Poprzedni temat «» Następny temat
Uszkodzony ST 25
Autor Wiadomość
fasachalan
Starszy Kulis

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 86
Skąd: Radom
 #1  Wysłany: 2016-03-12, 12:08   Uszkodzony ST 25

Witam
Mam pytanie, a tak naprawdę pytanie będące prośbą skierowaną bezpośrednio do specjalistów z Gerlacha. Opisując najkrócej jak się da:
Kilka lat temu kupiłem Parnisa z mechanizmem ST-25. Byłem z niego bardzo zadowolony choć zamordowałem już pasek z "chińskiego smoka" i koronka wykonana z kosmicznego stopu straciła zwoje gwintu i przestała się zakręcać. W nagrodę za to chodził punktualnie i rotor na tyle się dotarł, że przestał hałasować. Pełnia szczęścia :))
Momentem krytycznym dla zegarka okazało się odklejenie ramki datownika. Zegarek trafił do bardzo miłego i uczynnego zegarmistrza, który przykleił ramkę, ale miał problemy z ponownym włożeniem mechanizmu do koperty. Po montażu z wyczuwalnym oporem obracała się koronka i zegarmistrz dwukrotnie składał całość próbując zrozumieć co jest tego przyczyną. Odebrałem zegarek i problem o którym piszę pojawił się kiedy po zdjęciu zegarka z ręki ten bezczelnie się zatrzymał. Próba nakręcenia skończyła się wysłuchaniem chrobotu wydobywającego się z wnętrza koperty. Zegarka nie można już nakręcić, a film, który zamieszczam poniżej pokazuje co widać bez demontażu mechanizmu.
Moje pytanie będące prośbą brzmi następująco: Czy Panowie z Gerlacha możecie w ramach walki z nudą, oczywiście w zamian za dozgonną wdzięczność wyrażoną banknotami Narodowego Banku Polskiego oraz szerzoną wszem i wobec pochwałą w ramach doświadczenia związanego z serwisowaniem tych mechanizmów oraz domniemanym posiadaniem części zamiennych dokonać stosownej reanimacji mechanizmu? Dodatkowo czy możliwa jest modyfikacja i zastąpienie istniejącej koronki jedną z koronek wykonanych przez Was do któregoś z wyprodukowanych przez Gerlacha modeli?
Będę wdzięczny za wyrozumiałość i pomoc bądź życzliwe sprowadzenie z obłoków na ziemię.
Pozdrawiam.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
Ostatnio zmieniony przez fasachalan 2016-03-14, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #2  Wysłany: 2016-03-14, 08:42   

Czuję się wywołany do tablicy :P

Odezwij się do mnie na PW po świętach zobaczymy co da się zrobić.

I pytanie jeszcze mam....jesteś peny że byłeś z zegarkiem u zegarmistrza?
Czy to przypadkiem nie był bateryjkarz. Z zamieszczonego filmiku niewiele można wywnioskować bo nie widać jak zachowuje się zapadka koła naciągi przy próbie nakręcenia, bo usterki mogą być dwie, albo zablokował się moduł automatu , albo poluzowała śrubka od blokady koła naciągu i zapadka zablokowała koło, albo....ale to bez pacjenta można sobie gdybać, genaralnie wszytko do naprawienia w ciągu kilku minut i to bez użycia części.
_________________
 
 
fasachalan
Starszy Kulis

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 86
Skąd: Radom
 #3  Wysłany: 2016-03-14, 09:41   

Witaj
Przyznaję, faktycznie miałem nadzieję, że zauważysz i zareagujesz. Dziękuję pifko

Muszę przyznać, że to nie był "bateryjkarz". Stary bardzo "biedny" punkt zegarmistrzowski i uczynny człowiek, który jako pierwszy nie zrzucił mnie ze schodów, za to, że mu jakieś "podróby" przynoszę. Nie miałem sumienia nawet zaprotestować i się zdenerwować, widząc jak sobie nie radzi. Naprawdę byłem mu wdzięczny, że wykazał dobrą wolę i chęci. Skończyło się tak jak się skończyło. To była tak trochę desperacja: nic nie tracę, jak się nie uda i tak po zegarku.
Przyznam, że próbowałem wcześniej wysłać z forum pocztę do Ciebie, ale albo nie umiem, albo nie umiem :)) bo zagwizdało, zatrzęsło się i zamigotało i nic, więc dałem sobie spokój. Nie wiem czy i teraz się uda, ale spróbuję ponownie po świętach.
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez fasachalan 2016-03-14, 09:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #4  Wysłany: 2016-03-25, 21:31   

Svedos - nie widać, jak zachowuje się zapadka, ale widać, że koło naciągowe wcale się nie rusza, więc ciężko w ogóle mówić tu o próbie nakręcania. Kolega tylko porusza koronką w tę i nazad, przesuwając małe kółko naciągowe (pełniące tu funkcję prostego sprzegiełka) między jego skrajnymi pozycjami :złośliwiec:
W zasadzie powiedziałbym, ze (z uwagi na zły "scenariusz" filmu) film ten nic nie wnosi, choć mam takie wrażenie, że być może w pewnym momencie, gdy koronka w końcu zostaje przekręcona o więcej niż jedną dziesiątą obrotu, półbeczka przesuwa się pod zębami pierwszego koła naciągowego, nie powodując nakręcenia mechanizmu - stąd też moze pochodzić chrobotanie...
Ale to taki domysł, może tylko złudzenie...
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
fasachalan
Starszy Kulis

