Poprzedni temat «» Następny temat
G. Gerlach - Navigator
Autor Wiadomość
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 43
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #1  Wysłany: 2015-05-16, 17:50   G. Gerlach - Navigator

G. Gerlach – Navigator (data testu: 05.2015)



Projekt fundacji G. Gerlach o nazwie Navigator wzbudzał moje zainteresowanie niemal od jego początku, czyli od pojawienia się o nim pierwszych wzmianek na forum Czwarty Wymiar. Stylizowany na kompresora model o ciekawej kolorystyce, sensownych wymiarach oraz wyposażony w automatycznych mechanizm od grupy TMI/Seiko brzmiał bardzo kusząco - tu jednak pojawił się jeden mały problem, a zwie się on Pleamar. Dla mnie to właśnie ten projekt stworzony dla hiszpańskiego forum pasjonatów zegarków jest niedoścignionym wzorem, który przebija wszystko co do tej pory w tej stylistyce miałem okazje oglądać, włączając w to również słynnego Longines’a Legend Diver’a. Kiedy więc nadarzyła się okazja aby skonfrontować swoje dotychczasowe doświadczenie wynikające z przymiarki i oględzin Pleamer’a podczas jednego ze zlotów zegarkowych do gotowego już produktu fundacji nie mogłem się z niej nie skorzystać – szczególnie, że nie wiązały się z tym żadne koszty ;) .



Chłopaki z fundacji G. Gerlach systematycznie udostępniają do testów użytkowników forum Czwarty Wymiar wybrane modele swoich zegarków, dzięki czemu potencjalni przyszli nabywcy mają także okazje zapoznać się z produktem przez dłużysz okres niż to ma zazwyczaj miejsce podczas zakupu zegarka w salonie stacjonarnym. Testowy model u każdego z zainteresowanych przebywa przez około tydzień co w moim odczuciu jest czasem całkowicie wystarczający aby sprawdzić go podczas codziennego użytkowania i móc wyrobić sobie zdanie na jego temat. Dodatkowym plusem tego typu akcji jest możliwość ocenienia trwałości zegarka, który to przechodzi przez ręce kilkudziesięciu osób pokonując przy tym setki kilometrów w najróżniejszych warunkach. Oczywiście, ma to też swoje wady, bo będą kolejną osobą z listy, zegarek nie zawsze jest już pierwszej świeżości i trochę brak tu jest tej słynnej magii obcowania z nowym produktem.



Ledwo zdążyłem ochłonąć po ostatnim teście Xicorra M20.02 a już przyszła moja kolej testowania Navigatora, chociaż przyznać się muszę, że sytuacja ta jakoś specjalnie mnie nie zmartwiła. Po rozpakowaniu przechwyconej od kuriera paczuszki moim oczom ukazało się standardowe dla większości produktów z logo G. Gerlach pudełeczko, niewiele odbiegające od tego które otrzymałem wraz z zakupioną niegdyś Foką czy Sokołem. Niestety, ponieważ jest to zegarek w żargonie forumowym zwany „sztafetowy” w pudełeczku zabrakło typowej dla nowego produktu otoczki, a mowa jest tu o chociażby takich drobnostkach jak instrukcja czy różnego rodzaju gratisowe dodatki. Wiadomo jednak, że to nie dla nich kupujemy wybrany zegarek, a znając chłopaków jestem niemal pewien, że przypadku sklepowego egzemplarza w środku coś powinniśmy znaleźć.



Przejdźmy w końcu do oględzin opisywanego zegarka, bo ten wyjątkowo może zaskoczyć. Nie wiem czy to efekt słonecznego dnia, tygodniowego obcowania tylko i wyłącznie z jednym zegarkiem czy może jeszcze coś innego, bo po wyjęciu Navigatora z pudełka moje oczy nie mogły nacieszyć się widokiem niesamowitego antracytowego koloru tarczy, który to skutecznie wzmacniany jest przez lekko wypukłe szafirowe szkło. Dodatkowo efekt pięknych refleksów świetlnych wspomagają bardzo ciekawe polerowane wskazówki oraz delikatnie fazowana luneta, a całości potęguje jeszcze widoczna nadająca niebieską barwę wewnętrzna warstwa antyrefleksyjna. Szkoda, że tak ciężko jest to uchwycić na zdjęciach. Zresztą, warto zaznaczyć, że nie jest to specjalnie wdzięczny obiekt do fotografowania i jest to właśnie jeden z tych zegarków, które stanowczo lepiej na żywo. Wróćmy jednak do opisu samej tarczy, a ta została wykonana w dość minimalistycznym stylu. Nadruki indeksów godzinowych oraz na wewnętrznym pierścieniu wykonano za pomocą świecącej masy luminescencyjnej, która swoim kolorem przypomina mi odcień zastosowany w moim Steinharcie Nav-b Chrono Heritage o nazwie „old radium”. Świecących wstawek nie zabrakło także na wspomnianych już wcześniej wskazówkach chociaż niestety sam efekt luminescencji choć widoczny z nóg raczej nikogo nie zwali. Poza skalą, na tarczy znalazło się również jeszcze białe logo producenta, informacja o obecności rotora oraz o klasie wodoszczelności wynoszącej WR100.



Osobiście lubię spore zegarki, chociaż ostatnio trochę wyhamowałem i staram się raczej oscylować w granicach rozsądku celując w optymalne 42-43mm średnicy, które to przy odpowiednio długich uszach dobrze wpasowują się na mój 18,5 centymetrowy nadgarstek. G. Gerlach Nawigator dzięki swoim wymiarom wynoszącym 42mm średnicy, 51mm od ucha do ucha i 13mm wysokości wprost idealnie wpasował się w moje upodobania. Dodatkowo stalowa szczotkowana koperta została bardzo ergonomicznie zaprojektowana i dzięki mocno zagiętym uszkom powinna równie dobrze wyglądać na mniejszych nadgarstkach. Jej konstrukcji sporego uroku dodaje również obecność polerowanej fazowanej lunety oraz dwóch charakterystycznych dla kompresora koronek. I tu moje pierwsze zastrzeżenia z nimi związane. Górna, która to umożliwia nam ustawienie wewnętrznego pierścienia w moim odczuciu pracuje za lekko, co może skutkować niezamierzonym jej przestawieniem a mi przynajmniej ta sztuka się udała. Dolna, która to odpowiedzialna jest za ustawienie wskazówek posiada dwie pozycje pracy. Fakt ten nie powinien specjalnie dziwić, bo mechanizm posiada przecież referencyjnie datownik a i G.Gerlach sprzedaje model Navigatora wyposażony właśnie w okienko daty. Wydaje mi się jednak, że fajnie by było aby w wersji bez daty koronka pracowała tylko w jednej pozycji ale proszę traktować to jako typową moją fanaberię i czepialstwo.



Za komfort użytkowania zegarka opowiada również to na czym przychodzi nam go nosić i tu kolejne miłe zaskoczenie. Jeżeli mówiłem, że poza Steinhartem, Megratte czy recenzowanym ostatnio Xicorrem ciężko znaleźć mi producenta, który oferuje swój produkt na dobrej jakości pasku, to muszę do tej listy dopisać właśnie Navigatora. 22mm miękki brązowy pasek przeszyty białą nitką świetnie pasuje do tego projektu a jego zwieńczenie stanowi równie udana sygnowana szczotkowana klamra. Jest on na tyle dobrze dobrany, że miałbym problem ze znalezieniem dla niego sensownej alternatywy. Warto przy tej okazji wspomnieć, że z powodu jego dość głębokiego posadowienia w uszkach w kopercie wprowadzono minimalne podcięcia chroniące go przez otarciami. Niestety, nie jestem fanem tego rozwiązania, chociaż z jakiego powodu tak jest nie jestem w stanie sensownie uzasadnić.



Pewną nowością dla G. Gerlach jest zastosowany mechanizm. Dotychczas ich produkty bazowały głównie na werkach Seagull’a, w Navigatorze zaś znajdziemy produkt firmy TMI należącej do grupy Seiko. Konstrukcja o symbolu NH35A w prostej linii wywodzi się od japońskiego mechanizmu 4R36, a by nie powiedzieć wprost, że jest to ten sam mechanizm sprzedawany dla firm trzecich. Wskazówka sekundnika płynie w nim z częstotliwością 3Hz, rezerwa chodu przekracza 40 godzin i jak przystało na dość świeżą konstrukcję znajdziemy tu zarówno możliwość ręcznego dokręcania sprężyny jak i funkcję stop sekundy. Ten sam mechanizm spotkamy również u wielu innych producentów chociażby takich jak Invicta czy Vostok Europe. O jego trwałość także nie powinniśmy się specjalnie martwić, bo Seiko od lat nas do niej w swoich konstrukcjach przyzwyczaiło. Całość wieńczy pełny płaski dekiel z ładnym grawerem kompasu.



Przyszedł już czas na podsumowanie mojej tygodniowej przygody z kompresorem od G. Gerlach. Sensowne wymiary, uniwersalna kolorystyka w połączeniu z ciekawą stylistyką powodują, że jako zegar codzienny Navigator sprawdza się niemal idealnie, a fakt obecności szafirowego szkła oraz klasa wodoszczelności WR100 dodatkowo go tylko w tej roli umacniają. Przez te kilka dni sam z przyjemnością zakładałem go na rękę aby już niemal po chwili zapomnieć o jego obecności, a taki właśnie powinien być dla mnie zegarek typu EDC. Nie będę ukrywał, że zakupu Navigatora nigdy nie brałem pod uwagę, jednak ten tydzień testów zamieszał co nieco w mojej głowie i mogę stwierdzić, że i dla niego znalazłbym miejsce w mojej kolekcji. Co zabawne, pisząc ten tekst zdałem sobie sprawę, że przez cały ten okres ani razu nie pomyślałem o jego bezpośredniej konkurencji co może jedynie świadczyć jak udany jest to projekt. W moim przypadku dodatkowym argumentem za jest fakt, że jest to także pierwszy zegar z logo G. Gerlach który zauroczył moją żonę a jak wiele to znaczy wie każdy zegarkomaniak.



Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za polskiego kompresora skalkulowana została na poziomie 1399PLN, czyli analogicznym do testowanego ostatnio Xicorra i wydaje mi się ona całkiem sensowna. W podobnej stylistyce ciężko znaleźć konkurencyjny produkt dla zegarka G. Gerlach tym bardziej, że z wartością dodaną jaką jest napis „made In Poland”. Oczywiście, ma on też drobne wspomniane wcześniej wady jednak w moim odczuciu nie wpływają one na odbiór całości. Gdyby nie to, że aktualnie plan zakupowy na rok bieżący mam już zamknięty, to Navigator zapełniłby jedno z wolnych miejsc w moim pudełeczku, bo definitywnie mogę stwierdzić, że moim odczuciu jest to najbardziej udany komercyjny projekt fundacji.





_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
Ostatnio zmieniony przez Słoniu 2015-05-16, 19:17, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #2  Wysłany: 2015-05-16, 18:17   

nabiera się ochoty, ale najpierw czołg lekki :))
 
 
Obik 
Ryżowy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lis 2014
Posty: 485
Skąd: Częstochowa
 #3  Wysłany: 2015-05-16, 18:20   

Ciekawa recencja, kolejny argument aby kupić ten zegarek :głową w mur:
 
 
Fixxxer 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 3217
Skąd: LDZ
 #4  Wysłany: 2015-05-16, 18:52   

Słoniu, spoko recenzja! pifko
BTW. Pleamar i brakuje tam chyba słowa "konkurencji".
_________________
..::Mam i ja::..
..::Fotoplastikon::..
 
 
Słoniu 
Klon Ryżowego Długiego Marszu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 114 razy
Wiek: 43
Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 12934
Skąd: Opole
 #5  Wysłany: 2015-05-16, 19:19   

Fixxxer napisał/a:
BTW. Pleamar i brakuje tam chyba słowa "konkurencji".


Dzięki! pifko Tyle razy człowiek to czytał, że nie dostrzegł literówki a słowo przy jakiejś edycji mi wcięło :))
_________________
Blog o zegarkach ; Facebook Bloga
 
 
Woytec 
Majerankowy
Stary zrzęda


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 76 razy
Wiek: 64
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18941
Skąd: TST
 #6  Wysłany: 2015-05-16, 21:24   

Dzięki za rezenzję Słoniu pifko
Tyle razy już miałem zamawiac ten zegarek i zawsze cos innego wypadało ale chyba będzie następny.
I oczywiscie w jedynie słusznej wersji, bez daty cool
_________________
pozdrawiam, Wojtek

Komunizm 2.0, czyli nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.
 
 
bert69 
Właściciel Pola Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 22 razy
Wiek: 54
Dołączył: 16 Kwi 2013
Posty: 2748
Skąd: WZ
 #7  Wysłany: 2015-05-16, 23:31   

Dzięki Słoniu za kolejną fajną recenzję pifko

Od siebie dodam, że wadą (albo tylko moją fanaberią) jest lekka soczewa na szkle, ale da się z tym żyć ;)

Mój egzemplarz został przechwycony przez moją starszą latorośl, która twierdzi, że to jej ulubiony zegarek i maszzapomniećżeseponosisz :P :P :P
_________________
Pozdrawiam, Wojtek

... Taka jest moja koncepcja, Tak ja to widzę
Oni - wadliwi myśliwi, Ja jestem prawdziwy myśliwy ......
 
 
kornel91 
Majerankowy
Kronikarz


Pomógł: 181 razy
Wiek: 40
Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 18486
Skąd: Biała Podlaska
 #8  Wysłany: 2015-05-17, 07:43   

No i dobrze niech nosi Wojtek. Ty byś założył raz na miesiąc :)
_________________
Pozdrawiam
Marcin/kornel91


Adriatica, Ball, Casio ,Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Nethuns, OceanX, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos
 
 
muchacho_ 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 4103
Skąd: PL
 #9  Wysłany: 2015-05-17, 08:42   

Dzieki za recenzje, dobrze sie czytalo pifko
_________________
 
 
Daito 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 41 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 4782
Skąd: Opole
 #10  Wysłany: 2015-05-17, 09:49   

Recenzja jak zwykle świetna pifko

Woytec napisał/a:

Tyle razy już miałem zamawiac ten zegarek i zawsze cos innego wypadało ale chyba będzie następny.
I oczywiscie w jedynie słusznej wersji, bez daty cool


No i ona jest słuszna ta koncepcja... wiem bo mam pifko pifko
_________________
Nieczynne z powodu że zamknięte
Ostatnio zmieniony przez Daito 2015-05-17, 09:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Meches 
Kierownik Pola Ryżowego
....tatamai....


Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 1487
Skąd: Kujawsko-pomorskie
 #11  Wysłany: 2015-05-17, 11:09   

Dzięki Słoniu, dobrze się czyta pifko
Ma ktoś może porównanie z WUS'owym kompresorkiem ?
_________________
Jak Cię czytają tak Ci piszą

Daniel
 
 
sanik
Ryżowy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 302
Skąd: Warszawa
 #12  Wysłany: 2015-05-17, 13:28   

Recenzja jak zwykle świetna, zegarek jest ciekawą propozycją wśród kompresorów, tylko koronki mi nie leżą, są jakby wzięte z innego zegarka.
 
 
Charlie 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 11 Mar 2014
Posty: 743
Skąd: Old Europe
 #13  Wysłany: 2015-05-17, 15:53   

świetny jest ten navigator, mam nadzieję że zagości u mnie na nadgarstku w niedalekiej przyszłości pifko
 
 
bert69 
Właściciel Pola Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 22 razy
Wiek: 54
Dołączył: 16 Kwi 2013
Posty: 2748
Skąd: WZ
 #14  Wysłany: 2015-05-17, 16:12   

kornel91 napisał/a:
No i dobrze niech nosi Wojtek. Ty byś założył raz na miesiąc :)


He, he .... Młody złapał bakcyla i już z pięć czasomierzy posiada :) Nie mniej Nawigator to jego ulubieniec
_________________
Pozdrawiam, Wojtek

... Taka jest moja koncepcja, Tak ja to widzę
Oni - wadliwi myśliwi, Ja jestem prawdziwy myśliwy ......
 
 
prezesso 
Klon Kierownika Pola Ryżowego
street's disciple


Pomógł: 70 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Maj 2010
Posty: 13436
Skąd: Łódź
 #15  Wysłany: 2015-05-18, 23:48   

bert69 napisał/a:
Od siebie dodam, że wadą (albo tylko moją fanaberią) jest lekka soczewa na szkle, ale da się z tym żyć

nie da się ;)
i to nie tylko twoja fanaberia :D
_________________
Skate or die!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum