Poprzedni temat «» Następny temat
Wojskowe nagrodówki
Autor Wiadomość
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #61  Wysłany: 2017-03-02, 20:24   

Jeszcze tytułem aneksu, jako prywatną nagrodówkę spomiędzy prezentowanych dotychczas przeze mnie serii, pokażę Glycine. Zegarek był pokazywany na Forum.

Sprzedający mieszkaniec spod Bud Zosinych zachwalał to ponownie chromowane DH jako zegarek jakimś cudem zdjęty z ręki Alfonsa Kotowskiego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Kotowski
ale powiedzmy, że nawet ja podchodzę do tego sceptycznie hmmm

[ Dodano: 2017-11-11, 03:02 ]
Obiecywane dawno zdjęcia ostatniej ciekawej nagrodówki, jaka mi się trafiła:

[ Dodano: 2018-04-04, 06:42 ]
Uzupełnił kolekcję:

To najstarsza naręczna nagrogówka jaką mam.. Ale co oznacza skrót W.I. (o ile dobrze odczytałem)? Może macie jakieś sugestie?
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
Ostatnio zmieniony przez Wintergreen 2018-04-08, 18:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #62  Wysłany: 2018-04-04, 15:00   

Fajna ta srebrna Preciosa ... a co do "I', które dziwnie podobne jest do "S" w tych "Szeregowych", to nie mam niestety żadnych pomysłów.

Kolejny obiekt w szczególnej kolekcji.
pifko

Drugi raz uzupełniasz post bez podbicia ... nie jest dobrze.
 
 
mw75 
Prezes Uncle Bens'a

Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 6031
Skąd: PL
 #63  Wysłany: 2018-04-04, 15:14   

Wojska saperskie? Były wówczas osobna służbą chyba.
_________________
Antisocial and faceless...
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #64  Wysłany: 2018-04-04, 15:22   

IMHO Wojsko Polskie. Przyjrzyjcie się "P" w La Minute - była taka maniera w ówczesnej kaligrafii.

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Maras 
Klon Starszego Kulisa

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Sie 2016
Posty: 8988
Skąd: PL
 #65  Wysłany: 2018-04-04, 16:06   

piękna Preciosa z historią pifko
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #66  Wysłany: 2018-04-08, 18:15   

Woj_Woj napisał/a:
Drugi raz uzupełniasz post bez podbicia ... nie jest dobrze.


Ano... Sam też powinienem się zrehabilitować po przerwie, jaka sobie zrobiłem. W tym charakterze informuję kumotrów, że zaktualizowałem swoje posty na stronie nr 4, gdzie Photokubeł usunął kiedyś moje zdjęcia i jeszcze dodałem tam dwa szwajcarskie "wynalazki" wręczone w LWP
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
diver 
Ryżowy Długiego Marszu
Prezes KS


Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 07 Wrz 2017
Posty: 1150
Skąd: trzecia planeta
 #67  Wysłany: 2018-04-09, 12:17   

Winter... albo to jest S, albo P czyli Wojsk Saperskich szeregowców, albo Wojsk Polskich szeregowców, rok 1925 może wskazywać na wojska saperskie- które wówczas istniały przed reformą z 1938
_________________
nie zadawaj się z trollem, wybieraj większość ;)
 
 
bladerunner 
Kierownik Pola Ryżowego
Blade Runner


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 1901
Skąd: Angelenos
 #68  Wysłany: 2018-04-09, 15:18   

>>>

W przedmiotowym wątku warto wspomnieć o Ustawie z dnia 18 lipca 1924 roku o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego.
Wprowadzone w dniu 22 listopada 1924 roku przepisy dzieliły żołnierzy Wojska Polskiego na szeregowych i oficerów.
Z kolei szeregowi dzielili się na szeregowców i podoficerów, a według stosunku do służby wojskowej na szeregowych: wojska stałego, rezerwy, pospolitego ruszenia i nadterminowych oraz podoficerów zawodowych.
Ustanowione zostały wtedy następujące stopnie szeregowych WP: szeregowiec, starszy szeregowiec, kapral, plutonowy, sierżant i starszy sierżant.

W związku z powyższym można założyć, że przedmiotowa "nagrodówka" była przyznana na pierwszych tego typu mistrzostwach Wojska Polskiego II RP... :)

<<<
_________________
I've seen things you people wouldn't believe...
Ostatnio zmieniony przez bladerunner 2018-04-09, 15:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kubedes 
Ryżowy


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2011
Posty: 506
Skąd: Ostrówek
 #69  Wysłany: 2018-04-10, 14:16   

diver napisał/a:
Winter... albo to jest S, albo P czyli Wojsk Saperskich szeregowców, albo Wojsk Polskich szeregowców, rok 1925 może wskazywać na wojska saperskie- które wówczas istniały przed reformą z 1938


To jest "S".
Linijkę niżej jest napisane "dla Szeregowych".
Krój ten sam :)
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #70  Wysłany: 2018-04-11, 07:16   

Jakieś zawody saperskie dla szeregowych były i to nawet cykliczne, tylko o strzelaniu ani słowa ... no ale; "Organizacja zawodów nieszczególna." :))

http://www.kpbc.ukw.edu.p...ontent?id=88223
 
 
diver 
Ryżowy Długiego Marszu
Prezes KS


Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 07 Wrz 2017
Posty: 1150
Skąd: trzecia planeta
 #71  Wysłany: 2018-04-11, 09:54   

Woj_Woj napisał/a:
Jakieś zawody saperskie dla szeregowych były i to nawet cykliczne, tylko o strzelaniu ani słowa ... no ale; "Organizacja zawodów nieszczególna." :))

http://www.kpbc.ukw.edu.p...ontent?id=88223

Gdzie żeś to wynalazł pifko , a jednak w tym dziale nie mogło być mowy o tajemnicach..., gdyby to bylo bractwo kurkowe to owszem...
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #72  Wysłany: 2018-04-11, 19:35   


Na zdjęciu z innego konta lepiej widać, że w przypadku tej drugiej litery linia graweru nie była ciągnięta identycznie jak w przypadku "Strzeleckie" i "Szeregowych". Może to przypadek np. wynikający z faktu, że wykonawca graweru zbliżał się do krawędzi dekla i nie miał tyle miejsca, ale całość litery jest bardziej "ściśnięta", pierwszy wywijas jest poprowadzony głębiej i bardziej pionowo (wężej), brak jest "pętelki" po prawej stronie u góry.
Jednocześnie grawer jest na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, co sugerowałoby, że to nie przypadek.. Zwróćcie proszę uwagę, że wywijasy są grawerowane osobno od reszty liter, litery składają się z dużej liczby odrębnych elementów a jednocześnie powtarzalność liter jest bardzo wierna, co jest bardziej pracochłonne i wskazuje na doświadczonego fachowca.
Porównując z grawerem w La Minute, nie mówiąc już o Glicyne to jest to jednak różnica. Tamte są ryte dużo bardziej "ciurkiem".
Ale dyskusja jest naprawdę ciekawa .. pifko dla wszystkich
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
diver 
Ryżowy Długiego Marszu
Prezes KS


Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 07 Wrz 2017
Posty: 1150
Skąd: trzecia planeta
 #73  Wysłany: 2018-04-12, 12:34   

Wintergreen napisał/a:
tej drugiej litery linia graweru nie była ciągnięta identycznie jak w przypadku "Strzeleckie" i "Szeregowych".

zauważyłem, dlatego napisałem iż może być P
_________________
nie zadawaj się z trollem, wybieraj większość ;)
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #74  Wysłany: 2018-04-13, 21:42   

Wintergreen napisał/a:
(...)
Ale dyskusja jest naprawdę ciekawa .. pifko dla wszystkich


Z nazwą rodzaju wojsk jest ciekawiej: oficjalnie były "wojska inżynieryjne i saperzy".
Dowódca rodzaju wojsk Sztabu Generalnego nosił tytuł "naczelny dowódca saperów i szef fortyfikacji". A w Ministerstwie Spraw Wojskowych był Departament V Inżynierii i Saperów.
Poza armiami powstańczymi saperzy nie byli osobnym rodzajem wojsk. Oczywiście w gazetach można napisać wszystko, ale na deklu nagrodowego zegarka, i to nie byle Roskopfa, raczej bym sie nie spodziewał.

Gx.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #75  Wysłany: 2019-03-27, 20:42   

Takie coś zwróciło moją uwagę, ale cena poza zasięgiem :mad:
https://www.olx.pl/oferta...html#5ac4f0c313



Zdjęcia dla celów edukacyjnych ;)
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum