Poprzedni temat «» Następny temat
DOXA SUB 5000T CUSTOMER SERVICE PROBLEM
Autor Wiadomość
waldii
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2011-03-23, 06:22   DOXA SUB 5000T CUSTOMER SERVICE PROBLEM

Here we go.

Hereby I will present rather sad story about Doxas customer support, service standards, and overall attitude to its clients.

At 04/02/2011 I have bought brand new DOXA 5000T Sharkhunter, using direct path and official Doxa site :

http://www.doxawatches.co...sharkhunter.htm

Payment was transfered using my Paypal account, transaction No 65V072535W482133X.

Happy as a puppy - was waiting for a delivery.

The parcel left USA at 15/02/2011 by FedEx, tracking No 794426316994

At 20/02/2011 FeEx Warsaw branch got complet documentation and prepayment to proceed with VAT tax and custom fees, delivered by bank transfer at FedEx account in Poland (total amount >$430)

The parcel has "in delivery" status, and was to be delivered, when was called back by DOXA itself. I got the mail as follows :

Hi Waldemar,
There has been a mistake, the wrong watch was shipped to you. We are trying to get it sent back to us, but if you receive a package from DOXA DO NOT ACCEPT IT. Tell them to return to sender. We will get the correct watch sent to you as soon as possible. I am very sorry for this problem!
Thank you,
Andy Bard
Customer Care
DOXA Watches
www.doxawatches.com
customersupport@doxawatches.com

The parcel was sended back to Warsaw, and after nother TWO WEEKS was shipped back to US, FedEx No 867603574091

There was no feedback neither from FedEx, nor DOXA concerning the case, even if I have sended mails, contacting by Paypal, by on-line chat, and so on.

The case get some speed starting from 11/03/2011.

I got the mail from my pale Andy, DOXAs employee of the month for bulling the clients, what I will show to you later.

The message goes :

Hi Waldemar,
We are going to ship your watch to you in the next day or two. First we need to get the VAT from you, it comes to $400.
Thank you,
Andy Bard
Customer Care
DOXA Watches
www.doxawatches.com
customersupport@doxawatches.com

OMFG :!:

DOXA demands me to pay ADDITIONAL $400, when I have already paid $430 for VAT and custom fees, and still have no watch !

Considering the fact, that DOXA is not responding for my mails, only sending requests, I have tried to get theirs intrest by asking at official DOXA subforum at WUS.

The only I have got, was a privat mails like this :

No 1 :

customer service issue
Dear Sie, we are taking care of your problem, we will contact you by email ASAP, please do not post customers ervice issues on the DOXaA forum as this does not comply with the forum rules.
PLEASE USE THE PHONE, LIVECHAT OR EMAIL to communicate with DOXA
Thank you

Great :!: Like there is anything else I was doing for a last three weeks

And No 2, even better : why must I pay double VAT tax due to theirs mistake :

Re: customer service issue
Dear Sir, please email us at help@doxawatches.com. we do not use the forum for communication.
We want to send you the watch but the VAT must be added to the price and you actually started a paypal dispute. It is realy very difficult to communicate if you dont understand what we are writing to you

Yeap. What a miserable redneck from the Eastern Europe am I, not to understand The Voice of DOXA Holly Virgine. Pitty me, silly me. Must have been gone down from a tree a bit later then my precious pals from DOXA customer support...

Have opened a dispute on Paypal, not having the watch, having paid > $830 - it was 4 days till the end of Paypal security cover time.

After a chit chat with my precious friends from DOXAs customer support, I belived that this whole thing is just an misunderstanding, and they will help me to resolve the case - anyway, it was my third DOXA watch, first that was sended from the USA (two others I get from Switzerland). So I have paid this additional $400 for VAT ...

Suddenly, the 5000T was resended, but not from the USA, but from Austria, that is EU member, and no VAT and custom fees are to be paid :!: :!: :!:

As a cherry on a pye - the DOXA arrived broken :!: :!: :!: No sign of life from balance wheel at all.

The answer that I have got from DOXA is a kind of its own, but reassembles all that were previous : I was told that have no idea how to wind automatic watch :!: The "monkey down form a tree" case again.

What must I do ? Send the watch to DOXA, finally. They will fix it. I did. Paid ADDITIONAL $190 for secured shipment by myself, because as DOXA The Great told me, "the monkey down from the tree", sending the watch cost goes to the sender :!:

Did you add the numbers ? If not : the price of the watch from official DOXAs store - gone. Additional $1020 - gone. No watch. DOXA is cool . I am not. But DOXA doesn't care. Still, they HAVE the money, and HAVE the watch.

When they get back the second watch - they have closed Paypal dispute by sending me the money back. But not witch additional $1020 that I have paid, just first transaction amount.

I logged into DOXAs live chat, and asked for explains. None. Zero.

So, no case for Paypal. No case for DOXA. Is a case for me.

For the ones interested, my chit-chat with DOXA by Paypal :
Paypal transaction 65V072535W482133X
Paypal dispute PP-001-244-308-379


SELLER - DOXA WATCHES
14-03-2011 14:58 CET
Dear Sir, we sent you the first watch (professional) by fedex, tracking number is FedEx tracking # 794426316994 and we have not received it back yet. We are currently tracing the package. We will ship a substitute today from within the EU once you pay the VAT (New Tracking number is fedex: 479735895191). We sent you a paypal invoice for the 20% VAT and expect payment today. Thank you

BUYER
14-03-2011 15:36 CET
OK.Waiting for transfer to the private account for paypal.
Today or tomorrow I will pay.

SELLER - DOXA WATCHES
14-03-2011 17:44 CET
Thank you

BUYER
15-03-2011 07:13 CET
VAT paid.
PS- first watch back - nr Fedex 867603574091

BUYER
18-03-2011 12:18 CET
Watch arrived but did not work:(
What can I do?

SELLER - DOXA WATCHES
18-03-2011 13:30 CET
The watch was tested before leaving the factory and it works fine. You have to wind the movement in order to make it work. This is an automatic watch and needs to be wound in order to build a power reserve. Please read the owners' manual on the DOXA website or on the CD enclosed in the package. Thank you

BUYER
18-03-2011 14:14 CET
I bought 2 doxa.I know how the movement. And this does not start at all.

SELLER - DOXA WATCHES
18-03-2011 15:00 CET
Please return it to our Address in Austria and we will send you a new one:
Name: DOXA WATCHES c/o ifactory.at IS GmbH
Street: Mauerbachstrasse 40/5
ZIP: A-1140
City: Vienna
Country: AUSTRIA
Tel: +43 1 577 35 35 11
Thank you
DOXA watches Inc.

BUYER
18-03-2011 19:00 CET
Watch sent
Fedex 867602981710
in Vienna on Monday

SELLER - DOXA WATCHES
19-03-2011 06:29 CET
Thank you, we will replace it ASAP
DOXA watches Inc.

Looks like DOXA got VAT from me, and VAT refund from FedEx. That makes $800.

If it is not the nigerian style fraud - please explain me what it is ?




4.02.2011r kupiłem zegarek z firmy DOXA model 5000T Sharkhunter.

http://www.doxawatches.co...sharkhunter.htm

Zakupu dokonałem po przez PayPal

nr transakcji 65V072535W482133X

Zapłaciłem i czekałem na zegarek.

Paczka wyleciała do mnie z usa 15.02.2011r na nr Fedex - 794426316994

20.02.2011r odesłałem do oddziału Fedex Warszawa wszystkie niezbędne dokumenty wraz z przedpłatą podatku

w kwocie 1300zł(powyżej 500zł Fedex wymaga przedpłaty na konto).

Zegarek już wyjechał do mnie kiedy dostałem maila z firmy DOXA z informacją i nakazem zawrócena zegarka przez firmę Fedex.


Hi Waldemar,



There has been a mistake, the wrong watch was shipped to you. We are trying to get it sent back to us, but if you receive a package from DOXA DO NOT ACCEPT IT. Tell them to return to sender. We will get the correct watch sent to you as soon as possible. I am very sorry for this problem!



Thank you,

Andy Bard
Customer Care

DOXA Watches

www.doxawatches.com

customersupport@doxawatches.com


Zegarek zawrócił do Warszawy i po długich dwóch tygodniach wyleciał z powrotem do miejsca nadania na nr Fedex - 867603574091

Cała sprawa ciągnęła się do 11.03.2011.Oczywiście dopytywałem mailem ale odpowiedzi nie otrzymywałem.

Aż przyszedł wyczekiwany mail


Hi Waldemar,



We are going to ship your watch to you in the next day or two. First we need to get the VAT from you, it comes to $400.



Thank you,

Andy Bard
Customer Care

DOXA Watches

www.doxawatches.com

customersupport@doxawatches.com

DOXA kazała sobie zapłacić 400usd VATu po raz drugi.

Dopytywałem na oficjalnym forum skoro na maie nie odpisują.

Pouczyli na PW i temat poleciał do kosza

------------------------ PW---------------------------------------------------------

PW- 1


customer service issue
Dear Sie, we are taking care of your problem, we will contact you by email ASAP, please do not post customers ervice issues on the DOXaA forum as this does not comply with the forum rules.

PLEASE USE THE PHONE, LIVECHAT OR EMAIL to communicate with DOXA

Thank you


PW- 2

Tutaj dostałem odpowiedź na moje pytanie dlaczego mam płacić po raz drugi VAT jak wynika z pierwszego maila.

Dodam jeszcze,że wszystkie pytania oraz domniemania musiałem składać sam.Zero wyjaśnień z ich strony i podejścia do klienta.Ot trzeba SZUKAĆ kontaktu

co jest bardzo trudne.

Re: customer service issue
Dear Sir, please email us at help@doxawatches.com. we do not use the forum for communication.

We want to send you the watch but the VAT must be added to the price and you actually started a paypal dispute. It is realy very difficult to communicate if you dont understand what we are writing to you


W międzyczasie założyłem spór na paypalu(do końca deklarowanych dni zostały mi 4)

Tam jak już wiecie była kilkurazowa wymiana zdań(którą zaraz wkleję)

Sprawa wyglądała tak,że do końca wierząc w ich dobre intencje i jakiś ogólny niefart sił wyższych zapłaciłem te 400usd.

Zegrek wyleciał do mnie szybko.Paczka wyszła z Wiednia ale zegarek przyjechał zepsuty(nie startował czy to przez ruch czy koronką)

Doxa kazała odesłać z powrotem.Przesyłka poszła na mój koszt - 560zł(zrobię skan)

Zegarek dotarł do nich z powrotem i zamiast deklarowanego nowego zegarka oddali mi pieniądze bez słowa wyjaśnienia z ich strony.

Wczoraj raz jeszcze wszedłem na live czat prosiłem o wytłumaczenie tej sytuacji.Miałem dostać do końca dnia odpowiedź na maila...oczywiście nie dostałem.

Paypal - spór

Pfff jaki spór na wszystko się godziłem.


Dotyczy transakcji nr 65V072535W482133X

Nieotrzymany spór - nr PP-001-244-308-379


Dotyczy transakcji nr 65V072535W482133X
04-02-2011 07:38 CET
DOXA WATCHES
paypal_payments@doxawatches.co
m
Adres wysyłkowy

waldemar piotrowski



FedEx numer z systemu monitorowania 794426316994 (przesyłka nr1 - 15.02.2011 pomylony zegarek)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
spór - korespondencja
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Od Kupujący - waldemar piotrowski
12-03-2011 13:08 CET
Zegarek kupiłem 04.02.2011.Wysłany został 15.02.2011.Zapłaciłem podatek(cło).Przed dostarczeniem dostałem informację ,że firma DOXA pomyłkowo wysłała do mnie inny zegarek i kazała przesyłkę zawrócić z powrotem.

Podatek który zapłaciłem przepadł(nie mogę ubiegać się o zwrot z braku dokumentów SAD itp)

Dzisiaj jest 12.03.2011 zegarka nie mam.Dostałem także maila z firmy DOXA że wyślą zegarek ale muszę zapłacić 400dolarów VAT.

Chciałbym wiedzieć za co???za ich pomyłkę?

Za ich pomyłkę już raz zapłaciłem podatek a teraz mam zapłacić drugi?

Wszystko ciągnie się już długo.Za długo jak na taką firmę.

Mimo wszystko chciałbym otrzymać zegarek który kupiłem ponad miesiąc temu...

Od Sprzedający - DOXA WATCHES
14-03-2011 14:58 CET
Dear Sir, we sent you the first watch (professional) by fedex, tracking number is FedEx tracking # 794426316994 and we have not received it back yet. We are currently tracing the package. We will ship a substitute today from within the EU once you pay the VAT (New Tracking number is fedex: 479735895191). We sent you a paypal invoice for the 20% VAT and expect payment today. Thank you

Od Kupujący - waldemar piotrowski
14-03-2011 15:36 CET
OK.Waiting for transfer to the private account for paypal.

Today or tomorrow I will pay.

OK.Czekam za przelewem z konta prywatnego do paypal.

Jak tylko będzie przelew to zapłacę jutro najpóźniej.

Od Sprzedający - DOXA WATCHES
14-03-2011 17:44 CET
Thank you

Od Kupujący - waldemar piotrowski
15-03-2011 07:13 CET
VAT paid.

PS- first watch back - nr Fedex 867603574091

Od Kupujący - waldemar piotrowski
18-03-2011 12:18 CET
Watch arrived but did not work:(

What can I do?

Od Sprzedający - DOXA WATCHES
18-03-2011 13:30 CET
The watch was tested before leaving the factory and it works fine. You have to wind the movement in order to make it work. This is an automatic watch and needs to be wound in order to build a power reserve. Please read the owners' manual on the DOXA website or on the CD enclosed in the package. Thank you

Od Kupujący - waldemar piotrowski
18-03-2011 14:14 CET
I bought 2 doxa.I know how the movement. And this does not start at all.

Od Sprzedający - DOXA WATCHES
18-03-2011 15:00 CET
Please return it to our Address in Austria and we will send you a new one:

Name: DOXA WATCHES c/o ifactory.at IS GmbH

Street: Mauerbachstrasse 40/5

ZIP: A-1140

City: Vienna

Country: AUSTRIA

Tel: +43 1 577 35 35 11

Thank you

DOXA watches Inc.

Od Kupujący - waldemar piotrowski
18-03-2011 19:00 CET
Watch sent

Fedex 867602981710

in Vienna on Monday

Od Sprzedający - DOXA WATCHES
19-03-2011 06:29 CET
Thank you, we will replace it ASAP

DOXA watches Inc.
Ostatnio zmieniony przez 2011-12-05, 17:42, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #2  Wysłany: 2011-03-23, 08:13   

Czegoś nie kumam.

Dlaczego nie przysłali ci za pierwszym razem z obszaru UE, skoro wysłali ci tak drugi :?:

Dlaczego FEDEX nie oddał ci kasy, skoro nie dostarczył towaru za który pobrał przedpłatę :?:

Przecież to jest jakaś jedna wielka ściema...

Trzeba całość przetłumaczyć, i podwiesić. Ja mogę zrobić wersję angielską, Rybak, machnął byś niemiecką ?
Chłopaki w stopkę sobie linkę podwieszą.

Przetłumaczony tekst wstawi się na WUS ale na podforum o diverach, nie tam gdzie Doxa jest sponsorem :twisted:

I na inne fora.
A Doxie się oficjalnie napisze, że albo załatwią tę sprawę tak, jak powinni, z pełną refundacją, albo za miesiąc pierwszym odwołaniem w sieci na "Doxa Sub" będzie twoja historia, i będzie tak aż do chwili, kiedy rozwiążą problem. I ja wcale nie żartuję, bo przy naszej aktywności i linkowaniu za każdym postem, będą jaja jak berety :twisted:
_________________
Ostatnio zmieniony przez ALAMO 2011-03-23, 08:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
waldii
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2011-03-23, 08:19   

A widzisz.

Ja to widzę tak.
Dwie poprzednie doxy wylatywały ze szwajcarii.
Tutaj ktoś namieszał ostro i wysłał inny z USA.
Fedex pytał doxę czy poniosą koszta zwrotu.No i pewnie żeby nie być stratnym ktoś przeszmuglował zegar do Wiednia(że niby clony) i wysłał do mnie.
Dlatego tak im zależało na tych 400 usd...

Z polskim Fedexem walczę o zwrot dzwonię,piszę maile na razie bez skutku.
Ostatnio zmieniony przez waldii 2011-03-23, 08:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
strix 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4180
Skąd: mam wiedziec?
 #4  Wysłany: 2011-03-23, 08:23   

ALAMO napisał/a:

A Doxie się oficjalnie napisze, że albo załatwią tę sprawę tak, jak powinni, z pełną refundacją, albo za miesiąc pierwszym odwołaniem w sieci na "Doxa Sub" będzie twoja historia, i będzie tak aż do chwili, kiedy rozwiążą problem. I ja wcale nie żartuję, bo przy naszej aktywności i linkowaniu za każdym postem, będą jaja jak berety :twisted:


Dokladnie - ja chetnie wstawie w stopke, jeszcze tylko kilka zmyslnych slow dla googla opisujacych ten link w stopce. Chetnie sie przylacze do akcji, bo z taka sciema mialem juz przeprawe, co prawda nei chodzilo o zegarki.

pozdr
s.
 
 
Iks 
Klon Właściciela Krajowego K. Ryżowego


Pomógł: 136 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Lis 2010
Posty: 16357
Skąd: Inąd
 #5  Wysłany: 2011-03-23, 08:24   

Żeby tylko Doxa nie wytoczyła jakiegoś procesu i zażądała zamknięcia forum jako robiącego czarny PR. Skoro już tak po chamsku jadą to gotowi coś takiego zrobić :roll:
_________________
YDHTSAF IYDWT TGAGW OYW
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #6  Wysłany: 2011-03-23, 08:26   

Ale tutaj chyba nie ma co pisać maili, tylko po prostu straszyć że sprawę skierujesz organom ścigania, ponieważ to jest WYŁUDZENIE. Zapłaciłeś im za odprawę towaru, którego nie otrzymałeś, ponieważ zawrócili go do nadawcy. Automatycznie ich zasranym obowiązkiem było oddać ci przedpłatę, a oni powinni sami przeprowadzić procedurę zwrotu cła i podatku VAT.

A Doxa może nam skoczyć na pukiel :-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez ALAMO 2011-03-23, 08:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #7  Wysłany: 2011-03-23, 08:41   

Jak to się czyta krok po kroku, to wygląda jak jakiś przekręt nigeryjski.
_________________
 
 
strix 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4180
Skąd: mam wiedziec?
 #8  Wysłany: 2011-03-23, 08:44   

oj tam, oj tam - oni po prostu zazadaja zamkniecia tematu, bo to niezgodne z regulaminem ich forum i nie bedzie zmiluj.

s

Iks1984 napisał/a:
Żeby tylko Doxa nie wytoczyła jakiegoś procesu i zażądała zamknięcia forum jako robiącego czarny PR. Skoro już tak po chamsku jadą to gotowi coś takiego zrobić :roll:
Ostatnio zmieniony przez strix 2011-03-23, 08:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #9  Wysłany: 2011-03-23, 08:45   

Naszego forum ?
Mogą sobie żądać :-)
Załatwimy ciuli ich własną bronią.
_________________
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #10  Wysłany: 2011-03-23, 09:07   

Brak słów :shock: :twisted:
Do akcji linkowania w stopce też się dołączę!
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Iks 
Klon Właściciela Krajowego K. Ryżowego


Pomógł: 136 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Lis 2010
Posty: 16357
Skąd: Inąd
 #11  Wysłany: 2011-03-23, 09:13   

Ja oczywiście też, wcześniej się nie zadeklarowałem!
_________________
YDHTSAF IYDWT TGAGW OYW
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #12  Wysłany: 2011-03-23, 09:15   

Wszyscy się dołączą :-)
:twisted:
Łukasz, jest możliwość z panelu centralnego wstawić coś do sygnaturki wszystkim ?
_________________
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #13  Wysłany: 2011-03-23, 09:23   

Ja już mam
_________________
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #14  Wysłany: 2011-03-23, 09:25   

Ja też :-)

Później się zmodyfikuje pierwszy post w temacie, wstawi wersję angielską i niemiecką.
_________________
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #15  Wysłany: 2011-03-23, 09:27   

Ja też mam.
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum