Poprzedni temat «» Następny temat
Co (się) kręci w kwarcu?
Autor Wiadomość
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #61  Wysłany: 2010-09-06, 23:33   

Panowie-schodzicie na takie tamaty :shock: :shock: :shock:
hehehehe az miło poczytać :lol:
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #62  Wysłany: 2010-09-07, 00:08   

Maro66 napisał/a:
Trochę z innej beczki. Jak jest w kwestii trafiania w indeksy wskazówek w Oceanusie OCW-600TLBE-1A. Wie ktoś może?


Tak na zdrowy rozum - powinny być dobrze zgrane. Ale 600-tki nigdy na oczy nie widziałem. Zwykle te bardziej zaawansowane kwarce japońskie nie mają z tym problemu.
 
 
iMac
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 222
Skąd: miasto innowacji
 #63  Wysłany: 2010-09-07, 09:05   

Maro66 napisał/a:
Trochę z innej beczki. Jak jest w kwestii trafiania w indeksy wskazówek w Oceanusie OCW-600TLBE-1A. Wie ktoś może?

Sam fakt nie trafiania wskazówki na indeks nie jest wadą zegarka, i nie jest też regułą.
(jak bedę miał chwilę to wrzuce materaiał o tym).
Co do OCW-600 to nie ma on Tough MVT, wiec może się zdażyć ze sekundnik nie będzie trafał w indeksy jak to w kwarcach bywa. Fabrycznie wychodzi ok i trafia, ale z czasem (jakieś uderzenia, wstrząsy) moga swoje zrobić. Fakt synchronizacji droga radiową tego nie zmieni.
_________________
Fan zegarków Casio
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #64  Wysłany: 2010-09-07, 09:31   

iMac napisał/a:
Maro66 napisał/a:
Trochę z innej beczki. Jak jest w kwestii trafiania w indeksy wskazówek w Oceanusie OCW-600TLBE-1A. Wie ktoś może?

Sam fakt nie trafiania wskazówki na indeks nie jest wadą zegarka, i nie jest też regułą.
(jak bedę miał chwilę to wrzuce materaiał o tym).
Co do OCW-600 to nie ma on Tough MVT, wiec może się zdażyć ze sekundnik nie będzie trafał w indeksy jak to w kwarcach bywa. Fabrycznie wychodzi ok i trafia, ale z czasem (jakieś uderzenia, wstrząsy) moga swoje zrobić. Fakt synchronizacji droga radiową tego nie zmieni.


iMac, moim skromnym zdaniem tak nie jest. OCW-600 jest zegarkiem z procesorem (wszystkie radiowe takie z definicji są), w którym jest PEŁNA kontrola nad każdą wskazówką z osobna. Duży sekundnik służy, oprócz wskazywania czasu, także do wskazywania opisanych na tarczy i na bezelu dodatkowych informacji. Oprócz tego jest w zegarku funkcja "zerowania" wskazówek na godz. 12, więc jeśli wstrząsy przesuną wskazówkę - można ją na powrót poprawnie ustawić.
Kwestia trafiania w indeksy w takim zegarku jest tylko tej natury, czy w trakcie produkcji chciało się spozycjonować wszystkie elementy na tarczy z odpowiednią starannością. Wydaje mi się, że tak, bo w czasach OCW-600 (2005 rok) Oceanusy były już nr 1 u Casio.

ToughMvt daje automatykę w kontroli i pozycjonowaniu wskazówek. Wcześniej była tylko "ręczna robota".

Przy okazji prostuję, pisałem parę stron do tyłu o "damskim" kalibrze E410 Citizena (z TC) i dziwnym sposobie połączenia wskazówek (data z godzinową, a minutowa z sekundą) i ich zasilenia przez 2 silniczki. Po zastanowieniu - ma to sens, bo pozwala niezależnie zmieniać godzinę (przy zmianie czasu letni/zimowy albo przy zmianie strefy czasowej) bez ruszania sekundy i minuty (bo to popsułoby ideę zegarka HEQ). Skośne chłopaki od Citizena wiedziały, co robią.
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-09-07, 10:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #65  Wysłany: 2010-09-07, 11:20   

sergserg napisał/a:
czy w trakcie produkcji chciało się spozycjonować wszystkie elementy na tarczy z odpowiednią starannością
W tym jest problem , ale to nie tylko Casio , wszyscy tak mają , czasem biorąc dwa takie same modele - w jednym trafia w drugim nie . QC czasem załamuje ręce , tak myslę.
sergserg napisał/a:
pozwala niezależnie zmieniać godzinę (przy zmianie czasu letni/zimowy albo przy zmianie strefy czasowej) bez ruszania sekundy i minuty (bo to popsułoby ideę zegarka HEQ). Skośne chłopaki od Citizena wiedziały, co robią.

Pomysł na piątkę , takie proste a jakie praktyczne .
_________________

 
 
sergserg
[Usunięty]

 #66  Wysłany: 2010-09-07, 11:37   

hotwax napisał/a:
W tym jest problem , ale to nie tylko Casio , wszyscy tak mają , czasem biorąc dwa takie same modele - w jednym trafia w drugim nie . QC czasem załamuje ręce , tak myslę.


Aż takiej wolnej amerykanki to tam nie ma. Przynajmniej te droższe linie dbają o jakość. Kolega na poprzedniej stronie wkleił zdjęcia z japońskiej fabryczki Casio, widać Oceanusa, z bardzo dużym reżimem rozmieszczania elementów na tarczy:


Osobiście nie zetknąłem się z żadnym egzemplarzem Oceanusa (poza bardzo wczesnym OC, robionym na Miyocie), Attesy , Exceeda (Citizen) czy Seiko z Brightz, gdzie byłoby nietrafianie w indeksy. Ale chyba wszystkie są to modele z napisem "made in japan".
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #67  Wysłany: 2010-09-07, 11:41   

a Tag Heuer , ML i wiele innych opisywanych na Kmziz . To oznacza że nie mają takie reżimu co do jakości ??
_________________

 
 
sergserg
[Usunięty]

 #68  Wysłany: 2010-09-07, 12:29   

hotwax napisał/a:
a Tag Heuer , ML i wiele innych opisywanych na Kmziz . To oznacza że nie mają takie reżimu co do jakości ??


Dotknąłeś grubszej sprawy, Rudolfie :)
Tak na mój ograniczony ogląd, to ETA zmierzała do kalibrów kwarcowych od strony kalibrów mechanicznych, tzn. zmieniono "źródło napędu", zostawiając kółka, przekładnie i zębatki. Zamiast kręcić kilka razy na sekundę (i uzyskać w miarę płynny ruch sekundy) ruch generowany taktowaniem z oscylatora "szarpie" wskazówkę raz na sekundę. Nie da rady ustawić tak, żeby było dobrze, bo sam silniczek generujący ruch ma pewien luz. Nie ma mechanizmu wyrównywania wskazówek - bo musiałaby być większa elektronika, a wtedy bardzo łatwo machnąć od razu perpetuala. Nie wiem, czy istnieje ETA wyłącznie elektroniczna (taka bez kamieni).

Natomiast ścieżka japońska (pomijając Miyotę i jakieś podstawowe konstrukcje) to ścieżka elektroniczna. Większość kalibrów jest bez-kamieniowa, każda wskazówka niezależna (bez połączeń wzajemnych przy pomocy kółek i przekładni) podłączona do oddzielnego silniczka. Złapane luzy silniczka dają się wyrównać przy pomocy mikroprzesunięć (w procesie "kalibracji wskazówek"). W większości takich konstrukcji jest perpetual, bo co to za problem jeśli zegar i tak liczy czas cyfrowo.
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #69  Wysłany: 2010-09-07, 15:04   

Patrząc na ogół kwarców które się przewinęły przez moje ręce to żaden nie trafiał idealnie wskazówkami w indeksy , nie to żebym płakał z tego powodu ale fakt jest faktem .
Muszę się kiedyś szarpnąć na prawdziwego HEQ , albo napisać list otwarty do Św. Mikołaja żeby mi podarował taki zegarek
_________________

 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #70  Wysłany: 2010-09-07, 15:16   

Sergserg,masz racje.Ja mam wlasnie starego Oceanusa na Miyocie i nie trafia w indeksy.Ale to nie taki wypas co te nowe (-;
Ze tak odbije troche od tematu.Te kwarce Casio i Citka sa na kamieniach?
Co do dazenia do zegarkow kwarcowych od strony mechanicznych,spojrzcie na oysterquartze,o ktorych wczoraj pisalem.Tam normalnie jest kotwica i kolo wychwytu (-;
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
Ostatnio zmieniony przez Janek 2010-09-07, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #71  Wysłany: 2010-09-07, 15:16   

hotwax napisał/a:
Patrząc na ogół kwarców które się przewinęły przez moje ręce to żaden nie trafiał idealnie wskazówkami w indeksy , nie to żebym płakał z tego powodu ale fakt jest faktem .
Muszę się kiedyś szarpnąć na prawdziwego HEQ , albo napisać list otwarty do Św. Mikołaja żeby mi podarował taki zegarek


Nie wiem co japońskiego miałeś w rękach, ale np. cokolwiek od Citizena z Eco-Drivem, co ma perpetuala, tak jak kojarzę, ma dobrze zgrany sekundnik z indeksami. Takie zegarki z kontrolą poszczególnych wskazówek można poznać po tym, że po wyciągnięciu koronki sekundnik automatycznie ustawia się na 12-tą, a potem robi sam pełne koło przy obrotach koronki przy ustawianiu minut.
Ale też i mniej zaawansowane zegarki nie mają z tym problemów, mam jakieś Seiko na kalibrze V14J (kwarcowy solarny) i jak patrzę, też jest zgrane.
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #72  Wysłany: 2010-09-07, 15:27   

Heniek Pogromca napisał/a:

Ze tak odbije troche od tematu.Te kwarce Casio i Citka sa na kamieniach?


Casio to pewnie nie. A u Citka niektóre kalibry miały po kilka kamyków :)
Wydaje mi się, że jeśli w zegarku są niezależne wskazówki - to nie ma kamieni, bo wskazówka jest w miarę prosto podłączona wprost do silniczka.
Czasem na WUSie można znaleźć jakieś informacje + zdjęcie mechanizmu. Szkoda, że rzadko, bo ja chętnie bym obejrzał "bebechy" :)
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #73  Wysłany: 2010-09-07, 16:10   

sergserg napisał/a:
Heniek Pogromca napisał/a:

Ze tak odbije troche od tematu.Te kwarce Casio i Citka sa na kamieniach?


Casio to pewnie nie. A u Citka niektóre kalibry miały po kilka kamyków :)
Wydaje mi się, że jeśli w zegarku są niezależne wskazówki - to nie ma kamieni, bo wskazówka jest w miarę prosto podłączona wprost do silniczka.
Czasem na WUSie można znaleźć jakieś informacje + zdjęcie mechanizmu. Szkoda, że rzadko, bo ja chętnie bym obejrzał "bebechy" :)

W sumie to masz racje,czesto nie ma za bardzo czego lozyskowac,nie pomyslalem o tym (-;
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
 
 
damiaszek 
Kulis

Pies czy kot?: kot
Wiek: 49
Dołączył: 29 Wrz 2010
Posty: 44
Skąd: Kraków
 #74  Wysłany: 2010-09-30, 22:07   

sergserg napisał/a:

wahin napisał/a:
Ciekawe, dziękuję za artykuł.
PS.
Polemizowałbym na temat stwierdzenia, że każdy odbiornik jest nadajnikiem ;)


W pamięci mam dziury, ale bez lokalnego generatora (zwanego heterodyną) nastawionego na konkretną częstotliwość nie wyłowi się z eteru sygnału o tej samej częstotliwości. Matematycznie opiera się to na jakimś wzorze z cosinusami.


Na pewno nie każdy odbiornik jest nadajnikiem, wystarczy wspomnieć tzw. radia kryształkowe nie wymagające własnego zasilania, odbierające właśnie w zakresie fal długich, czy proste układy RLC. Główne zużycie energii zachodzi zapewne podczas dekodowania i obróbki cyfrowej sygnału. Mitem jest też że namierzano w ten sposób radia odbierające "Wolną Europe", niestety te radia to namierzali głownie sąsiedzi.

pozdrawiam
Damian
 
 
iMac
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 222
Skąd: miasto innowacji
 #75  Wysłany: 2010-10-10, 09:30   

wszystkie z Waveceptor, i jak widać idealnie wskazują czas, jak i sekundnik tam gdzie ma być i o to chodzi
_________________
Fan zegarków Casio
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum