Poprzedni temat «» Następny temat
Dokąd zmierza KiZiMiZi ...?
Autor Wiadomość
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1  Wysłany: 2009-08-05, 16:30   Dokąd zmierza KiZiMiZi ...?

Pytanie zasadne.

Każdy z nas tam zaczynał, bo jest to najwyżej pozycjonowane forum o zegarkach w Polsce.

Pozwala to, moim zdaniem, otwarcie o tym rozmawiać. Tam się nie da, na GMT rozmowa po tym jak wymknęła się spod kontroli została, zresztą słusznie, przez Filipa zamknięta, ale my tutaj - możemy ponarzekać, pochwalić, zdiagnozować - by uniknąc tych samych błedów jeśli staniemy się rozpoznawalnym forum...

Oczywiście prosze by były to posty merytoryczne, bez zbędnych złosliwości.

Przestawię jeszcze raz swoją teorię.

Od bardzo dawna uważam, że był to projekt od samego początku przede wszystkim - komercyjny. Subtelny. Tworząc i rozbudowujac społecznośc zegarkowych maniaków - w konsekwencji generowano rynek, oraz platforme pierwszego kontaktu. Liczby mówią same za siebie - 30 tysięcy userów, nawet jeśli tylko 1% szuka tam wiadomości które skutkują zakupem - mamy liczony na setki tys PLN rynek.

Do kanonów weszło "Kup Eposa - będziesz zadowolony" pisane w pytaniach o to co kupić przez konta, których nikt nigdzie indziej nie widział, a miały po 30 postów na stanie...

Wszelkie awantury o zegarki chińskie tak samo sa cyklicznie nawiedzane przez profile, bo nie moge powiedzieć "osoby", których dorobek to kilkadziesiąt postów w 2-3 lata, ci co mają po 100-200 połowę nabili w wątkach "chińskich"...

Stowarzyszenie zaczyna wprowadzac tam zmiany, zawłaszczywszy uprzednio sam klub - mówię bez pejoratywnego wydźwięku, prowadzenie tego kosztuje, kosztują spotkania...

Efektem tego będzie, w mojej oocenie, powstanie klubu snobistyczno-handlowego, gdzie w watkach zamkniętych (propozycja kol. Chlastawy oddzielenia statusów "towarzysz" od "użytkownik" i innych ich uprawnień) "towarzystwo" będzie dyskutowało o kolejnych targach w Bazyleii, zaś na szerszym forum masa "zwykłych członków" będzie się kotłowała pod czujnym okiem modratorów zważających czy na pytanie "jaki kupić zegarek z chrono do 1000 zł?" ktoś aby nie pokaże Sea-Gulla z ST19 zamiast kwarcowej Festiny. Jak pokaże - warn za propagowanie wirtuali, po czym ban. I karuzela dalej się kręci.

Osobiście, co powtarzałem i powtarzam, nie miałem i nie mam nic przeciw takiemu stawianiu sprawy - Klub był od początku inicjatywa prywatną, w ramach której zaproszono nas w gości. Zwyczaje gospodarzy nalezy szanować i im się podporządkować. Tylko że muszą być precyzyjnie określone. Nie były. Były "regulowane w tył" by uzasadniać pewne poczynania. Dlaczego? Ano dlatego, że by uzyskać marketingowy efekt Klub musiał być masowy, by byc masowy - musiał być dość otwarty. Teraz "masowość" i pozycja zostały osiągnięte, można więc zacząć strategię konsolidacji i spijania śmietanki :wink:

Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #2  Wysłany: 2009-08-05, 16:57   

Wydaje mi się że sprawa jest złożona. Oczywiście charakter forum określi jego właściciel i nam nic do tego, albo się podporządkujemy albo „ fora ze dwora”, tyle tyko że reguły powinny zostać jasno określone, aby osoby dopiero zaczynające przygodę z klubem mogły zorientować się o co tu w tym wszystkim chodzi. Ja zaczynając przeglądać karty KMZiZ w swojej błogiej nieświadomości myślałem że oto znalazłem wreszcie miejsce gdzie bez oporów i zahamowań będę mógł dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami ,że w końcu znalazłem niemałą grupę ludzi takich jak ja pasjonatów. Ale po pewnym czasie przyszła refleksja, to tu ktoś się próbował wychylić w jakimś temacie i dostał po łapach, to tam innemu „dowalono” bo był nie po linii. W końcu sam znalazłem się na cenzurowanym, jak zupełnie przypadkowo dzięki „obrońcom czci i wiary” z pełną świadomością tego co mnie może czekać „wplątałem się” w chiński wątek. Nie ukrywam że KMZiZ jest mi najbliższy, że tam są działy zegarków którym poświęcam najwięcej uwagi i które są podstawą mojej kolekcji. Tam właśnie pogłębiałem i pogłębiam swoją wiedzę. Ale przyszłość klubu moim zdaniem rysuje się w czarnych barwach, w pewnym momencie stanie się on prywatno-snobistycznym miejscem wzajemnego poklepywania się po plecach i zachwycania nową dziurką w pasku kolegi, aby broń Boże nie urazić jego właściciela, i aby nowi użytkownicy przy zakupie nowego zegarka byli nakierowani na właściwe tory.Najbardziej dziwi mnie fakt iż z gruntu niegroźne zegarki chińskich producentów "czerpiące wzory z najlepszych tradycji zegarmistrzostwa" wywołały taki popłoch wśród właścicieli portalu.
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #3  Wysłany: 2009-08-05, 17:30   

moim zdaniem władek/były admin sprzedał strone/domene

czy jak to sie nazywa w dobre rece prezesa(reklama jego firmy )

i paru jeszcze innych, którzy pod daszkiem jakiegos stowarzyszenia

beda faktycznie kosic na tym pieniazki -skladki wystawy etc .

równiez jako pełnowrtosciowi członkowie beda kontrolowac całe forum

pod wzgledem cystosci przepływu przez nie zegarów :wink:
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #4  Wysłany: 2009-08-05, 17:38   

Zawsze było tak że jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i tam na forum chcą zrobić sobie elitarny klub który rozbudzi swoją powagą i majestatem sponsorów przez swój nie skalany szwjacarski wygląd. Reszta użytkowników rozmawiających o zegarkach z rosji (ZSRR) oraz Japonii to potrzebny element (pionki) które nabijają posty i tworzą to żę kmziz może sie pochwalić 30tyś wejść/loginów/użytkowników. Na sponsorach robi to wrażenie dotarcia do globalnej ilości potencjalnych klientów. Stow. na podpisywaniu umów zarobi na zjazdy, spotkania, itp. Żółta plama na honorze która pojawiła sie na forum tylko wpływa na zły wizerunek forum i odstrasza potencjalnych sponsorów i dystrybutorów.
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #5  Wysłany: 2009-08-05, 17:53   

ja tam chyba bylem najddluzej z was

moj nr. pionka to 501

i powiem tak:

kiedys dyskryminowano tam wszystko co japonskie

casio-to nie był zegarek dla jakiegos durnego parcha

ktorego opierdzieliłem mając ze 5 postów :twisted:

g-shocki-pozostała po batalii jeszcze nawet ankieta.

seiko,orient -normalnie skosnookie gówno

tak wiec wracają do podstaw,i jak tu ktos trafnie zauwazył

to bedzie kółko wzajemnych zachwytów nad zegarkami

po 12 tys.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #6  Wysłany: 2009-08-05, 18:21   

feleksc napisał:


to bedzie kółko wzajemnych zachwytów nad zegarkami

po 12 tys.




Kupowanych po 3000 zł w "ofercie dilerskiej" :lol:

Tak jak mówiłem : projekt by był nośny, musiał być powszechny. Od tego zależy zainteresowanie sponsorów itd. Ilość wejść na stronę to podstawowe kryterium konstruowania cennika reklam, podstawowy argument w negocjacjach ze sponsorami, itd.

Czy ktoś się kiedykolwiek zastanawiał, na ile otwarte jest tzw. "STOWARZYSZENIE"? Albo próbował do niego wstąpić :twisted: ?
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2009-08-05, 18:23   

Co prawda jestem niestety w 100 procentach pewien, że nasze opinie tu zawarte będą wykorzystane przeciwko nam, ale swojego zdania się nie wstydzę.



To, że na GMT zadano to pytanie już w marcu 2008 roku i nic się od tej pory nie zmieniło lub jeśli się zmieniło to na gorsze, jest bardzo wymownym faktem... Oczywiście nie chcę mieszać Filipa i Jego forum w jakiekolwiek rozgrywki personalne, ale wnioski narzucają się same. GMT powstał - tak sądzę - na tle nieporozumienia programowego, a nie personalnego. Jeśli w grę wchodziłyby animozje personalne to ci z GMT nie wchodziliby na KMZiZ i odwrotnie, a tak nie jest.



Z dyskusji na GMT w dużym uproszczeniu wynikała niezgoda na obecność na KMZiZ dwóch spraw: komercji i chaosu decyzyjno-moderatorskiego. Te problemy ani nie wzięły się znikąd, ani nie znikną, bo to wynika z natury tego forum. Pytanie brzmi czy nie można tego skanalizować, ucywilizować. Pytanie jak widać ciągle aktualne...



Myślę, że wbrew pozorom odpowiedź na Twoje Alamo pytanie jest bardzo prosta i sam ją podałeś. KMZiZ zamierzała być forum otwartym, a teraz zamierza być forum snobistycznym. Pierwsza sytuacja była potrzebna, by zaistniała druga, ale o tym może za chwilę, bowiem według mnie pytanie powinno brzmieć: jakie będzie KMZiZ pod dowództwem Stowarzyszenia?



Wszystko można zaakceptować jeśli wytyczne są jasno określone. Na KMZiZ w wielu sprawach jest poukrywane drugie dno, które jest bardzo jaskrawo widoczne zwłaszcza gdy czyta się zagraniczne fora. Przykładowo zabranianie podawania linków do allegro i ebaya. Z czego to wynika? Bo przecież nie z troski o niewikłanie się forum w sprawy komercyjne. W rezultacie wszystkie posty typu: pomóżcie mi coś wybrać, gdzie kupić to i tamto, są kalekie i trzeba stosować tricki a 'la "towarzysz Winnicki" w "Alternatywach 4". Zbyt dobrze znam ten świat mediów, by nie wiedzieć, że to wizytówka robi największe wrażenie.



Dlatego rację ma Felek, że na KMZiZ od początku nie akceptowano pewnych zegarków, wpuszczając je pod dach tylko dlatego, że one dawały ten napływ userów. Nadal je jednak traktowano po macoszemu. Można nawet powiedzieć, że w jakiś sposób je wykorzystano, a kiedy przestały być potrzebne (czytaj: gdy Stowarzyszenie zaczęło być rozpoznawalne) stwierdzono, że czas zrobić porządek. I to się właśnie dzieje.



Czy myślicie, że gdyby była dobra wola, to przez pół roku, które upłynęło od momentu obiecania stworzenia forum zegarków chińskich, nie można było uzgodnić szczegółów, wymyślić zasad? Można by było, ale myślano, że sprawa rozejdzie się po kościach. Raz na jakiś czas pisałem do Chlastawy co piszczy w temacie. Raz nic nie odpisywał, raz odpisywał, gdy będzie Stowarzyszenie. Gdyby nie pojawiające się w zastraszającym (hehe) tempie Parnisy to nadal byłaby sprawa lekceważona. Ale Parnisów było za dużo jak na takie forum. Trzeba było coś zrobić i jestem praktycznie pewien, że to był świadomy zabieg, by zacząć działać tak, by pojawiło się skojarzenie: zegarki chińskie - magiel i słowna wojna.



A zrobić było tym łatwiej, że na KMZiZ praktycznie nie działa moderka. Nie powiem - mam słowa uznania dla trzech modów, którzy zawsze na moją prośbę interweniowali, ale trzech aktywnych to za mało na tyle tematów! A jeśli do tego z powodów obiektywnych są oni w stanie moderować raz na kilka dni to robi się jatka. Pamiętacie jakieś inne interwencje modów oprócz kasowania tematów i zamykania ich? Przecież takie walki wcale by się nie odbywały, gdyby modzi działali od razu dusząc awanturę w zarodku. Na innych forach co kilka postów widzę czerwoną czcionką napisane ostrzeżenie moda, by tego czy tamtego user nie pisał, bo będzie dym. Na KMZiZ tego nie ma. Albo z powodu małej aktywności modów, albo z... niewiedzy w jakim tak naprawdę kierunku ma iść ich moderka. Z tego też powodu niektórzy sobie pozwalają na znacznie więcej niż robiliby gdzie indziej, bo wiedzą, że nic im nie grozi.



Jak można połączyć komercję z pasją pokazują inne fora, w tym zegarkowe za granicą. Jak powinna działać moderka pokazują praktycznie wszystkie fora. Czemu możni KMZiZ nie wyciągają z tego wniosków? Nie umieją? Raczej nie chcą. Stowarzyszenie ma być elitarne, forum również. A to czy stanie się w sposób cywilizowany czy nie to nie ma znaczenia. Znaczenie ma wizytówka i to, że zacytują Stowarzyszenie w np. "Rzeczpospolitej". Ma to coś wspólnego z pasją? Moim zdaniem nie.



Ale się rozpisałem... :D :D :D



Alamo: gdy przeczytałem, że do Stowarzyszenia będą zapraszani ludzie poprzez rekomendacje dwóch członków, to dałem sobie spokój. :D
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #8  Wysłany: 2009-08-05, 19:09   

wszystko to prawda,ja sie powoli wycofuje z kizimizi

i tak ostatnio tylko spamowałem tam na przekór tym mazepom...

:twisted:



ps.

w gmt tez siebie nie widze nie kreca mnie japonskie a 5 to juz w ogóle

ostanio swoje zamierzchle dwie sztuki rozdałem poczatkujacym w temacie zegarkowym wrocławianom

:D
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #9  Wysłany: 2009-08-05, 19:47   

feleksc napisał:
wszystko to prawda,ja sie powoli wycofuje z kizimizi

i tak ostatnio tylko spamowałem tam na przekór tym mazepom...

:twisted:



ps.

w gmt tez siebie nie widze nie kreca mnie japonskie a 5 to juz w ogóle

ostanio swoje zamierzchle dwie sztuki rozdałem poczatkujacym w temacie zegarkowym wrocławianom

:D




Co na swój sposób - jest też znamienne... GMT jest forum stricte hobbystycznym, do tego prywatną inicjatywą Filipa. W naturalny sposób skupiło się tam sporo osób które na KiZiMiZi były "skośnooką subkulturą".

Sylwek to już zauważył, ja podkreślę - dochodzi do kompletnego kuriozum. Społecznośc kolekcjonerska/hobbystyczna podzieliła się na dzień dzisiejszy na CZTERY oddzielne fora - KiZi, GMT, forum radzieckie, i nowo powstałe forum chińskie ... Jest to żywy dowód że pierwsze KiZiMiZi toczy jakiś rak, który, co gorsze, wcale nie przeszkadza "GTW". Bo i po co ma przeszkadzać - ruch na forum zapewni jego pozycycja, więc reakcja sponsorów jest niezagrożona. "Towarzystwo" zamknie się w kryształowej kuli tematów zamkniętych, niedostępnych dla "zwykłych gości z internetu", co przecież też już kol. Chlastawa napisał wprost że będzie forsował, i będzie się tam poklepywać po ramionach. Raz na pół roku otworzy się okno transferowe, i kolejny pretorianin niższego szczebla dostąpi zaszczytu "rekomendacji" po tym jak wykaże się wystarczającym drygiem politycznym estymą w obszczekiwaniu nieprawomyśłnych. Jak dzisiaj przeczytałem tekst Karczochrulez o terierze i czającym się myśliwym z dubeltówką, a potem o tym że terier się zamknął, ale myśliwemu nerwy puściły - to myślałem że nie wyrobię ze śmiechu.

Dla mnie TO też była skoordynowana akcja - nagły najazd prowokatorów połączony z zadziwiającym zejściem z piedestału "Towarzystwa", plus zacieśnienie standardu moderacji. Moim zdaniem - plan był taki by ponakładać jak najwięcej upomnień na "naodstających od linii politycznej". Niestety, nie udało się, bo wirtuale i pretorianie niższego szczebla zaczęli jak raz ujadać na nieodpowiednich ludzi - mnie byle gówniarz nie sprowokuje, za stary jestem i za długo w Internecie siedzę żeby takich trików nie znać. Sszwedo jest spokojny i kulturalny facet, więc też ciężko go sprowokować. A Blaz nawet jak się go szturcha elektrycznym kijem to dostaje najwyżej słowotoku, a nie się awanturzy :wink: ... Ale udało im się pod pretestem "pyskówek" które sami wywołali przy znaczącym udziale kol. Chlastawy i Dommira zamknąć dwa wątki, i robią co mogą żeby mieć pretekst w kolejnym. I to tak będzie wyglądało.
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #10  Wysłany: 2009-08-05, 20:01   

Cytat:
Jak dzisiaj przeczytałem tekst Karczochrulez o terierze i czającym się myśliwym z dubeltówką, a potem o tym że terier się zamknął, ale myśliwemu nerwy puściły - to myślałem że nie wyrobię ze śmiechu.





noo tez czytałem dobre,a ja w miedzy czasie dostałem dwie ostrygi

od prezesa i starucha...

ten drugi do nmie napisał pare miłych słów na co odpisałem ze mi ich szkoda i tyle

:twisted:
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #11  Wysłany: 2009-08-05, 20:11   

feleksc napisał:


noo tez czytałem dobre,a ja w miedzy czasie dostałem dwie ostrygi

od prezesa i starucha...

ten drugi do nmie napisał pare miłych słów na co odpisałem ze mi ich szkoda i tyle

:twisted:




Znaczy że niby za co ci dali ostrzegawkę ?! Bo jakośnie widziałem jakiejkolwiek dyskusji na KiZi od 3 dni w zasadzie ...?!
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #12  Wysłany: 2009-08-05, 20:18   

Mnie tam nikt nie rusza , może się boją - ja tam nie mam nic do stracenia.

Większość ludzi których posty lubie czytać wypowiada sie na GMT a teraz tu.
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #13  Wysłany: 2009-08-05, 20:22   

tak dali,teraz patrze na kizimizi

cisza tylko paru userów z dorobkiem 50 postów odpowiada na pytania co kupic -przyjda inni no i przyszli
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #14  Wysłany: 2009-08-05, 20:30   

feleksc napisał:
tak dali,teraz patrze na kizimizi

cisza tylko paru userów z dorobkiem 50 postów odpowiada na pytania co kupic -przyjda inni no i przyszli




No dobra, ale ZA CO ci dali :) ?!

Co więcej - na jakiej podstawie warny daje Towarzysz Prezes?? Pytałem o to ostatnio już na KiZi - oczywiście bez jakiegokolwiek odzewu. Kim on jest? Modem? Prezesem? Userem ...? Nie będąc moderatorem daje warny bazujace na nowym regulaminie ... zanim on jeszcze wszedł w życie !? Orewll KiZi trwa!
 
 
Swissmaker 
Ojciec Założyciel


Wiek: 32
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 541
Skąd: Wrocław
 #15  Wysłany: 2009-08-05, 20:31   

Zobaczycie że jak tak daej pójdzie i tak Burza na Kizi się nie skończy, to my z Forum zamienimy się w Klub i jeszcze se jakieś spotkanko zorganizujemy :D Tylko do tego czasu trzeba będzie trochę chińczyków dokupić :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum