Poprzedni temat «» Następny temat
Własna manufaktura
Autor Wiadomość
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #61  Wysłany: 2010-05-24, 07:44   

Kubama +1. Temat ciekawy poruszylismy wracajac ze Zgierze -w samochodzi pojawilo sie kilka ciekawych i w sumie prostych motywów na zegarek forumowy... Bylby swietny:-)
 
 
Aronus
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 2913
Skąd: Gdańsk
 #62  Wysłany: 2010-05-24, 07:45   

kubama napisał/a:
Podepnę się pod defetyzm Blasińskiego:
1. Demokracja sprawdza się jako tako ale nie w biznesie, a zbyt wielu udziałowców to chaos. Każdy z nas ma swoje preferencje, a środki na początek byłyby ograniczone. W jaki sposób zdecydowac jaki będzie pioerwszy zegarek? Prawdopodobnie skończyło by się na kilku aktywnych udziałowcach, którzy narzuciliby swoją wolę innym.
2. Do załatwienia kwestie prawne, rejestracja itp. Firma musi działac legalnie, przynajmniej z mojego punktu widzenia.
3. Jaki jest cel istnienia takiej firmy? Mój kościół mówi jasno, że celem każdej działalności jest zysk. Po prostu chcę zarobić. Po kosztach to moge zrobić zegarek dla siebie czy brata.
4. Co to za manufaktura co składa zegarki z dostępnych na rynku części? Nie mieszajmy pojęć.

Reasumując, z mojego punktu widzenia zrobienie forumowego zegarka, o którym wspomniał Alamo, ma sens. Wspólna forumowa "manufaktura" - nie.

Moim zdaniem chociaż koperta powinna być produkowana przez manufakturę, myślę, że to niemożliwe więc podpisuję się pod wywodem kolegii Kubama.
Ostatnio zmieniony przez Aronus 2010-05-24, 07:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #63  Wysłany: 2010-05-24, 07:51   

By coś takiego zrobić, nalezy założyć działalnośc gospodarczą. Założenie działalności oznacza koszty stałe generowane co miesiąc - księgowość, ZUS. Dla każdego z jej uczestników de facto, wysokość tych kosztów jest powiązana bezpośrednio z charakterem prawnym takiej działalności. Jeśli entuzjasta rozważy że będzie musiał fikać miesięcznie od 200 do 800 zetafonów bez specjalnej gwarancji powodzenia całej akcji - zapewne poziom entuzjazmu znacząco się zmniejszy.
Jestem zdecydowanie przeciwny mieszaniem w to poza tym forum jako takiego : jeśli ktoś ma pomysł na biznes, to gorąco kibicuję, trzymam kciuki, moge pomóc jeśli będe potrafił. Ale poważne sprawy zwykłem rozważać w poważny sposób, a nie na publicznie dostępnym forum ... :roll:
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #64  Wysłany: 2010-05-24, 08:47   

W tej sprawie podzielam zdanie Alamosa.
_________________
 
 
Darecki
[Usunięty]

 #65  Wysłany: 2010-05-24, 08:56   

Ja bym wziął na warsztat Parnisa z centralną sekundą. Można zmodować wskazówki, tarcza prawie sterylna więc również można zrobić co się chce. Tym razem zamiast metalowego dekla można wykonać piaskowanie szkła. Gadałem nawet z gościem o tym. Koszt jednego piaskowania to ok 30zł, hurtowo pewnie jeszcze taniej. I tym sposobem mamy unikalny zegarek za niewielkie pieniądze.

Co do manufaktury to ten pomysł praktycznie w tej chwili jest już spalony bo nie ma takiej opcji na stworzenie zegarka, który będzie zrobiony specjalnie dla nas, będzie inny, unikalny a zarazem kosztował 2 parnisy.
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #66  Wysłany: 2010-05-24, 08:59   

Dokładnie - działalność gospodarcza.

Dlatego wszędzie, gdzie tylko poszukacie, forumowy zegarek czy też inaczej - zegarek zaprojektowany przez grupę forumowiczów - jest składany w zewnętrznej firmie. Chyba że, bo też znam taki przypadek, w manufakturze forumowicza, ale ta manufaktura już wcześniej istniała. Forum niemieckie np. poprosiło Kemmnera (czyli faktycznego wykonawcę Precist) o pomoc. Zrobił specjalnie dla nich kopertę, ale i tak było to obwarowane warunkiem, że koperta o takim kształcie będzie później wykorzystywana do innych projektów, bowiem koszt jednostkowy zrobienia takiej koperty nawet dla Niemców był nie do udźwignięcia. Ward również dla nas zaprojektowałby zegarek, ale to cena pewnie rzędu 200-300 funtów. Myślę, że podobny pułap cenowy byłby gdzie indziej. Majnfriendy też dla nas zrobią co chcemy, ale akurat ostatnio dowiedziałem się w jaki sposób: minimum tysiąc sztuk. :wink:

Dlatego:
- Pomysł świetny.
- Szukajmy zewnętrznych firm, które mogą to zrobić.

Albo... czekajmy na ujawnienie co chodzi po głowie dwóm naszym kumotrom. :mrgreen:
 
 
blasinski 
Ryżowy
amused to death


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 16 Kwi 2010
Posty: 456
Skąd: POZnan*
 #67  Wysłany: 2010-05-24, 09:56   

Słuchajcie, może trochę nie do końca w temacie ale podzielcie się wiedzą na temat tego jak powstawała i działa Polpora. Może da to większe światło na całość przedsięwzięcia?
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #68  Wysłany: 2010-05-24, 10:21   

Polpora to tak na prawdę dwie osoby, właściciel firmy który miał pomysł i zegarmistrz który składa te zegarki, wniosek z tego jest jeden trzeba mieć kogoś kto potrafi złożyć zegarek z elementów, dokonać jego kalibracji i kogoś kto zainwestuje około stu tysięcy złotych w sprzęt , materiały do produkcji/składania i marketing.
_________________
 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #69  Wysłany: 2010-05-24, 10:39   

I to by było jak mysle na tyle :mrgreen:
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #70  Wysłany: 2010-05-24, 11:08   

Spinnerosie, nie wolno tak podcinać skrzydeł! Ale zgadzam się z Tobą. :wink:
 
 
voli 
Kierownik Pola Ryżowego
mentalny Martin Eden


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1644
Skąd: inąd
 #71  Wysłany: 2010-05-24, 12:49   

Panowie napiszę tu tylko jedno - kombinuję nad własnym zegarkiem z własnym werkiem i może kiedyś zdecyduję się cos upublicznić, ale to ogrom, naprawdę ogrom pracy i nie oszukujmy się - utopionych pieniedzy, składanie zegarka z innym napisem na tarczy mija się z celem - można zrobić sobie limitowaną edycję z kolegami, ale przekształcić takie pomysły w fabryczkę... nie ta bajka i nie tędy droga, rację ma alamo i svedos - to nie tak się robi - albo kilku ludzi z pomysłem, wiedzą, kasą, i samozaparciem coś rozkręca, albo... szkoda się wysilać.
 
 
Ghostdog 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3547
Skąd: Warszawa
 #72  Wysłany: 2010-05-24, 13:02   

Padło tu bardzo dużo mądrych zdań, mam nadzieje że temat dał lekki bodzieć do startu z zegarkiem forumowym więc ten temat możemy zamknąć i skupić się na chwilę obecną nad projektem forumowych :grin:
 
 
tewie
[Usunięty]

 #73  Wysłany: 2010-05-25, 10:06   

Śledziłem tę dyskusję i godzien podziwu zapał oraz entuzjazm niektórych kolegów .
I choć czasem było nieco śmieszno to jednak gdyby coś z tego miało wyjść
to ja poproszę o wystruganie takiej koperty :

Lubię takie proste formy i rogi w takim wydaniu . Jak się komuś nie widzi to proszę o wyrozumiałość . :grin:

Zmienialem ten topic trzy razy bo bałem się że mogłem kogoś urazić i mnie opr.
Ostatnio zmieniony przez tewie 2010-05-25, 14:55, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Ritter
[Usunięty]

 #74  Wysłany: 2010-05-25, 18:15   

W pełni zgadzam się z Voli, nie ma najmniejszych szans na zrobienie od zera zegarka czy to forumowego czy "wszech forumowego zegarkowego". I nie chodzi tu o obliczenia mechanizmu, bo to nie takie trudne, ale o technologię. Co do kopert sytuacja ma się trochę lepiej. W końcu to już spory kawałek metalu i da się go zrobić na CNC. Najłatwiej jest z tarczą, czyli tak jak robią to producenci markowych reklamówek. Tarcze da się zarówno stosunkowo łatwo wyciąć jak i wygrawerować laserem. A do środka wkłada się kupione hurtowo mechanizmy.
Inną sprawą jest określenie grupy docelowej. Bowiem na forum działają raczej użytkownicy zegarków, którzy w tej materii osiągnęli samoświadomość. A to oznacza, że trzeba by dla każdego projektować inną tarczę. No chyba, że sposobem Mao wszystkich pod przymusem ubrać w takie same zegarki, szare uniformy a na koniec nakazać by wszyscy byli z tego powodu szczęśliwi. Krnąbrnych zaś poddać aktywnej reedukacji elektrowstrząsami...
Tak więc dajmy temu pokój! Zaopatrywanie się w tego typu precjoza zwykle wieszczy koniec danego forum. Bowiem siłą jest różnorodność. Przynajmniej tak twierdzi szacowna dama Ewolucja!
To tylko mój skromny punkt widzenia podyktowany niezbyt jeszcze rozwiniętą A.I.
Ostatnio zmieniony przez Ritter 2010-05-25, 18:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum