G. Gerlach Projekt 500
Odpowiedz do tematu

: G. Gerlach Projekt 500
Jeden z prowadzonych od początku tego roku projektów nosi roboczą nazwę "Projekt 500".

Ma on za zadanie opracowanie koperty o podwyższonej wodoszczelności - w tym wypadku 50 atmosfer.

Powstał taki model :


OCENZUROWANO

Jest to największa z opracowanych przez nas kopert, o wysokości prawie 16 mm i średnicy 44 mm.

Zastosowaliśmy w niej dość nietypową "anatomiczną" koronkę - jej kształt jest taki jak opuszków palców którymi się nią operuje, i pomimo bardzo dużej i wygodnej średnicy 9.50 mm, nie powinna być w zasadzie wcale odczuwalna na nadgarstku.

Z ciekawostek konstrukcyjnych, jak widzicie z rysunku do takiej wodoszczelności grubość szafiru musiała zostać zwiększona do blisko 5 mm, i sama uszczelka już nie wystarczyła - szkło musi być doszczelniane dodatkowym pierścieniem. Tym samym, cała koperta składa się z ośmiu elementów - koperty, dekla, blaszki sprężynującej, sprężyny wielokątnej, bezela, pierścienia dociskowego, specjalnego tubusu i specjalnej koronki.

Teraz uważajcie, bo zaczyna się śmiesznie :))
Nie mamy nazwy dla tego prodżekta. Sylwester się uparł i wymyślił nazwę "Błotniak" - to był taki miniaturowy batyskaf zrobiony dla polskiej marynarki wojennej. Na ową nazwę reszta naszej wesołej kompaniji dostała kociej mordy, a jeden to się zaprzysiągł że po trupie najwyżej :D

Jak by toto nazwać, hy ?

Morświn? Albo inszy kaszalot ? hmmm

Ostatnio zmieniony przez Svedos 2018-06-28, 13:26, w całości zmieniany 2 razy
:
Pomysł z Blotniakiem jest super. Szczególnie, że nie tak dawno udało się go uruchomić chyba?

A projektowi - z przyczyn wiadomych :D - będę kibicował pifko

:
3mam kciuki pifko

:
Hm... to pofilozofuję trochę:
Błotniak - oprócz tego, że to imię batyskafu kojarzy się mnie oczywiście z drapieżnym ptaszkiem.
Jednakowoż mamy cztery (najważniejsze) gatunki błotniaka: stawowy, stepowy, łąkowy i zbożowy,
to nasz będzie któren? ;)
Jeśli się więc rozchodzi o ptactwo bardziej morskie, to najbardziej morski jest chyba jednak BIELIK,
zwany zresztą w anglosaskim półświatku: SEA EAGLE (wiem, angielska nazwa chyba nie przejdzie...)
Przy okazji mamy też okręt podwodny ORP Bielik, jeno on nie stanowi polskiej myśli technicznej,
co może komuś przeszkadzać...
Można by go też nazwać po prosty BATYSKAF :)

:
Błotniak pasuje, gdzie się można zapisać :)) :?:

:
W końcu 44mm pifko Błotniak świetny!

:
"Batyskaf" - fajne pifko

44 mm, bo tak nam wyszło prawdę mówiąc :D Przy tej wysokości mniejsza koperta byłaby nieforemna, a że faktycznie ten wymiar to idealne uzupełnienie oferty, nie bardzo z tym walczyliśmy ;-)

:
A może podejść do sprawy niestandardowo? Duże ciśnienia to nie tylko głębie ale i wysokości. Stratosfera... "Gwiazda Polski". Ciekawa historia, mimo niepowodzenia jednak powód do dumy. Zasługuje na upamiętnienie równie ambitnym jak to przedsięwzięcie projektem:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/...,63021,1,0.html

http://www.epopejabalonow...id=72&Itemid=32

:
ALAMO napisał/a:
Teraz uważajcie, bo zaczyna się śmiesznie :))


Śmiesznie to będzie dopiero jak podacie jego cenę :D

Projekt ciekawy, a jaki mechanizm?

PS. Macie taki przekrój przez P.24?

EDIT:

fasachalan napisał/a:
Duże ciśnienia to nie tylko głębie ale i wysokości. Stratosfera...


Wraz ze wzrostem wysokości ciśnienie tylko maleje i maleje... Aż do próżni w kosmosie. Może chodziło Ci o wzrost temperatury, który faktycznie występuje w strafosferze i termosferze?

Ostatnio zmieniony przez soda 2014-03-23, 10:36, w całości zmieniany 2 razy
:
nie nie chodzi mi o temperaturę. Chodzi mi tak jak pisałem o ciśnienie. A tak naprawdę o to żeby podejść niestandardowo do tematu.

Ostatnio zmieniony przez fasachalan 2014-03-23, 10:40, w całości zmieniany 1 raz
:
Błotniak - czyli Harrier po angielsku, sam błotniak nie do wymówienia raczej dla odbiorcy ze świata, a harrier taki raczej oklepany, bo kojarzy się z samolotem raczej hmmm

YDHTSAF IYDWT TGAGW OYW
:
soda napisał/a:
Śmiesznie to będzie dopiero jak podacie jego cenę

Projekt ciekawy, a jaki mechanizm?

PS. Macie taki przekrój przez P.24?


Nooo, to nie są tanie rzeczy Panie Boczku, nie są .... :D

A mechanizm - TMI NH35A.

:
Ej, ale Błotniak jest dobry!
CO tam go kojarzyć z ptakami, jak dacie na deklu sylwetkę "pojazdu" to sobie zainteresowani znajdą o co biega.
Jakoś włoskie Maiale krąży koło Pama i nikt nie ma z tym problemu, że to świnia :P

FORZA Robert!
RK WRT
:
Z "Błotniakiem" jest pewien problem... Był to pojazd podwodny typu mokrego, tzn. że nurek-operator siedział w kabinie zalanej wodą, a zanużenie wynosiło kilka - kilkanaście metrów. Jak się więc ma "Błotniak" do WR500? Bo nie widzę analogii :)

:
Mnie ta nazwa pasuje bardzo - Błotniak ma moc (a ostatnią rzeczą IMHO jest martwienie się, jak to inni wyartykułują :P :P )

Pozdrawiam
Krzysiek/Fazi64

____________________________________
...Ruski trollu - idi na ch.j...
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.