Citizen BJ7081-51E GMT Ecodrive
Odpowiedz do tematu

: Citizen BJ7081-51E GMT Ecodrive
Od dłuższego czasu brakowało w mojej kolekcji zegarka w komplikacją drugiej strefy czasowej, czyli popularnego GMT. Niestety mechaniczne zegarki z tą komplikacją są często dosyć kosztowne, więc ze względu na ograniczony budżet moją uwagę przykuła oferta Citizena i ich modeli z popularnym mechanizmem Ecodrive. Efektem tych poszukiwań w moje ręce trafił opisywany dzisiaj Citizen BJ7081-51E, wielki dwukoronkowy potwór o średnicy 49mm! Czy diabeł taki straszny jak go malują? Mam nadzieje, że odpowiedź znajdziecie w poniższej recenzji.

Opakowanie
Zegarek przybył do mnie z popularnego sklepu www.dutyfreeislandshop.com. Obsługa jak zwykle na najwyższym poziomie, paczka została błyskawicznie nadana i po ok. dwóch tygodniach zegarek był już u mnie. Jak zwykle wszystko świetnie zapakowane i zabezpieczone za pomocą folii bąbelkowej, w paczce znajdował się oczywiście zegarek, papierologia, woreczek dutyfreeislandshop oraz dodatkowo dwa świetnej jakości paski nato! Bardzo miły dodatek ze strony obsługi sklepu.

New watch :) by muchacho86, on Flickr

Koperta, koronka, dekiel, szkiełko, bezel

We wstępie wspomniałem, że zegarek ma 49mm średnicy, i tak, to nie pomyłka. Moje pierwsze wrażenie po odpakowaniu zegarka to był lekki szok ponieważ nie spodziewałem się, że zegarek będzie tak duży. Przyznam, że wybierając ten model nie zwróciłem specjalnie uwagi na te 49mm podane w specyfikacji. W teorii to tylko 2mm więcej niż np Seiko Tuna, w praktyce Citizen to obecnie największy zegarek z jakim miałem doczynienia. Z drugiej zaś strony, bardzo duża średnica zegarka jest dobrze zbalansowana przez relatywnie małą odległość od ucha do ucha, która wynosi ok 52mm. Dzięki temu zegarek wygodnie układa się na nadgarstku i nie odczuwa się tak jego wielkości.
Masywna koperta zegarka jest wykonana w całości ze stali nierdzewnej i posiada szczotkowane wykończenie. Jedynym odstępstwem są tutaj fragmenty lunety, która u podstawy i na szczycie posiada polerowane elementy. Nadaje to zegarkowi roboczy i agresywny charakter typowy dla zegarków nurkowych.
Masywność zegarka dodatkowo podkreślają dwie duże koronki znajdujące się na godzinie 2 i 4. Koronki mają stożkowaty kształt a ich faktura sprawia, że są w wygodne w użyciu. Na dolnej koronce znajdziemy dodatkowo logo Citizen Promaster podczas gdy czubek górnej koronki jest w całości polerowany. Górna koronka nie jest zakręcana i służy do obracania wenętrznego pierścienia. Dolna koronka jest zakrecana tak jak w zegarkach przeznaczonych dla nurków i służy do ustawiania daty, godziny oraz do obsługi czerownej wskazówki odpowiedzialnej za wskazania drugiej strefy czasowej.

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Dekiel w opisywanym modelu jest zakręcany jednak nie za bardzo może pochwalić się walorami estetycznymi. Na szczotkowanej powierzchni znajdziemy laserowo grawerowane informacje o nazwie modelu czy numerze seryjnym.
Citizen BJ7081-51E należący do niższego segmentu modeli oferowanych przez tego producenta został wyposażony w płaskie szkło mineralne, które minimalnie wystaje ponad lunete zegarka. Szkło zajmuje znaczną powierzchnię zegarka przez co obawiam się, iż będzie podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania. Nie pomaga tutaj fakt, iż szkło minimalnie wystaje ponad wysokość lunety.
Zegarek zostal wyposażony w wewnętrzny bezel z oznaczeniami kierunków świata, skalą 360 stopni oraz czasem 24-o godzinnym niezbędnym do odczytu drugiej strefy czasowej. Bezel obsługiwany jest za pomocą górnej koronku i, w przeciwieństwie do zegarków przeznaczonych dla nurków, jest on dwukierunkowy.

Tarcza, wskazówki, luma

Tarcza w opisywanym modelu jest bardzo ciekawie skonstruowana i przyciagą wzrok czerwonymi akcentami. Wewnetrzny bezel wraz z tarczą tworzy świetną trójwymiarową kompozycję, dodatkowo spotęgowaną przez nakładane indeksy godzinowe z chromowanymi obwódkami. Niewątpilwie jest to ciekawa odskocznia od tradycyjnych „tarcz z drukarki”. Osobiście chętnie zobaczyłbym podobną konstrukcję, ale w typowo nurkowym zegarku.
Na godzinie czwartej znajdziemy okienko z datownikiem, które dodatkowo podkreślone jest białą ramką z czerownym akcentem. Ci z Was, którzy mieli wcześniej doczynienia z zegarkami Citizena z funkcją daty mogli zauważyć, że okienko daty jest często bardzo małe i nieczytelne. Na szczęścei w opisywanym modelu nie ma tego problemu i data ma idealną wielkość – jest wystarczająco duża aby była czytelna, ale nie na tyle duża żeby zaburzała proporcje tarczy.
Kolejnym elementem układanki są wskazówki. Jest to jedna z rzeczy, która w moim odczuciu świetnie wychodzi firmie Citizen. Wskazówki są duże i czytelne a przy tym nie są toporne dzięki ażurowej konstrukcji. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wskazówka odpowiedzialna za wskazania drugiej strefy, która dzieki swojej konstrukcji jest praktycznie niewidoczna poza czerownym grotem. Mam jedynie zastrzeżenia do wskazówki sekundowej, która mogłaby być moim zdaniem ze 2-3mm dłuższa.

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Zarówno wskazówki jak i indeksy oraz trójkąt na wewnętrzym bezelu pokryte są warstwą lumy. To dobra widomość, zła jest taka, że nie wszystko świeci tak jak należy. Wskazówki oraz trójkąt świecą wyraźnie mocniej niż indeksy. Osobiście nie lubię takiego rozwiązania, zdecydowanie wolę gdy wszystkie elementy świecą tak samo. Luma na wskazówkach jest bardzo mocna, podobna do tej z poprzedniego modelu, który opisywałem, Citizena BN0150-10E. Indeksy niestety wypadaja tutaj blado, świecą słabiej i znacznie krócej.

Mechanizm
Citizen BJ7081-51E został wyposażony w mechanizm Ecodrive z funkcją daty oraz wskazania drugiej strefy czasowej. Jest to mechanizm kwarcowy zasilany energią słoneczną dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany baterii. Akumulator ładuje się błyskawicznie i po pełnym naładowaniu może funkcjonować przez kilka miesięcy przy założeniu, że nie mamy dostępu do żadnego źródła światła. Żeby zobrazować jak szybko akumulator jest w stanie się naładować: zegarek odebrałem z poczty wieczorem i był on kompletnie rozładowany. Następnego dnia rano położyłem go na parapecie, na który padało słońce. Po godzinie zegarek był już naładowany i mogłem go spokojnie zabrać ze sobą do pracy.
Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, wskazówkę GMT można ustawić niezależnie od wskazówki godzinowej – co nie jest takie oczywiste zwłaszcza w odniesieniu do tanich automatycznych mechanizmów pseudo GMT produkowanych w chinach.

Bransoleta i paski
Citizen BJ7081-51E sprzedawany jest na stalowej bransolecie o szerokości 22mm. Jest to solidna konstrukcja wykonana z pełnych ogniw, dotoczy to również ogniw łączących kopertę w resztą bransolety. Kolejne ogniwa połączone są ze sobą za pomocą pinów, więc skracanie bransolety jest bardzo proste. Zapięcie bransolety do złudzenia przypomina to stosowane w zegarkach nurkowych Seiko: klamra z dodatkowym zabezpieczniem oraz dwoma przyciskami zwalniającymi zatrzask. Jedyna różnica tutaj to brak możliwości przedłużenia bransolety w przypadku gdybyśmy chcieli założyć zegarek na piankę, jednak to zrozumiałe ponieważ nie jest to zegarek przeznaczony dla nurków.

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Problemy pojawiają się gdy chcemy zalożyć do zegarka coś innego niż dedykowaną bransoletę. Okazuje się bowiem, iż pomiędzy teleskopem a kopertą zegarka jest bardzo malo miejsca co uniemożliwia założenie grubszych pasków. Próbowałem założyć np. gumowy pasek Isofrane. Technicznie jest to wykonalne jednak wtedy pasek styka się z kopertą co w dłuższym czasie mogłoby spowodować jego uszkodzenie. Pewną alternatywą są tutaj dedykowane gumowe paski do tego modelu, które sprzedawane są razem z bliźniaczym modelem - BJ7086-06E.

Podsumowanie
Citizen BJ7081-51E to ciekawy model, który nie zrujnuje naszej kieszeni. Niewątpiliwie jest to zegarek kontrowersyjny przede wszystkim ze względu na swoje wymiary. 49mm średnicy, pomimo dobrej ergonomii, wyklucza całe grono potencjalnych odbiorców z mniejszymi nadgarstkami. Dodatkowo, zegarek ma kilka drobnych wad takich jak mineralne szkiełko, nierówno świecąca luma czy ograniczone możliwości zmiany pasków. Z drugiej strony oferuje niebanalny wygląd, świetną trójwymiarową tarczę, wewnętrzny bezel czy drugą strefę czasową. Dla mnie jest to przede wszystkim ciekawy zegarek typowo weekendowy, którego dodatkowo wypełnił niszę w mojej kolekcji jako zegarek z komplikacją GMT.

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

TUNA/Citizen/Recraft by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E and Seiko TUNA SBBN015 by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

Citizen BJ7081-51E by muchacho86, on Flickr

:
Fajna recenzja i zegarek bardzo fajny.

Pozdrawiam
Marcin/kornel91


Adriatica, Ball, Casio ,Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Nethuns, OceanX, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos
:
kornel91, pifko

:
muchacho dobrze się czytało, nice job pifko

Jak Cię czytają tak Ci piszą

Daniel
:
muchacho_, dobra recenzja :))

Zastanawia mnie tylko jedno- skąd Twoja opinia, że to nie jest nurek hmmm

:
Meches, pifko

Machu, pifko

WR 200 to nie oznacza jeszcze, ze to nurek ;) Technicznie rzecz biorąc brakuje nurkowego bezela do odmierzania czasu.

:
Jak się przyjrzałem podziałce, to chyba masz rację ;)

:
Recenzja fajna :)
I na Twoim nadgarstku to raczej nie za duży jest ;)

rinkazki napisał/a:
... ma ktoś kod na 10% lub więcej? ...

pdrog napisał/a:
... żyję z zasadą "miej wyjebane, a będzie Ci dane"....... ;)
:
Dobrze opisany i jeszcze lepiej obfotografowany :)

:
........jak powyżej
pifko

Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
:
Woytec, jimmy, dzięki pifko

:
Fotki jak zawsze pierwsza klasa u Ciebie. Fajna recka pifko

:
Dobra recenzja, dobre fotki pifko

:
muchacho_, kusisz chłopie :głową w mur:

:
:złośliwiec:

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.