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 86
Skąd: Radom
 #5  Wysłany: 2016-03-29, 14:22   

Witam

Nakręciłem drugie ujęcie ze zmienionym scenariuszem. Może okaże się pomocne:
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Svedos - Zgodnie z umową wysłałem, albo raczej spróbowałem wysłać do Ciebie pocztę z forum. Albo faktycznie nie umiem albo coś jest z konfiguracją i uprawnieniami mojego konta. Piszę list wysyłam i trafia do skrzynki "do wysłania" i za Chiny Ludowe nie potrafię dalej tego przenieść do skrzynki "wysłane".
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #6  Wysłany: 2016-03-29, 14:53   

fasachalan napisał/a:
(...) Piszę list wysyłam i trafia do skrzynki "do wysłania" i za Chiny Ludowe nie potrafię dalej tego przenieść do skrzynki "wysłane".


Jest w porządku. Przelezie sama do "wysłanych", kiedy Svedos ja odbierze.
BTW: to może potrwać: Jaśnie Pan wstanie, piórdnie, w tualetu dokona, że tak eufemistycznie powiem, a zje sobie, a kaffku zaparzy. Potem może komputer włączy :D

Gboo.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #7  Wysłany: 2016-03-29, 15:12   

fasachalan napisał/a:
Witam

Nakręciłem drugie ujęcie ze zmienionym scenariuszem. Może okaże się pomocne:
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Svedos - Zgodnie z umową wysłałem, albo raczej spróbowałem wysłać do Ciebie pocztę z forum. Albo faktycznie nie umiem albo coś jest z konfiguracją i uprawnieniami mojego konta. Piszę list wysyłam i trafia do skrzynki "do wysłania" i za Chiny Ludowe nie potrafię dalej tego przenieść do skrzynki "wysłane".


O widzisz :)
Teraz widać dokładnie to, co mówiłem - z jakiegoś powodu półbeczka nie napedza koła naciągowego (tzn napędza, ale tylko w stronę "jałową", gdy nie ma oporu, przy minimalnym oporze przeskakuje).
Widac, że nie "ciśniesz" koronki z całej siły, więc raczej nie jest to kwestia zablokowanego naciągu, myślę, że z jakiegoś powodu pojawił się luz na połączenu półbeczki z pierwszym kołem naciągowym...
Ale zabij mnie, nie wiem, jakim cudem - trzeba rozłozyć i zobaczyć...
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #8  Wysłany: 2016-03-29, 15:20   

Jacek. napisał/a:
Svedos ją odbierze
BTW: to może potrwać: Jaśnie Pan wstanie, piórdnie, w tualetu dokona, że tak eufemistycznie powiem, a zje sobie, a kaffku zaparzy. Potem może komputer włączy :D


:D ale grunt, że chce pomóc, nie przypuszczałem że taki uczynny jest ;)
Ostatnio zmieniony przez Maras68 2016-03-29, 15:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #9  Wysłany: 2016-03-29, 15:28   

ale śmiesne :))

a swoją drogą to samo uszkodzenie dziwnie wygląda....ale zobaczymy w praniu co mu dolega.
_________________
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #10  Wysłany: 2016-03-29, 16:46   

"Wygolony" zębnik naciągu? hmmm

Gboo.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
diver
[Usunięty]

 #11  Wysłany: 2016-03-29, 16:48   

może zabezpieczenie półbeczki spadło?
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #12  Wysłany: 2016-03-29, 17:49   

diverofobia napisał/a:
może zabezpieczenie półbeczki spadło?


Toż sam zębnik obraca się prawidłowo, ino koła naciągu nie łapie, a nie wygląda, by koło uciekało w górę. No i coś podejrzanie błyszczy, o ile coś w tej szparze widzę.
Półbeczka działa, bo wskazówki przestawia.

Gbourek.

[ Dodano: 2016-03-29, 17:02 ]
--

PS: co to jest "zabezpieczenie półbeczki"?
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #13  Wysłany: 2016-03-29, 18:13   

Jacek. napisał/a:
"Wygolony" zębnik naciągu? hmmm

Gboo.


No właśnie też mi na to wygląda.
_________________
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #14  Wysłany: 2016-03-29, 18:29   

No dobra, tylko czemu zębnik miałoby tak zetrzeć? Do tego tak równo??? Mało prawdopodobne, chyba, że ktoś zrobił to celowo (inna sprawa, ze nie wiem, w jakim ew. celu miałby to robić ;) )
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #15  Wysłany: 2016-03-29, 19:08   

Nigdy nie trafił ci się stary zegarek, który przepuszcza przy nakręcaniu? To i nowemu się trafiło, jak widać na załączonym obrazku.
A jak już mamy gadać o "możu", to może przez przypadek w piecu nie był? A może był za długo? Albo z wyjątkowo kiepskiego gwoździa go wycięto?
A może zębnik jest niewinny i to koło naciągowe?

G.

[ Dodano: 2016-03-29, 19:42 ]
----

PS: A na to ostatnie już zupełnie nic nie wskazuje.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum