Poprzedni temat «» Następny temat
Kieszonki ze starej komody
Autor Wiadomość
Kieszonkowe
Starszy Kulis

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
 #1006  Wysłany: 2016-05-25, 20:24   

Fazi napisał/a:
- musiałem odesłać :(

Taka miała być:



A tak przyszła :( :

Obrazek


Nie wiem czy warto było zwracać - wstawienie szkiełka i osadzenie sekundnika to chyba nie są koszty w stosunku do przesyłki zwrotnej.
 
 
Fazi 
Kulis Reloaded


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 65 razy
Wiek: 59
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 34995
Skąd: Polska Pd. B
 #1007  Wysłany: 2016-05-25, 21:04   

Dla zasady :idea: - nic w aukcji o ukruszonym pierścieniu wokół szkła, ani wypadającej wskazówce nie było :( :evil:
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek/Fazi64

____________________________________
...Ruski trollu - idi na ch.j...
 
 
Kieszonkowe
Starszy Kulis

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
 #1008  Wysłany: 2016-05-25, 21:48   

Fazi napisał/a:
Dla zasady ... - nic w aukcji o ukruszonym pierścieniu wokół szkła, ani


Zasady trzeba mieć ;)
chociaż tak to już jest w kupowaniu na aukcjach na odległość.
 
 
hrabia 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 1281
Skąd: Prawy Brzeg Wisły
 #1009  Wysłany: 2016-05-25, 22:59   

Jacek. napisał/a:
Sorry, że nudzę, ale widać kocham się mądrzyć :D
Wychwytu roleczkowego u tego Naskocila nie znajdziesz: wygląda on tak:
http://zegarkiclub.pl/wp-...-roleczkowy.pdf
Jak widać, nic wspólnego z wychwytem rolkowym.

W dupleksie zmniejszenie średnicy rolki dało mniejszy wpływ tarcia zęba o rolkę (dłuższa dźwignia), ale tym samym bardzo zredukowało moment, idący z koła na balans. Dlatego koncentrycznie dodano drugie koło z niższymi zębami i palec na osi balansu, które pełnią funkcje wspomagania napedu balansu.
Zresztą stąd nazwa duplex - wychwyt podwójny.


G.

Panie, ja to lubię, jak się ktoś mądrzy, bo ja sam to o technice zegarkowej wiem malutko. Coś mi się te animacje nie chcą zassać, jak próbuję, ale to może dlatego, że lekko mnie senność bierze i coś głupio klikam.
.
_________________
'Cause I got this crazy way... crazy way I'm swimming in still waters
Ostatnio zmieniony przez hrabia 2016-05-25, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #1010  Wysłany: 2016-05-26, 06:40   

daj znać,jakby były trudności - mam to w wiaderku.


G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
hrabia 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 1281
Skąd: Prawy Brzeg Wisły
 #1011  Wysłany: 2016-05-26, 09:02   

Pobawię się w ten wikiend.
_________________
'Cause I got this crazy way... crazy way I'm swimming in still waters
 
 
Spam
[Usunięty]

 #1012  Wysłany: 2016-06-26, 17:54   

...wygrzebałem na wieczorny spacer Kummera...

 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #1013  Wysłany: 2016-08-13, 15:11   

Najpierw Jacek pokazał swojego Steelmastera marki F. Bachschmid ... potem ja trafiłem swojego i nadal bardzo mi się podoba. :)) Marka zmaterializowała się w latach 70-tych, w nieco tajemniczy sposób, po osiemdziesięciu latach od momentu powstania ...właśnie w formie tej jednej linii - Steelmaster.

Sam Ferdinand Bachschmid prowadził firmę raptem 15 lat (od 1880 roku) i niczym specjalnym się nie wyróżnił, a pewnie znaleźliby się i tacy, którzy zarzuciliby mu łatwiznę i odcinanie kuponów. :)
Ferdinand mianowicie produkował klony Roskopfa, miał nawet jakieś własne patenty, wyjątkowy model z centralną sekundą i ... proces sądowy z braćmi Wille. :D
Jako że w tym klonowaniu nie był jedyny, a ja jestem zadeklarowanym sympatykiem ploretariackich dźwięków, to nie mogłem się powstrzymać i kupiłem złomka ... oczywiście z nadzieją na pomyślne przywrócenie sprawności.



Piękny :)) ... choć pomysł na "ludwikowskie" wskazówki w roskopfach wydaje mi się nadal lekką przesadą.



Tył zgodny z pierwowzorem, koperta z alpaki :)



Mechanizm wygląda klasycznie i jak na roskopfa bardzo przyzwoicie ... ale, ale ... co my tu mamy :shock:



... to mnie kompletnie zaskoczyło ... kupując nie zauważyłem ... nie wiem co powiedzieć :)
 
 
Spam
[Usunięty]

 #1014  Wysłany: 2016-08-14, 08:56   

...jak na klona nader przyzwoicie wykonany... te wszystkie systemy roskopf czy gre roskopfy wyglądały jak tłuczone przez prasę bez żadnej obróbki pilnikiem... a ta kotwica to rzeczywiście zaskoczenie... choć ja zauważyłem bez czytania ;) bo szukam w roskach sygnowanych kotwic...
...a te ludwiki to dla klonów nader typowe... więc chyba nie będzie problemu z dobraniem czegoś... i nawet łożysko wychwytu zakamienili... fiu fiu cool

pifko
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #1015  Wysłany: 2016-08-14, 10:08   

Ale cóż w tym dziwnego? Przecież zastosowanie wychwytu szwajcarskiego w zegarku typu Roskopfa to właśnie ów osławiony patent Bachschmida.

Jeśli nie chwytam istoty pytania - przepraszam. Noc w plecy, prochy przeciwbólowe nie działają - mam prawo być lekko ocipiały.



G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #1016  Wysłany: 2016-08-14, 15:50   

Spam napisał/a:
...jak na klona nader przyzwoicie wykonany... te wszystkie systemy roskopf czy gre roskopfy wyglądały jak tłuczone przez prasę bez żadnej obróbki pilnikiem...


Wydaje mi się, że szczególnie te najstarsze klony były całkiem dobrej jakości, szczególnie kilku firm które produkowały pod własnym szyldem. Te tłoczone blaszaki były zazwyczaj anonimowe, mnie się wydaje że późniejsze. Szkoda, że tak niewiele jest szczegółowej wiedzy ... to przecież kilkadziesiąt lat wrzucanych do jednego worka z napisem roskopf.

Jacek. napisał/a:
zastosowanie wychwytu szwajcarskiego w zegarku typu Roskopfa to właśnie ów osławiony patent Bachschmida.


Byłem nieobecny gdy sławili :) ... myślałem, że centralna sekunda to główny ich patent ... były przynajmniej dwa; 4554 i ten mój 27553, ... nie mogę znaleźć tej strony z bazą szwajcarskich patentów. :głową w mur:

[ Dodano: 2016-08-14, 17:45 ]
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #1017  Wysłany: 2016-08-14, 19:58   

Litości, to moje ostatnie oczy :)
O ile potrafię coś pojąć, jest to patent Bachschmida na ulepszony zegarek Roskopf. Dalej następuje wyliczenie cech charakterystycznych zegarków zwanych Roskopfami:
1. duży promień bębna sprężyny, wykluczający użycie koła minutowego pośrodku mechanizmu, pozwalając za to zastosowanie zapadki (? - bride sautoir to łańcuszek lub popychacz jak w Bulovie),
2. część wychwytu na oddzielnej podstawie z mostkiem.
Dalej mowa, że objęte patentem udoskonalenie nie umniejsza roskopfowatości Roskopfów. I że modyfikacje pozwalają na zastosowanie elementów, znanych w konstrukcji z kołem centralnym (czyli, jak rozumiem, właśnie centralnego sekundnika), co pokazują ilustracje:
1. widok mecanizmu z dołu, bez wychwytu,
2. wychwyt ze swoją płytą,
3. widok od strony tarczy,
4. bęben sprężyny od dołu, z wałkiem naciągu i remontuarem,
5. przekrój pionowy tegoż zespołu.
Dalej idą szczegóły.

Czyli to mi się pozajęczyło; patent nie opiewa na wymainę wychwytu na szwajcarski, co, jak pomyśleć, jest logiczne. Tylko trzeba pomyśleć cool
Niemniej, nie widziałem Bachschmida z roskopfowym "puzonem" na kołkach. Wszystkie miały wychwyt szwajcarski. Podobnie zresztą jak poprocesowe "F. Bachschmid Patent", które nosiły napis, ale go nie zawierały.
Zdaje się, że Volturi ma taki egzemplarz.




Gburzheimer.

[ Dodano: 2016-08-14, 20:30 ]
---

Dybuk!

...
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #1018  Wysłany: 2016-08-15, 10:44   

Jacek. napisał/a:
Litości, to moje ostatnie oczy

Jakieś szkiełka mam na stanie. ;) :)

Taką hipotetyczną historię odtworzyłem z sieci ...

Etap pierwszy ... "klon dosłowny", kołek, stare sygnowanie, na tarczy Patent którego jeszcze nie było.





Zmiana logo na bardziej roskopfowe, nadal kołek, rok 1891 (taką dedykację ma ten egzemplarz) ...



Patent 4554, 1892 rok ... centralna sekunda ... kołek ...





Ciekawe czego dotyczyły medale jeśli zostały zdobyte przed zarejestrowaniem patentu. :)

Patent 27553 ... znalazłem tylko fragmenty ...



Rok 1904 ... czyli mój to już Orion Watch sygnowany jeszcze F Bachschmid.

Znalazłem tylko fragment ... zadanie dla zmęczonych oczu Jacka. :D



:))
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #1019  Wysłany: 2016-08-15, 12:34   

Woj_Woj napisał/a:
Jacek. napisał/a:
Litości, to moje ostatnie oczy

Jakieś szkiełka mam na stanie. ;) :)


Oczy, nie szkiełka. Szkiełek to tu leży le sterta cool
No i przydałaby się mi jakaś znajomość francuskiego. Może być nawet niewielka :)

Cytat:
Ciekawe czego dotyczyły medale jeśli zostały zdobyte przed zarejestrowaniem patentu. :)


Standardowe biżu z wystaw. Ustanawiano setkę kategorii w każdej branży, a w każdej złoto, srebro i brąz. Nawet ostanie barachło mogło liczyć na np nagrodę Fiołkowego Ratlerka, jeśli nie rozleciało się w trakcie wystawy :)

BTW: mam wrażenie, że obecnie olimpiady zdążają w podobnym kierunku

Cytat:
Patent 27553 ... znalazłem tylko fragmenty ...

Obrazek

Rok 1904 ... czyli mój to już Orion Watch sygnowany jeszcze F Bachschmid.

Znalazłem tylko fragment ... zadanie dla zmęczonych oczu Jacka. :D

Obrazek

:))


Jak mawia lud prosty: "dobre panisko, ludzkie, nie codzień po mordzie bije" :))

Widziny tu opis patentu dodatkowego (tzn. objęte ochroną rozwiązania, będącego udoskonaleniem, wynalazku objętego patentem głównym - przyp. G.) nr 27553/463 z 29 lutego 1904, godzina 8 rano, złożone przez Orion Watch Co. Brandt & Hoffmann, reprezentowanych ich papugę z Bienne, Monsieur Furrera.
Zegarek, będący przedmiotem patentu, posiada paletki wychwytu położone w odległości od osi balansu mniejszej niż jego promień, a środki koła wychwytu, kotwicy i balansu są w linii prostej.
To tyle.

Sprytne. Były kołki odpowiadające powyższemu opisowi, ale określenie ancre jednoznacznie wskazuje na wychwyt kotwicowy szwajcarski.


Gb.

[ Dodano: 2016-08-15, 12:39 ]
---

Jaby wyglądała ta ich horlożeria, gdyby dybuk im robił koło pióra przy skaładaniu tych tysięcy patentów...

le Gboeuf.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #1020  Wysłany: 2016-08-16, 06:59   

Jacek. napisał/a:
Jak mawia lud prosty: "dobre panisko, ludzkie, nie codzień po mordzie bije"

Ludzki Pan ... :D
pifko

Jacek. napisał/a:
Cytat:
Ciekawe czego dotyczyły medale jeśli zostały zdobyte przed zarejestrowaniem patentu.


Standardowe biżu z wystaw. Ustanawiano setkę kategorii w każdej branży, a w każdej złoto, srebro i brąz. Nawet ostanie barachło mogło liczyć na np nagrodę Fiołkowego Ratlerka, jeśli nie rozleciało się w trakcie wystawy


Wychodzi na to, że nagradzali podróby ... wtedy jeszcze Ferdinand nie wprowadził nawet drobnych modyfikacji. :))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum