Dla posiadaczy filtra polaryzacyjnego mozna jeszcze uzyć obserwacji metodą czarnego pola używaną do obserwacji przedmiotów anizotropowych w mikroskopach polaryzacyjnych czyli metoda kontrastu fazowego podobna do obserwacji metodą interferencyjną
A tak dla kowalskiego: bierzemy filtr polaryzacyjny i patrzymy przez niego na nasz monitor z jasnym tłem, kręcimy az sie ściemni (mamy "czarne pole") i umieszczamy badane szkiełko pomiędzy źródłem światła polaryzowanego (monitor) a polaryzatorem i krecimy szkiełkiem aż uzyskamy taki efekt:
szkiełko szafirowe "trzaśnięte" od mojego submarinera:
http://www.fotosik.pl/pok...88b2035ac3.html
(lupka odklejona)
A tu od damskiego day-date żony "sie porysowało" i poszło do wymiany:
http://www.fotosik.pl/pok...deb3f051f2.html
To tak dla wszystkich co uważają, że szafira się posuć nie da
Możemy tą metodą sprawdzić każde szkiełko - i to z powłokami też, pod warunkiem rozebrania zegarka (a właściwie wyciagnięcia z koperty, abyśmy mogli popatrzeć "przez szkiełko")
Ostatnio zmieniony przez misinek 2010-11-14, 21:58, w całości zmieniany 1 raz
Ritter [Usunięty]
#19 Wysłany: 2010-11-14, 22:11
Widzę, że w obłędzie nie jestem osamotniony ...
Można wykorzystać, bardzo dobre własności absorpcji ciepła czyli podczerwieni. Szkło szafirowe powyżej 700nm jest głuche jak pień na przewodzenie światła o tej długości, czyli go nie przepuszcza, gdy szkło mineralne w dużej mierze je przewodzi. A tak się składa, że "piloty" do telewizorów emitują za pomocą diody promieniowanie o takiej długości (~800nm) .
Czyli jeśli mamy szkło szafirowe to zasłaniamy nim "wylot" "pilota" i sprzęcik nie powinien już dać się sterować gdy tym czasem przy szkle mineralnym spadnie w prawdzie zasięg ale będzie działało.
Na bazie starej myszki typu PS2 z kulką i kilku części dałoby się nawet zbudować przyrząd do testowania kontaktowego szkiełek bez rozbierania zegarka i bez robienia krzywdy szkłu. Metoda powinna działać nawet gdy szkło jest pokryte jakąś powłoką.
p.s.
Sprawdziłem wykres i niestety przyznaje się do błędu ze smutkiem . Zakres głuchnięcia szafiru jest począwszy od 7um. Czyli metoda "pilotem" odpada. A mogło być tak pięknie . Pozostaje metoda termiczna.
Ostatnio zmieniony przez Ritter 2010-11-14, 22:45, w całości zmieniany 2 razy
Panowie, mam zegarek z 2 rysami na szafirowym szkle. Czym to usunąć? Czy ktoś ma wiedzę w tym temacie. Uprzedzam sugestie. Szkło na pewno jest szafirowe. Słyszałem że daje rade to pastą diamentową zlikwidować. ZNacie kogoś kto takich operacji dokonywał?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach