrektor. On tak codziennie, rano i przed południem. Objeżdża biuro. – Ale ten hałas...na czym on jeździ? - Na wrotkach, żeby prędzej. W ten sposób zyskuje 26 i pół minuty dziennie.”
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach