Poprzedni temat «» Następny temat
2409 i kolejne modyfikacje - WOSTOK I RAKIETA
Autor Wiadomość
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #1  Wysłany: 2018-09-22, 21:59   2409 i kolejne modyfikacje - WOSTOK I RAKIETA

W związku z bzdurami publikowanymi na jednym forum trzeba pokazać trochę faktów.

Rzecz o genezie mechanizmów 24xx Wostoka i Rakiety.



Pierwszy fakt jest taki, że w Czystopolu i Petrodworcu funkcjonowały najlepsze wydziały projektowo-konstrukcyjne w całym ZSRR, zatrudniające najlepszych inżynierów. To stąd wychodziło najwięcej nowych rozwiązań konstrukcyjnych i wszelkich modyfikacji.

Drugi fakt - Raport z Wostoka za 1966 rok (wybrany fragment).
Mowa w nim o opracowaniu przez konstruktorów Wostoka przy współudziale inżynierów Petrodworca technicznych projektów mechanizmów: 2409, 2414, 2415, 2416 oraz projektów modyfikacji mechnizmów 24xx z centralną sekundą i kalendarzem.



Ciąg dalszy raportu Wostoka z 1966r. (wybrany fragment).
Mowa w nim, o niezależnej produkcji w Wostoku mechanizmu 2416 z automatycznym naciągiem w ilości 100 sztuk, dopracowaniu modyfikacji mechanizmu 2409 - czyli 2414 i 2415. I tu ciekawostka - na bazie zegarka MIR (???). Dalej jest o przygotowaniu produkcji Komandirskich z kalendarzem i STOP-SEKUNDĄ (!!!) oraz Amfibii.
W Petrodworcu równolegle produkowane są zegarki na mechanizmie 2409.
Jednak najważniejsze jest zdanie o tym, że "Zegarki te powinny być zunifikowane z zegarkami analogicznego kalibru produkowanymi w Wostoku".



Ciąg dalszy raportu Wostoka z 1966r. (wybrany fragment).
Plany na rok 1967.
Produkcja zegarków na mechanizmie 2409 w ilości 200 sztuk.
Produkcja i testowanie mechanizmów 2414, 2415, 2416.



Fakt trzeci - Tymczasem w Petrodworcu...

W międzyczasie pewnie również nie próżnowali, bo już mieli opracowany WSPÓLNIE z Wostokiem mechanizm 2409.
Jednak dopiero w czerwcu 1968 roku zegarek z tym mechanizmem został zatwierdzony do produkcji.
Wg niepotwierdzonych informacji pierwsza partia wyszła w 1969 roku, w ilości 200 sztuk.







Mechanizmy 2409 Rakieta i Wostok



Mechanizmy 2414 Rakieta i Wostok



Mechanizm Rakieta 2415




Mechanizm WOSTOK 2415.

Tak, wg Rosjan to najprawdopodobniej jest 2415 z błędnie nabitym "na wyrost" ;) numerem ref.
EDIT: Korekta powyższego zdania. Znalazłem jeszcze informacje, że jednak był 2415.
Ale to ten sam, identyczny werk, lecz bez modułu kalendarza. I to by się zgadzało biorąc pod uwagę radziecki system oznaczeń mechanizmów.

Foto pierwszego 2416 będzie niżej. Różnią się konstrukcyjnie.
Zegarek z tym mechanizmem (2415) występuje w katalogu z 1972 roku. Chyba jedyny?







Mechanizm WOSTOK 2416 i 2416B.





Ot i cała historyja ;)

Wszelkie uwagi, sprostowania, dodatkowe informacje mile widziane.
Ale tylko fakty :!:

PS. 1.
Tylko bez linków do ranffta, proszę.

PS. 2.
Powyższym tekstem prostuję również i przeze mnie podawaną informację, że mechanizm 2409 został opracowany w Petrodworcu i przekazany do Czystopola - to nieprawda.

Źródła informacji, fotografii i skanów:
chasy.ru
forum.watch.ru
i wiele innych rosyjskojęzycznych portali.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
Ostatnio zmieniony przez Yakovlev 2018-09-26, 18:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mw75 
Prezes Uncle Bens'a

Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 6031
Skąd: PL
 #2  Wysłany: 2018-09-22, 23:26   

No, dobra robota ;) pifko
_________________
Antisocial and faceless...
 
 
Ra_V 
Starszy Kulis

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 06 Lis 2017
Posty: 69
Skąd: Północ
 #3  Wysłany: 2018-09-22, 23:45   

Jak zwykle bardzo ciekawe opracowanie z pod Twojego pióra. Dzięki wielkie za kolejną dawkę przydatnych informacji. pifko
 
 
buran 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 3281
Skąd: Bielsko-Biała
 #4  Wysłany: 2018-09-23, 05:44   

super opracowanie!ale czy nie było tak że to moskiewskie fabryki oddały rakiecie i wostokowi rynek cywilny a same skupiły się na przemyśle wojskowym i kosmicznym?
_________________
Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.
 
 
Maras 
Klon Starszego Kulisa

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Sie 2016
Posty: 8988
Skąd: PL
 #5  Wysłany: 2018-09-23, 09:36   

profesjonalne opracowanie Yakow :!: aż miło poczytać i zobaczyć co i jak cool

pifko
 
 
Enkil 
Sprzedawca Ryżu


Wiek: 47
Dołączył: 13 Lip 2015
Posty: 131
Skąd: Łysa Góra
 #6  Wysłany: 2018-09-24, 23:36   

Ciekawe znalezisko Jacku, dokopałeś się do interesujących faktów.
_________________
Cytat:
Moje wszystkie ruskie są droższe niż moje wszystkie szwajcary :D
 
 
Aronus
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 2913
Skąd: Gdańsk
 #7  Wysłany: 2018-09-27, 07:35   

Super opracowanie :!: Dziękuję za przybliżenie tematu pifko
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #8  Wysłany: 2018-09-27, 07:44   

Jacek już nas przyzwyczaił to tego że jak coś pisze to jest to merytoryczne i poparte faktami, dokumentami czy razwietką przeprowadzoną bojem u źródeł pifko pifko pifko pifko
_________________
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #9  Wysłany: 2018-09-28, 23:20   

buran napisał/a:
super opracowanie!ale czy nie było tak że to moskiewskie fabryki oddały rakiecie i wostokowi rynek cywilny a same skupiły się na przemyśle wojskowym i kosmicznym?


Tego nie wiem i nigdzie nie wyczytałem nawet śladu takiej informacji.
W czasach ZSRR wszystkie zegarkowe fabryki miały status zakładów wojskowych pod szczególnym nadzorem, bo nie tylko zegarki tam produkowano.
Lecz co jeszcze produkowano w poszczególnych zakładach nie wiem.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
Enkil 
Sprzedawca Ryżu


Wiek: 47
Dołączył: 13 Lip 2015
Posty: 131
Skąd: Łysa Góra
 #10  Wysłany: 2019-11-14, 21:34   

Yakovlev napisał/a:
.


Jacku chciałbym wiedzieć co sądzisz o tym co pisze na ten temat Aleksander, strona nie jest nowa i pewnie znasz.. http://forum.watch.ru/sho...158&postcount=1
Mniej więcej przetłumaczyłem główny sens tego co mnie ciekawi.
Cytat:

Mechanizm 2414 P.Cz.Z. na 17 rubinowych kamieniach. Cechy mechanizmu: na mostku przekładni chodu znajduje się oznaczenie mechanizmu (2414), logo fabryki zegarków Petrodworec („kotwica”) i wskazana jest liczba kamieni w mechanizmie (17). Od strony tarczy znajduje się roztoczenie, stworzone z myślą o zamontowaniu mechanizmu kalendarza. Na mostku balansu znajduje się zagłębienie w którym porusza się wskaźnik regulatora balansu. Zegarek rakieta z mechanizmem 2414/2409 istniał w bardzo małej partii próbnej którą następnie decyzją kierownictwa zakładu w całości (???) zniszczono w «изоляторе брака». - „izolatorze produktów wybrakowanych”. Następnie mechanizm kalibru 24XX opracowany przez Petrodvorets Watch Factory został przeniesiony do Vostok Chistopol Watch Factory i tam wdrożono jego produkcję i kolejne wersje rozwojowe.)


Dodatkowo na fb. Aleksander pisze
Cytat:
На ПЧЗ разработали 2 калибра: 2409 и 2609. НИз двух этих механизмов в разработку взяли 2609, т.к. он более надежный (самый простой и надежный механизм в СССР). Таким образом 2609 стал базовым механизмом, а 2409 был передан Чистопольскому часовому заводу . В отличии от механизма «Балтика» механизмы 2609.Н и 2409 были полностью своей разработкой, т.е. разработаны "с нуля" конструкторами И.А. Старковым и М.А. Киселёвым.


Tłumacząc (wiem że nie potrzebujesz tłumaczenia ;) )
W Petrodworcu zrobiono dwa kalibry, 2409 I 2609.
Z tych dwóch mechanizmów w petrodworcu kontynuowano prace nad 2609, gdyż był najlepszy (najprostszy i najbardziej niezawodny mechanizm w ZSRR). Tak więc 2609 stał się podstawowym mechanizmem w Petrodworcu, a 2409 został przeniesiony do fabryki zegarków Chistopol. (i najważniejsze) . W przeciwieństwie do mechanizmu Baltika, mechanizmy 2609.N i 2409 były całkowicie własne, tj. opracowany od podstaw przez I.A. Starkov i M.A. Kiselev. .

Skoro Aleksander wie kto opracował te mechanizmy (sam pracował w dziale prototypów) to myślę że wie także gdzie .??
co o tym sądzisz? Pytam bo cenię twoją wiedzę :)

[ Dodano: 2019-11-14, 22:31 ]
Ja myślę, że dokumenty które prezentujesz w pierwszym poście, są z okresu gdy czystopol otrzymał z petrodworca dokumentację prototypu kalibru 24 i prowadzono prace nad jego dalszym rozwojem. Oczywiście nie mam żadnego dowodu, że tak właśnie jest, ale nie widzę też żadnego dowodu, aby tak nie było.
_________________
Cytat:
Moje wszystkie ruskie są droższe niż moje wszystkie szwajcary :D
Ostatnio zmieniony przez Enkil 2019-11-15, 06:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #11  Wysłany: 2019-11-15, 21:43   

Aleksander z wiadomych względów wynosi pod niebiosa Petrodworec.
Szkoda tylko, że nie podaje jakichkolwiek konkretnych dat oprócz tego, że dekiel jest z "globusem" i dedykacją z roku 1970.
Zauważ, że raport z Czystopola jest za rok 1966 (za rok!), natomiast zatwierdzenie do produkcji 2409 Rakiety z roku 1968.
Mechanizmy opracowywali wspólnie, lecz w międzyczasie każdy z zakładów szedł w swoją stronę (vide modyfikacje) i na bazie wcześniejszych doświadczeń ulepszał "swoje" mechanizmy.
Niby dlaczego Petrodworec zarzucił produkcję 2409 a Wostok nie?
A dlaczego Wostok zaprzestał produkcji 2415? Co w nim było nie tak?

Jak napisałem wyżej "w Czystopolu i Petrodworcu funkcjonowały najlepsze wydziały projektowo-konstrukcyjne w całym ZSRR, zatrudniające najlepszych inżynierów. To stąd wychodziło najwięcej nowych rozwiązań konstrukcyjnych i wszelkich modyfikacji". Uważam, że to najlepsze radzieckie mechanizmy spokojnie mogące konkurować z podobnymi budżetowymi "swiss made", a w wielu przypadkach bijących je na głowę.

Natomiast nie można zapominać o tym, że Szanowny Pan Aleksander większość swojej kolekcji, unikalnych mechanizmów czy kompletnych zegarków, w tym tych, które nie wyszły poza fazę prototypu, zwyczajnie wyniósł "w karmanach".
I teraz mając jeden jedyny egzemplarz w świecie może napisać dowolną jego historię.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
Enkil 
Sprzedawca Ryżu


Wiek: 47
Dołączył: 13 Lip 2015
Posty: 131
Skąd: Łysa Góra
 #12  Wysłany: 2019-11-15, 22:01   

Zgadzam się z większością twojej wypowiedzi, oczywiście zdaję sobie sprawę jaką drogą Aleksander wszedł w posiadanie swojej kolekcji i na pewno nie uważam jego słów za prawdę objawioną (jego charakter - dający się poznać w sieci - kojarzy mi się z Wałęsą) jednak trzeba brać pod uwagę to gdzie pracował i kiedy. Wśród jego wypowiedzi na różne tematy można wiele się dowiedzieć, czytając "między wierszami". Masz rację zwracając uwagę na rozbieżności w datach, jednak daty w wypowiedzi Aleksandra nie są niczym podparte poza jego słowem, i pamięcią, więc mogą być to inne daty.
Pozostałe fakty. Głównie prezentowany mechanizm, zbudowany jedynie jako 2409, ale z tłoczenie na mostku 2414 i doskonale widocznym frezowaniem, które powstało z myślą o złożeniu kalendarza, mogą świadczyć, że tak właśnie powstał pierwszy prototyp, który potem rozwijano w kierunku kalendarza i automatu już w czystopolu. Ja tak to widzę, ale nie twierdzę że na 100% tak jest.
_________________
Cytat:
Moje wszystkie ruskie są droższe niż moje wszystkie szwajcary :D
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #13  Wysłany: 2019-11-15, 22:21   

Niestety nie ma takiego "Aleksandra" z Czystopola :) natomiast jest wielu ówczesnych pracowników Petrodworca, składających mechanizmy/zegarki, kwestionujących teorie Brodnikowskiego, jednak on wciąż upiększa swoje wypowiedzi, a oni wiedzą tylko to co dostali na stół do roboty.

Nie twierdzę, że wszystko powyższe, począwszy od pierwszego posta, jest prawdą. Podałem jedynie suche fakty na podstawie dokumentów. Nie brałem tu pod uwagę wypowiedzi Aleksandra, choć korzystałem z jego fotek. Jeśli kiedykolwiek w przyszłości ukażą się jakieś inne dokumenty, które prostują lub burzą wszystko powyższe, to na pewno o tym napiszę i przyznam, że wcześniej nie miałem racji. :)
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
Enkil 
Sprzedawca Ryżu


Wiek: 47
Dołączył: 13 Lip 2015
Posty: 131
Skąd: Łysa Góra
 #14  Wysłany: 2019-11-15, 22:36   

Ale ja nie twierdzę że nie miałeś racji, wszystko co opisałeś, jest podparte faktami, wszystkie kolejne wersje, od 2414 i dalej powstały w czystopolu, tak jak jest to opisane w dokumentach, które pokazałeś (mógł byś podać źródło? Byłbym bardzo zobowiązany :) ) to wszystko, na co przedstawiłeś dokumenty nie wyklucza tego że prototyp, pierwsza płyta i werk mogły być zbudowane w petrodworcu. Jednocześnie z werkiem 2609H. Następnie werk 2609H został dalej rozwijany do 2609HA w P. Cz. Z. Natomiast prototyp 2409 w pełni uformował I dalej rozwijał czystopol. Nic co napisałeś nie jest negowane, po prostu jest kilka kolejnych informacji. Pomimo, że trzeba brać poprawkę na wypowiedzi Aleksandra, to wątpię by wymyślił nazwiska osób które opracowały te mechanizmy.
_________________
Cytat:
Moje wszystkie ruskie są droższe niż moje wszystkie szwajcary :D
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #15  Wysłany: 2019-11-15, 22:54   

Źródło jest na znakach wodnych pokazanych na fotkach.
Natomiast wszystkie te modyfikacje na pewno nie powstawały jednocześnie.
Prefiksy H (2609H) i HA (2609HA), później 2609НП oznaczające kolejne modyfikacje mechanizmu bazowego, w tych przypadkach są znacznie późniejsze.
A ostatnie, po upadku ZSRR, modyfikacje tego mechanizmu w zasadzie uwsteczniają wszystko, bo i jakość do dup* i mechanizm wykastrowany o 1-2 kamienie w zależności od roku produkcji.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum