Poprzedni temat «» Następny temat
Omega cal 1337
Autor Wiadomość
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #1  Wysłany: 2017-05-10, 10:40   Omega cal 1337

Witam
Panie i Panowie mam taki niezły zgryz :wkurzony: :głową w mur: z ostatnio zakupionym zegarkiem. Ale po kolei czyli kupiłem zegarek napędzany werkiem quartz-owym ( cal.1337 ) i po włożeniu nówki baterii zegarek ochoczo ruszył do przodu i ze ZDWOJONĄ siła w ciągu godziny zrobił dwie godziny !!! No cóż pomyślałem kryształ się sypnął więc wymieniłem na nówkę sztukę " Typ rezonatora: kwarcowy (zegarkowy) Montaż: THT Obudowa: cylindryczna Częstotliwość: 32,768MHz " Zegarek ruszył ponownie ale teraz sprawa jest taka że jak poleży spokojnie na blacie to trzyma czas co do sekundy jak nim poruszyć zmienić pozycję to zaczyna przyśpieszać i zwalniać i to zupełnie tak jakby tracił stabilizację. :głową w mur: Spotkał się ktoś z Was takim zachowanie kwarcowego werku ?? Gdzie szukać wady - uszkodzenia ?? Wskazówki siedzą sztywno na swoim miejscu, luty sprawdziłem są OK, jeszcze podejrzewam trymer ale gdzie kupić takie mały zegarkowy z lat 70/80 tych ?? Każda myśl może być pomocna . Przychodzi Wam coś do głowy
Pozdrowionka Darek :głową w mur:
 
 
jaro19591
Właściciel Pola Ryżowego
Burak Cukrowy


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2144
Skąd: Sosnowiec
 #2  Wysłany: 2017-05-10, 10:51   

Trymery mają na tyle małą pojemność, że nie powinny dawać takiej różnicy w chodzie.
 
 
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #3  Wysłany: 2017-05-10, 11:30   

Teraz coś mi wpadło do głowy czy trymer może mieć przebicie ?? może on robi zwarcie i układ scalony głupieje. Sprawdzę w domu zmierzę dziada czy nie zwiera.
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #4  Wysłany: 2017-05-10, 11:35   Re: Omega cal 1337

mikimeen napisał/a:
(...) Zegarek ruszył ponownie ale teraz sprawa jest taka że jak poleży spokojnie na blacie to trzyma czas co do sekundy jak nim poruszyć zmienić pozycję to zaczyna przyśpieszać i zwalniać i to zupełnie tak jakby tracił stabilizację. :głową w mur: Spotkał się ktoś z Was takim zachowanie kwarcowego werku ?? Gdzie szukać wady - uszkodzenia ??


Obejrzyj lutowania przez dobrą lupę (albo od razu popraw wszystkie).


Gboo.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #5  Wysłany: 2017-05-10, 11:39   

Oglądałem Jacku kilka razy sprawdzałem milimetr po milimetrze i wszystko wygląda OK :głową w mur: :facepalm: , :głową w mur: głupi już jestem bo czegoś takiego jeszcze nie widziałem, chyba że ma ukrytą funkcję barometryczną lub czujnik Gaussa :)) :)) :))

A może macie namiar na kogoś kto może posiadać na sprzedaż taką płytkę ??

http://tufotki.pl/8tXD6
Ostatnio zmieniony przez mikimeen 2017-05-10, 11:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #6  Wysłany: 2017-05-10, 20:59   

Z odcisku palca wnoszę, że opis problemu jest dokładny cool
Pęknięte lutowania często są trudne do zauważenia - ja bym najpierw "na pałę" poprawił wszystkie. Oczywiście uważając, by lut nie rozlał się za daleko i żeby nie puścić iskierki ze swetra albo wykładziny na podłodze.
Drugi potencjalny winny to kwarc. Tu jest zupełnie typowy; 32,768 kHz jest w każdym tanim kwarcoku. BTW amatorzy często zapominają o podstawowej zasadzie: o sprawny kwarc najłatwiej w sprawnym zegarku :)
Trzeci do sprawdzenia to trymer, chociaż takie jak ten raczej nie miewają luzów.
No i oczywiście styki, przkładki izolacyjne itp. Kiedyś jeden z kumotrów (nie pomnę kto) dość długo i uparcie ścigał pękniętą przekładkę.
Jeśli masz dojście do oscyloskopu, to bazową częstotliwość bierze się z tego "oczka" nad trymerem. To by wyjaśniło czy to generator (kwarc i trymer), czy coś dalej.


Gbq.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #7  Wysłany: 2017-05-11, 05:44   

Hey

Wczoraj w godzinach popołudniowo wieczornych dokonałem:
1. Wymiany kwarcu na nówkę sztukę ( ale po Twojej podpowiedzi wydłubię z jakiegoś czynnego kwarcoka i przelutuję raz jeszcze )
2. poprawiłem wszystkie luty każdy z osobna smarując je pastą lutowniczą.
3. pomierzyłem trymer - czy przypadkiem nie ma przebicia ( jest OK )
4. pomierzyłem przejścia - ciągłość ścieżek - wszystkie są ok każda przewodzi wszystkie styki OK
wszystko robione na macie antystaycznej w którą zainwestowałem 2 dychy !!! a zegar dalej wariuje :wkurzony: :wkurzony: :głową w mur: :głową w mur:

Popołudniu pomierzę jeszcze miernikiem ( mam z pomiarem częstotliwości ) co się dzieje na oczku nad trymerem.

Pomału zaczynam stwierdzać że zegarek mnie pokonał i kpi ze mnie na całego
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #8  Wysłany: 2017-05-11, 20:12   

Siem zdarza.
Gdyby nie to, że przyspiesza, posądzałbym wytarcie łożyska osi minutowej. Ale to tutaj jest ogólnie ciekawe i wskazywałoby na wyjątkowo podstępnie trafiony układ scalony.
Albo jakąś ukrytą pierdółę.


Gb.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #9  Wysłany: 2017-05-12, 05:46   

Hey

Wybebeszyłem ją wczoraj całą do spodu i dwie rzeczy rzuciły mi się w oczy.
Pierwsza to taka że jakiś domorosły zegarmistrz amator zgubił podkładkę ( http://tufotki.pl/xklu1 ) szlag wie gdzie teraz taką dostać albo kto będzie w stanie taką wytoczyć, szukam kogoś kto dysponuje tokarką zegarmistrzowską ??
Druga to źle był założony dielektryk, jak go rozkręcałem to zawsze leżał na płycie głównej a tutaj ( http://www.watchrepa...mplete-service/ ) ewidentnie widać że powinien być od góry pod "mostkiem - nakrywką",. Ciekawe czy to ten zły montaż mógł powodować wariowanie mechanizmu ? :facepalm:

A i jeszcze dopytam w płycie głównej tuż pod samym rezonatorem jest elastyczna blaszka-styk który jak się domyslam miał doprowadzać plusa do obudowy rezonatora ( miał go łaczyć z obudową ) czy brak takiego styku mógł wpływać na pracę układu ?? hmmm

pozdrawiam darek
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #10  Wysłany: 2017-05-12, 21:28   

mikimeen napisał/a:

A i jeszcze dopytam w płycie głównej tuż pod samym rezonatorem jest elastyczna blaszka-styk który jak się domyslam miał doprowadzać plusa do obudowy rezonatora ( miał go łaczyć z obudową ) czy brak takiego styku mógł wpływać na pracę układu ?? hmmm


Nie powinien.


Gboo.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
mikimeen 
Starszy Kulis


Pies czy kot?: pies
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: wrocek
 #11  Wysłany: 2017-05-15, 05:33   

No i tak w weekend poczyściłem całą stronę mechaniczną wymyłem wypucowałem i poskładałem, raz jeszcze przelutowałem wszystkie styki i wymieniłem kwarc na taki wylutowany ze sprawnego innego kwarca, i po włożeniu baterii :wkurzony: :wkurzony: :wkurzony: :głową w mur: :głową w mur: :głową w mur: i chyba wszystko jasne.
Idzie na półkę wrócę do niej jak emocje wygasną, dziękuję wszystkim za podpowiedzi i wskazówki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum