Poprzedni temat «» Następny temat
Jak "wybielić" tarczę Mołniji?
Autor Wiadomość
jerry 
Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 431
Skąd: Warszawa
 #1  Wysłany: 2017-12-14, 17:39   Jak "wybielić" tarczę Mołniji?

Kupiłem sobie Mołniję celem użycia organów, w szczególności tarczy i wskazówek, na zdjęciu aukcji wyglądała spoko, ale na żywo.. Niestety jest pożółkła.



Jak widzę to zdjęcie, to nawet na tym zdjęciu powyżej nie jest tak żółte jak w rzeczywistości.

Jest jakiś sposób żeby to wybielić/przywrócić możliwie jak najbardziej biały kolor tarczy, bez uszkodzenia indeksów?

Przychodzi mi do głowy tylko gumka chlebowa, ale to zdaje się za wiele nie pomoże...
Jakieś pomysły?
 
 
Sylwek 
Kulis

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 31
Skąd: Krzyżakowo
 #2  Wysłany: 2017-12-14, 18:01   

jerry, perhydrol, albo Chronos Art.
 
 
Obik 
Ryżowy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lis 2014
Posty: 485
Skąd: Częstochowa
 #3  Wysłany: 2017-12-14, 19:13   

To mi wygląda na plastikową tarczę, a takiej to już chyba nic nie pomoże
 
 
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #4  Wysłany: 2017-12-14, 21:24   

Obik napisał/a:
To mi wygląda na plastikową tarczę, a takiej to już chyba nic nie pomoże


Zgadzam się. Moim zdaniem z plastiku pożółkłego od starości, słońca itp, raczej nic już nie da się zrobić.. Proponuję znaleźć na allegro taniego dawcę z czystą tarczą na przekładkę.
Jakiś projekt rozumiem że się kroi?
 
 
jerry 
Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 431
Skąd: Warszawa
 #5  Wysłany: 2017-12-14, 21:48   

Tak. To plastik.
No owszem kroi się ale nie uśmiecha mi się kupować kolejnych zegarków po 100 czy więcej zeta żeby sprawdzać czy aby przypadkiem ten to nie jest pożółkły..
Na alledrogo wcale nie jest tego wiele a na zatoce jest ryzyko że właśnie na zdjęciach wygląda dobrze a na żywo jest już gorzej.
Dlatego pytałem czy tego nie dałoby rady jakoś poprawić skoro już wydałem kasę..
Najwyżej założę to takie jak jest i trudno. Będzie żółtawe.
 
 
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #6  Wysłany: 2017-12-14, 22:45   

Jak nie da się usunąć tych żółtawych odbarwień to spróbuj z nich zrobić walor... Pobrudź to jeszcze bardziej espresso, albo produktami do makijażu twojej pani. Ja bym tak zrobił, ale ja mam hopla na punkcie vintage...

[ Dodano: 2017-12-14, 23:00 ]
Tu masz fajną tarczę, (ale chyba też lekko żółknie) http://allegro.pl/tarcza-...7088709058.html

A do tego ta cienka koperta http://allegro.pl/molnia-...7088643889.html

... i masz nomosa mołniosa. :))
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #7  Wysłany: 2017-12-14, 23:36   

"- Ukradli Monę Lisę!"
"- Ee tam, Toż to stare, zżółkłe. I nawet nie święte..."

To patyna, ciućmoki. Zostawić i zawerniksować cool
Te Mołnie to już prawie (albi tylko już) klasyki.

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
mw75 
Prezes Uncle Bens'a

Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 6031
Skąd: PL
 #8  Wysłany: 2017-12-15, 00:17   

Patyna na polimerze? Hmmm ;) .
_________________
Antisocial and faceless...
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #9  Wysłany: 2017-12-15, 00:23   

Czas nikogo nie oszczędza cool

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
klik 
Kulis

Dołączył: 27 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: wrocław
 #10  Wysłany: 2017-12-15, 14:46   

A proces używany do wybielania starych komputerów nie poradzi sobie z tym?
https://en.wikipedia.org/wiki/Retr0bright
 
 
diver 
Ryżowy Długiego Marszu
Prezes KS


Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 07 Wrz 2017
Posty: 1150
Skąd: trzecia planeta
 #11  Wysłany: 2017-12-15, 16:57   

jeśli tylko zabrudzenia to potraktuj sokiem z cytryny, indeksom nie zrobi krzywdy a nalot usunie...
_________________
nie zadawaj się z trollem, wybieraj większość ;)
 
 
jerry 
Ryżowy

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 431
Skąd: Warszawa
 #12  Wysłany: 2017-12-15, 17:01   

baro napisał/a:
Jak nie da się usunąć tych żółtawych odbarwień to spróbuj z nich zrobić walor... Pobrudź to jeszcze bardziej espresso, albo produktami do makijażu twojej pani. Ja bym tak zrobił, ale ja mam hopla na punkcie vintage...

[ Dodano: 2017-12-14, 23:00 ]
Tu masz fajną tarczę, (ale chyba też lekko żółknie) http://allegro.pl/tarcza-...7088709058.html

A do tego ta cienka koperta http://allegro.pl/molnia-...7088643889.html

... i masz nomosa mołniosa. :))


Tarcza jak tarcza, nastawiłem się już na tą co kupiłem, a nomosy jakoś nigdy mnie nie kręciły. A ta koperta jest słaba - nie dość, że plastikowe szkiełko, to dekiel na wcisk, a i te wałki nie wiem czy będą pasować. Ale fakt - jest cienka.. :foch:

Wolę kupić od majfrendów za 42 prezydenty fajną kopertę z szafirem i zakręcanym deklem, a wałek dorobić z unitasa, i będzie wtedy pasował do koronki.

[ Dodano: 2017-12-15, 17:02 ]
klik napisał/a:
A proces używany do wybielania starych komputerów nie poradzi sobie z tym?
https://en.wikipedia.org/wiki/Retr0bright


Pytanie czy nie poradzi sobie też z indeksami... hmmm

[ Dodano: 2017-12-15, 17:03 ]
diver napisał/a:
jeśli tylko zabrudzenia to potraktuj sokiem z cytryny, indeksom nie zrobi krzywdy a nalot usunie...


A - to spróbuję! Dzięki za tipa. pifko

Z tym, że nie podejrzewam większych sukcesów, bo to raczej odbarwienie plastiku "w masie"..

[ Dodano: 2018-03-13, 10:01 ]
Dla wszystkich, którzy by chcieli odnowić/wybielić białą plastikową tarczę, która zżółkła (np. od Mołniji) lub jakikolwiek inny biały plastik (ABS): świetnie działa tani produkt dostępny w sklepach dla zakładów fryzjerskich: woda utleniona w kremie - najczęściej max. 12% stężenie jest dostępne. I to wystarczy.
Koszt - 3 zł za buteleczkę ok. 120 ml - starczy na odnowienie 100 tarcz...

Smaruje się tym plastik tak dość grubo (co najmniej 1 mm warstwa), żeby dobrze pokryć powierzchnię, dobrze jest to okryć/owinąć jakąś folią, np. taką cienką spożywczą, żeby ograniczyć parowanie/wysychanie preparatu.

Oczywiście tarczę wypada najpierw wstępnie umyć po prostu płynem do mycia naczyń, żeby ją odtłuścić i oczyścić, tak aby kwas dobrze oddziaływał na plastik (a nie na brud..).
Koniecznie używamy gumowych rękawiczek - inaczej poparzy nam skórę.

Zostawić w ciepłym miejscu (np. na kaloryferze w zimę, albo na słońcu w lato - świetny jest parapet od południowej strony). Nie jest potrzebne, aby to naświetlać, żadne lampy UV nie są potrzebne - reakcja chemiczna i tak zachodzi, wygląda na to, że lepiej i szybciej zachodzi po prostu w cieple.
Indeksy (malowane) są bezpieczne - nic się z nimi nie dzieje.

Tak posmarowana tarcza powinna poleżeć kilka dni, w zależności od stopnia zażółcenia. 2 dni wystarczą jak jest tylko lekko zażółcona, więcej jak 4-5 dni już nie przynosi żadnych dalszych efektów.
Można ją raz na dobę wyjąć, obmyć, skontrolować proces wybielania, jeżeli jeszcze za żółte -
posmarować na nowo, zawinąć w folię i znowu do ciepełka - na kaloryfer/słoneczko.

Krem jest re-używalny - nie należy go wyrzucać, w ten sam krem, który w folii został ponownie wkładamy tarczę, względnie można tam coś podmalować dodatkowo.

No i tyle - nie zawsze da się wybielić całkiem do stanu NOS - ale na pewno poprawa będzie, i to ZNACZĄCA.

W domu zrobię zdjęcia 2 tarcz po takiej operacji, to Wam pokażę. Teraz w robocie nie mam jak.

Efekt jest bardzo fajny.

[ Dodano: 2018-03-13, 21:35 ]
Zatem dodaję zdjęcia po wybielaniu. Zdjęcia z komórki, żadna rewelacja, no ale widać efekt. Tarcze były zażółcone i to dość znacząco:



I druga:



Indeksy na dole nie są zamazane, tylko po prostu prześwietlone lampką błyskową komórki.

Nieźle wyszło, co nie? ;)
Ostatnio zmieniony przez jerry 2017-12-15, 17:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum