Zwiezda
Odpowiedz do tematu

: Zwiezda
Koledzy

Doszła do mnie ostatnio przesyłka i taki otonabytek.



Niby nic takiego, ale jak otworzyłem kopertę to zobaczyłem coś takiego.



Czy możecie mi coś więcej powiedzieć na temat tego mechanizmu?

Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
:
No, nieczęste: Zwiezdoczka z oryginalnym werkiem Lip-a. Rosjanie produkowali je na licencji. Sam zegarek, wberw pozorom, był męski, zwano go nawet "oficerskim", z racji częstego wręczania w nagrodę oficerom Armii Czerwonej.
Kumotrowie Pmwas i Spam powiedzą ci o nich wszystko.

Zazdraszczam trochę :wink:

Gburek.

:
Jacek. napisał/a:
No, nieczęste: Zwiezdoczka z oryginalnym werkiem Lip-a. Rosjanie produkowali je na licencji. Sam zegarek, wberw pozorom, był męski, zwano go nawet "oficerskim", z racji częstego wręczania w nagrodę oficerom Armii Czerwonej.
Kumotrowie Pmwas i Spam powiedzą ci o nich wszystko.

Zazdraszczam trochę :wink:

Gburek.


Dzięki za trochę historii.
Czytając wypowiedzi kumotrów: Pmwas i Spam właśnie na to liczę

Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
:
Hmmm... nie mam pewności, czy zwiezdy były męskie, w każdym razie nie wszystkie (wszak było kilka modeli). To co masz to piękna rzecz, choc jednocześnie kolejny dowód na to, ze nazewnictwo, sygnatury i wersje mechanizmu kompletnie nie trzymają się kupy. Bo o ile faktycznie Rosjanie montowali oryginalne mechanizmy Lipa w tych zegarkach, to powinny one trafiać do najwcześniejszych ZiF'ach, a nie w Zwiezdach, które sa ponoc późniejsze. Tymczasem Lipy widuje się właśnie jeśli już to w Zwiezdach :???: . Tak samo jak dodatkowe dziurki na śrubki osłony mechanizmu mają niby charakteryzować najstarsze mechanizmy, ale znów - są ZiFy bez dziurek i Zwiezdy z tymi dziurkami - bajzel jest konkretny i cieżko dociec. Część to pewnie składaki, co dodatkowo nie ułatwia sprawy. Ja na przykład ku mojemu zdumieniu odkryłem ostatnio, ze istniała niewspominana nigdzie wersja 7-kamieniowa (z bitym na mostku oznaczeniem 7 Kam.) i myślę, ze jeszcze kilku ciekawych rzeczy o tych zegarkach się w życiu dowiem :)
Ogólnie jest to dziwne, nieścisłe i informacji jest nie za wiele, co nie zmienia faktu że masz przepiękny nabytek :) .
Tu kilka słów o mechanizmie (niewiele, ale zawsze coś :) ):

http://pmwatch.republika.pl/Movements/k18.html

Piękna kolekcję Zwiezd i ZiFów ma też Mark Gordon (jeśli nei wiesz, ussrtime.com), choc 7-kamieniowej nie ma :twisted: . niemniej polecam zdecydowanie- jest na co popatrzeć.

http://www.ussrtime.com/start.html

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2012-02-07, 22:59, w całości zmieniany 2 razy
Ну, погоди! :wkurzony:
:
Kris, fajny traf.


Zapraszam na bloga z kolekcją moich starych zegarków.
www.mechanicznezegarki.pl lub www.starezegarki.blogspot.com
:
Dla żądnych wrazeń dodam jeszcze, że najciekawsze K18 to ta z Incablokiem, 7-kamieniowa i takie zupełnie bez napisów (są bardzo wczesne). Z ciekawych zegarków, to oczywiście najciekawsze sa te sygnowane ZiF (b.wczesne) i Czajka (b.późne). były tez Zwiezdy w kopertach złotych i srebrnych - też fajne. Również Zwiezdy sygnowane u dołu tarczy 2GCzZ Moskwa są cenione i rzadkie :) Można już udać się na polowanie - fajna zabawa :D

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2012-02-07, 23:10, w całości zmieniany 1 raz
Ну, погоди! :wkurzony:
:
pmwas napisał/a:
Hmmm... nie mam pewności, czy zwiezdy były męskie, w każdym razie nie wszystkie (wszak było kilka modeli). To co masz to piękna rzecz, choc jednocześnie kolejny dowód na to, ze nazewnictwo, sygnatury i wersje mechanizmu kompletnie nie trzymają się kupy. Bo o ile faktycznie Rosjanie montowali oryginalne mechanizmy Lipa w tych zegarkach, to powinny one trafiać do najwcześniejszych ZiF'ach, a nie w Zwiezdach, które sa ponoc późniejsze. Tymczasem Lipy widuje się właśnie jeśli już to w Zwiezdach :???: . Tak samo jak dodatkowe dziurki na śrubki osłony mechanizmu mają niby charakteryzować najstarsze mechanizmy, ale znów - są ZiFy bez dziurek i Zwiezdy z tymi dziurkami - bajzel jest konkretny i cieżko dociec. Część to pewnie składaki, co dodatkowo nie ułatwia sprawy. Ja na przykład ku mojemu zdumieniu odkryłem ostatnio, ze istniała niewspominana nigdzie wersja 7-kamieniowa (z bitym na mostku oznaczeniem 7 Kam.) i myślę, ze jeszcze kilku ciekawych rzeczy o tych zegarkach się w życiu dowiem :)
Ogólnie jest to dziwne, nieścisłe i informacji jest nie za wiele, co nie zmienia faktu że masz przepiękny nabytek :) .
Tu kilka słów o mechanizmie (niewiele, ale zawsze coś :) ):

http://pmwatch.republika.pl/Movements/k18.html

Piękna kolekcję Zwiezd i ZiFów ma też Mark Gordon (jeśli nei wiesz, ussrtime.com), choc 7-kamieniowej nie ma :twisted: . niemniej polecam zdecydowanie- jest na co popatrzeć.

http://www.ussrtime.com/start.html



Wielkie dzięki kol.Pmwas. Jestem pod wrażeniem Twojej strony ( muszę przyznać że czytałem ja wcześniej ) i Twojej wiedzy.
Czy ten 7 kamieniowy mechanizm można gdzieś zobaczyc?
Oglądałem stronę i kolekcje Gordona - jestem od roku pod dużym wrażeniem.
ZIF-a jeszcze nie mam ale Zwiezd to z kilkanaście by się nazbierało.

[ Dodano: 2012-02-08, 00:22 ]
pmwas napisał/a:
Dla żądnych wrazeń dodam jeszcze, że najciekawsze K18 to ta z Incablokiem, 7-kamieniowa i takie zupełnie bez napisów (są bardzo wczesne). Z ciekawych zegarków, to oczywiście najciekawsze sa te sygnowane ZiF (b.wczesne) i Czajka (b.późne). były tez Zwiezdy w kopertach złotych i srebrnych - też fajne. Również Zwiezdy sygnowane u dołu tarczy 2GCzZ Moskwa są cenione i rzadkie :) Można już udać się na polowanie - fajna zabawa :D



Sprawdzę wszystkie swoje przez weekend. Wydaje mi się że taką bez napisów mam.

Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
:
Ta siedmiokamieniowa toczy się do mnie powolutku - jest jako "wyjdziona" w trackingu rosyjskim, natomiast jeszcze nie pojawiła się w polskim - do piątku powinna odbyć się huczna ceremonia powitalna :D

Tu wycinek ze zdjęcia sprzedawcy - myślę, ze na razie wystarczy :)



Uploaded with ImageShack.us

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2012-02-07, 23:34, w całości zmieniany 2 razy
Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
Się trafiło jak ślepej kurze ziarno. Graty :!:

Jacek. napisał/a:
Sam zegarek, wberw pozorom, był męski, zwano go nawet "oficerskim", z racji częstego wręczania w nagrodę oficerom Armii Czerwonej.


pmwas napisał/a:
Hmmm... nie mam pewności, czy zwiezdy były męskie, w każdym razie nie wszystkie (wszak było kilka modeli).


W latach 30 kosteczki męskie miały bardzo małe rozmiary. Nie wiadomo jaką koncepcję mieli sowieci z tymi gwiazdeczkami ale jeżeli trend był taki a nie inny to jest prawdopodobieństwo że przynajmniej w zamyśle mógł być to zegarek męski.

...czyli Paweł, co, odpuszczasz tego lipa z młotka?

Ostatnio zmieniony przez Spam 2012-02-08, 08:11, w całości zmieniany 1 raz
goral35
[Usunięty]
:
podłączę się pod temaci z małym zapytaniem: a mianowicie czy jesteście w stanie ustalić w przybliżeniu rok wykonania tej oto zwiazdy?? Na werku nie ma żadnych cech :(

[ Dodano: 2012-02-08, 08:05 ]
o mrdę misia zdjątko się nie podłączyło :)

:
wyjadacze znają ten LINK ,ale może się komuś przyda.Tam zwiezdy to raczej damki.

Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.
:
ale się naoglądałem, kawał historii

爱好手表
:
buran napisał/a:
(...)Tam zwiezdy to raczej damki.


Nooo. "Bierdiajewu A.F. za projawlennuju inicjatiwu..." etc, etc :wink:
Ale oczywiście Zwiezda sama się prosi na damski, tyle, że czasy i kraj były inne: zegarek dla przodowniczki pracy to Pobieda :smile:

J.

[ Dodano: 2012-02-08, 11:31 ]
Oglądałem te "Rossyjskije czasy" x razy a dotąd przeoczyłem stoper z tarczą w sekundach i kablach: 25 kabli (ca 4600m) w 6 sekund - musi artyleryjski jakiś.

J.

:
goral35, Dziwne, że nie ma żadnych oznaczeń, a ma paski :???: Nie wiem, naprawdę :???:

Ну, погоди! :wkurzony:
:
pmwas napisał/a:
goral35, Dziwne, że nie ma żadnych oznaczeń, a ma paski :???: Nie wiem, naprawdę :???:


Dzisiaj przerzuciłem parę Zwiezd ale takiej jeszcze nie znalazłem.
Znalazłem natomiast takie o których wczoraj pisałeś Pmwas :

1. Znalazłem Zwiezdę z całkowicie czystą i niesygnowaną płytą :



2. Zwiezdę z czystą płytą i tylko wybitym numerem ( dosyć niskim ) i logiem fabryki. Sorry za zdjęcie ale robiłem juz przy sztucznym świetle.



3. Zwiezdę z całkowicie czystą płytą ale podmienionym mostkiem balansu. Muszę poszukać oryginalnego i przełożyc. Obok balansu na płycie wybite cyfry: MH



4. I na koniec znalazłem jeszcze coś takiego : Czysta płyta ale z pełnym opisem :



5. I zdjecie z przodu : TTK-2 Uglicz



Pmwas - napisałes też wczoraj o dodatkowych dwóch otworach w płycie. Dzisiaj w dwóch Zwiezdach zobaczyłem jakie było przeznaczenie tych otworów - była do tej płyty w tych miejscach przykręcona dodatkowa mała obudowa - patrz zdjecie.


Pozdrawiam
Kris

Moja kolekcja!
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.