Poprzedni temat «» Następny temat
Piszemy poprawnie po polsku!
Autor Wiadomość
Szymon
[Usunięty]

 #421  Wysłany: 2014-05-27, 08:46   

Toyota napisał/a:
Cóż, znajomy ma na nazwisko Murzyn ;)


Koniecznie musi iść do urzędu zmienić na Afro-amerykanin :D
 
 
wahin 



Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #422  Wysłany: 2014-05-27, 09:25   

Albo na afrosłowianin lub afroeuropejczyk :))
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Ratler Wściekły I 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Forumowy Pajacyków

Pies czy kot?: pies
Wiek: 51
Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 15991
Skąd: Zabrze
 #423  Wysłany: 2014-05-27, 09:37   

a moja koleżanka z pracy o nazwisku dajmy na to Kowalska miała psa Murzyna i gdy podczas wizyty u weterynarza zadano jej pytanie "jak pies się wabi?" odpowiedziała "Murzyn Kowalski"
:)
_________________
Bo każdy z nas ma tu jakąś swoją niszę. Jeden lubi kwarce, inny vintage. Inny tworzy tarcze sygnowane swoim inicjałem. I piękno pasji polega na tym, że wszyscy się tu mieszczą i wszyscy wzajemnie swoją pasję szanują.
 
 
prezesso 
Klon Kierownika Pola Ryżowego
street's disciple


Wiek: 45
Dołączył: 17 Maj 2010
Posty: 13434
Skąd: Łódź
 #424  Wysłany: 2014-05-27, 09:53   

łał.... ale kij w mrowisko... hmmm
Iksu, o co chodzi z tym pierwszym cytatem? Co z nim jest nie tak?
A przyznaję, "lewackie ścierwo" powinno być w cudzysłowiu - owszem wyznałem swoje poglądy polityczne - ale w tym kontekście to nie o politykę mi chodziło, ale o to, że ktoś programowo próbuje wychować moje dzieci inaczej niż ja. A niby z jakiej racji?
Nie podoba mi się to.
Wytłumaczyłem dziecku o latach niewolnictwa i segregacji rasowej, i że należy im się zadośćuczynienie. Ale również wyraziłem jasno, że nie widzę powodów, dla których w Polsce Murzyn ma być Afrokimśtam, Żyd Semitą, Cygan... no właśnie: czym?
Nie wspominając o Metysach, Mulatach na przykład (Może Afrokaukazczykiem :D )

Dlatego:

Z_bych napisał/a:
Woytec, ja mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno. Dlatego, kiedy ktoś usiłuje zwrócić mi uwagę, że Murzyn, to nie Murzyn, a Cygan to nie Cygan (przy Żydzie wybucham smiechem) to mu klaruję jak pastuch krowie na granicy...

A jeśli ktoś nie chce zrozumieć albo nie potrafi, bo jest inteligentny inaczej (tfu, głupi zwyczajnie) to już jego problem.


plus milion!!!!

A teraz proszę o odpowiedź językoznawców, a nie polityków:
1. Czy można mówić w Polsce Murzyn, bez podtekstów i zabarwienia negatywnego?
Poproszę o odpowiedź: tak/nie
2. Jeśli nie, to proszę o informację jak mam się zwracać mówiąc o Murzynie?
_________________
Skate or die!
 
 
Toyota 
Prezes Uncle Bens'a
WhiskyBetaTester


Pies czy kot?: kot
Wiek: 46
Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 6679
Skąd: North
 #425  Wysłany: 2014-05-27, 10:01   

prezesso napisał/a:
łał.... ale kij w mrowisko... hmmm
Iksu, o co chodzi z tym pierwszym cytatem? Co z nim jest nie tak?
A przyznaję, "lewackie ścierwo" powinno być w cudzysłowiu - owszem wyznałem swoje poglądy polityczne - ale w tym kontekście to nie o politykę mi chodziło, ale o to, że ktoś programowo próbuje wychować moje dzieci inaczej niż ja. A niby z jakiej racji?
Nie podoba mi się to.
Wytłumaczyłem dziecku o latach niewolnictwa i segregacji rasowej, i że należy im się zadośćuczynienie. Ale również wyraziłem jasno, że nie widzę powodów, dla których w Polsce Murzyn ma być Afrokimśtam, Żyd Semitą, Cygan... no właśnie: czym?
Nie wspominając o Metysach, Mulatach na przykład (Może Afrokaukazczykiem :D )

Dlatego:

Z_bych napisał/a:
Woytec, ja mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno. Dlatego, kiedy ktoś usiłuje zwrócić mi uwagę, że Murzyn, to nie Murzyn, a Cygan to nie Cygan (przy Żydzie wybucham smiechem) to mu klaruję jak pastuch krowie na granicy...

A jeśli ktoś nie chce zrozumieć albo nie potrafi, bo jest inteligentny inaczej (tfu, głupi zwyczajnie) to już jego problem.


plus milion!!!!

A teraz proszę o odpowiedź językoznawców, a nie polityków:
1. Czy można mówić w Polsce Murzyn, bez podtekstów i zabarwienia negatywnego?
Poproszę o odpowiedź: tak/nie
2. Jeśli nie, to proszę o informację jak mam się zwracać mówiąc o Murzynie?


Jeszcze Indianin = Rdzenny Amerykanin facepalm

Swoją droga ostatnio kadrowa zwróciła uwagę koleżance gdy ta zobaczyła fotkę (MSLync i fotki pracowników w Outlooku) kolegi z Dubaju i na głos powiedziała "Ale że on jest biały?, myślałam że Abdul jest ciemny..." oczywiście słowo "murzyn" w biurze tez jest niepoprawnym określeniem na rasę ale na kolegów z Indii to już nie ma problemu jak się powie "czy Indianie w końcu nam wysłali te komponenty..."
Ogólnie popier.olone amerykańskie wpływy korporacyjne się zawieruszyły zbytnio facepalm
Ostatnio zmieniony przez Toyota 2014-05-27, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szymon
[Usunięty]

 #426  Wysłany: 2014-05-27, 10:03   

prezesso,

Na szybko ze źródeł:

http://sjp.pwn.pl/slownik/2485162/murzyn


Za słownikiem Wiki:

Cytat:
uwagi:
określenie „Murzyn”, zasadniczo mające neutralne znaczenie i pochodzenie, jest przez niektórych uznawane za obraźliwe z powodu związanej z nim frazeologii[1] (zobacz sekcję związki frazeologiczne)




Oraz za poradnią językową:
Cytat:
rasa i Murzyn
Mam pytanie dotyczące definicji PWN słowa Murzyn: „człowiek należący do rasy czarnej”. Czy PWN nie powinno się zdystansować się od pojęcia rasy? Wydaje się to ważne nie tylko ze względu na to, że biolodzy i antropolodzy fizyczni uznają podział ludzi na rasy za wysoce kontrowersyjny, ale również ze względu na negatywne ideologiczne konotacje pojęcia słowa rasa.
Czy nie warto też zaznaczyć, że słowo Murzyn – choć wielu osobom wciąż wydaje się neutralne – może być dla niektórych obraźliwe?


American Heritage Dictionary wyjaśnia słowo Black jako racial group, słownik Dudena definiuje wyraz Schwarzer jako Meschentypus, czyli innymi słowy rasę. Pojęcie rasy nie wywołuje dobrych skojarzeń ze względu na istnienie rasizmu. Ale mimo walki z seksizmem Amerykanie nie zrezygnowali przecież z pojęcia sex 'płeć'. Barack Obama w rozmowie z polskim dziennikarzem w dzisiejszej Gazecie Wyborczej (19.9.2008) także nie unika słowa rasa. Nie wiem, jakie jest zdanie antropologów, ale w języku nienaukowym rasa jest, jak widać, pojęciem wciąż przydatnym.
Drugi poruszany przez Pana problem jest poważniejszy. Myślę, że słowo Murzyn ustąpi w końcu miejsca Czarnemu na zasadzie automatycznego dostosowania do innych języków europejskich, ale na razie wielu starszym Polakom Murzyn wydaje się słowem lepszym. Pamietajmy, że historycznie Murzyn to nie angielskie Negro, lecz starodawne określenie wszystkich ludzi czarno- i ciemnoskórych, jak dawny angielski i niemiecki Moor. Języki germańskie wprowadziły rdzeń niger dopiero w epoce masowego handlu niewolnikami z Afryki, dlatego angielskie Negro kojarzy sie dziś z Chatą wuja Toma, ale polski Murzyn także ze szlachetnym Otellem (choć nie wiadomo, czy nie był on w dzisiejszym znaczeniu Arabem).
Czesi zamienili w 18. wieku mouřenina na černocha i na razie bronią go przed automatyzmem politycznej poprawności, tak jak część Polaków broni Murzyna. Mnie też trochę tego słowa żal, Czarny czy czarnoskóry (brzmi jak czerwonoskóry) nie wydaja sie lepsze. Oczywiście polski Murzyn, mimo lepszego pochodzenia niż Negro, także obrósł obraźliwą frazeologią i dlatego widać dążenia do automatycznej zmiany słów. Nie wiem tylko, czy zamiana słów zmieni stosunki między ludźmi. Czy nie pojawi się obraźliwa frazeologia z Czarnym, czy nie odżyją skojarzenia z czarnuchem?
Zgadzam się natomiast, że w słownikach przydałaby się informacja, iż dla niektórych słowo Murzyn jest obraźliwe. Warto też tam, gdzie można, zastępować i Murzyna, i Czarnego określeniem narodowym lub motywowanym geograficznie. Ryszard Kapuśiński pisał o Afrykańczykach, nie o Murzynach.
Więcej pisałem o tym w artykule Murzyn zrobił swoje. Czy Murzyn może odejść? Historia i przyszłośc słowa „Murzyn” w polszczyźnie (Poradnik Językowy 4/2007).
— Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski



Ale to dalej nie stawia sprawy jednoznacznie.
 
 
Santino 



Wiek: 48
Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 48243
Skąd: Łódź
 #427  Wysłany: 2014-05-27, 10:14   

prezesso napisał/a:
Cygan... no właśnie: czym?

Niby, że Rom...

prezesso napisał/a:
1. Czy można mówić w Polsce Murzyn, bez podtekstów i zabarwienia negatywnego?

Poproszę o odpowiedź: tak/nie

IMO można. A nawet trzeba. pifko
_________________
https://instagram.com/santinoleathercraft?utm_medium=copy_link
 
 
prezesso 
Klon Kierownika Pola Ryżowego
street's disciple


Wiek: 45
Dołączył: 17 Maj 2010
Posty: 13434
Skąd: Łódź
 #428  Wysłany: 2014-05-27, 10:20   

Santino napisał/a:

Niby, że Rom...


:facepalm:

a w ogóle to dzięki... bom myślał, że ja już jakiś inny jestem.
Pozostaje jeszcze kwestia rozmowy w szkole i naprostowania kadry :złośliwiec:

EDIT
jeszcze 3 grosze do cytowanego tekstu: uważam, że obawy autora ( w Polsce akurat) się spełnią i zamiana Murzyna na Czarnego wyjdzie na gorsze.
Dla mnie osobiście Czarny ma zdecydowanie zabarwienie negatywne, wbrew temu co piszą.
Na zachodzie - to i owszem, zgadzam się w całej rozciągłości, że Black jest lepsze o milion od... nawet nie chcę używać tego słowa na N.
No ale żyjemy w Polsce...

Co do Kapuścińskiego - wiemy o kim pisał i on też wiedział.
A jak powiedzieć o ciemnoskórym nie-Hindusie i nie-Arabie, jeśli nie wiemy czy to mieszkaniec Ameryki, Afryki czy Australii?
_________________
Skate or die!
Ostatnio zmieniony przez prezesso 2014-05-27, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fazi 
Kulis Reloaded


Pies czy kot?: pies
Wiek: 59
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 34995
Skąd: Polska Pd. B
 #429  Wysłany: 2014-05-27, 10:25   

prezesso napisał/a:
...Czy można mówić w Polsce Murzyn, bez podtekstów i zabarwienia negatywnego?
Poproszę o odpowiedź: tak/nie...

Dla mnie ten Pan jest autorytetem językowym od zawsze i na zawsze...

http://vod.tvp.pl/audycje...dc-177/10736046

Santino napisał/a:
...IMO można. A nawet trzeba...

+ 1 000 000
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek/Fazi64

____________________________________
...Ruski trollu - idi na ch.j...
Ostatnio zmieniony przez Fazi 2014-05-27, 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ratler Wściekły I 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Forumowy Pajacyków

Pies czy kot?: pies
Wiek: 51
Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 15991
Skąd: Zabrze
 #430  Wysłany: 2014-05-27, 10:28   

prezesso napisał/a:
proszę o informację jak mam się zwracać mówiąc o Murzynie?


hmmm biologiczna mało wydajna maszyna rolnicza :D

a poważnie to moja córka chodzi do szkoły z programem integracji Cyganów i kiedyś poprawiła mnie że nie mówi się Cygan tylko Rom. Kiedy w szkole powiedziała "Cygan" wychowawczyni ją poprawiła, na co moja córka powiedziała jej że tak mówi tatuś. Nauczycielka kazała jej poprawiać mnie gdy tylko będę tak mówił. cool udałem się do szkoły ze słownikiem języka polskiego i Pani już nie każe mnie poprawiać cool
o właśnie przeczytałem prezessa o naprostowywaniu kadry
_________________
Bo każdy z nas ma tu jakąś swoją niszę. Jeden lubi kwarce, inny vintage. Inny tworzy tarcze sygnowane swoim inicjałem. I piękno pasji polega na tym, że wszyscy się tu mieszczą i wszyscy wzajemnie swoją pasję szanują.
Ostatnio zmieniony przez Ratler Wściekły I 2014-05-27, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dorian06 
King of chinese maierans
Prezes KSF


Pies czy kot?: kot
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 29380
Skąd: KrK
 #431  Wysłany: 2014-05-27, 10:34   

prezesso napisał/a:
Santino napisał/a:

Niby, że Rom...


:facepalm:

Zgadzam się z prezesso. Rom nie cygan. facepalm
_________________
Apa13 napisał/a:
Lenistwo to cecha ludzi zaradnych. Zamiast wziac sie do dziela, wola myslec jak ulatwic sobie prace, czy ją ominąć pifko

 
 
Toyota 
Prezes Uncle Bens'a
WhiskyBetaTester


Pies czy kot?: kot
Wiek: 46
Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 6679
Skąd: North
 #432  Wysłany: 2014-05-27, 10:36   

Ciniol napisał/a:


a poważnie to moja córka chodzi do szkoły z programem integracji Cyganów i kiedyś poprawiła mnie że nie mówi się Cygan tylko Rom. Kiedy w szkole powiedziała "Cygan" wychowawczyni ją poprawiła, na co moja córka powiedziała jej że tak mówi tatuś. Nauczycielka kazała jej poprawiać mnie gdy tylko będę tak mówił. cool udałem się do szkoły ze słownikiem języka polskiego i Pani już nie każe mnie poprawiać cool


cygan
1. pot. «o kimś, kto prowadzi nieustabilizowany lub wędrowny tryb życia»
2. pot. «o człowieku mającym śniadą cerę i ciemne włosy»
3. pot. «o kimś, kto kłamie i oszukuje»
 cygański  cyganka


http://sjp.pwn.pl/slownik/2553938/cygan :popcorn:
 
 
Woytec 
Majerankowy
Stary zrzęda


Pies czy kot?: pies
Wiek: 64
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18934
Skąd: TST
 #433  Wysłany: 2014-05-27, 10:41   

Toyota napisał/a:
Cóż, znajomy ma na nazwisko Murzyn ;)


To akurat nie problem bo to Pan Murzyn ;)




prezesso napisał/a:
...mi chodziło, ale o to, że ktoś programowo próbuje wychować moje dzieci inaczej niż ja. A niby z jakiej racji?


Ano dlatego
Trójka czterolatków została wyrzucona z przedszkola w Rybniku, ponieważ rodzice nie wyrazili zgody na uczestnictwo dzieci w programie równościowym...
Czyli mają chodzić w sukienkach i wuj.

albo
Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz uważa, iż można ograniczać wpływ rodziców na naukę dzieci w szkole i przedszkolu...

RPO przytacza także wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który we wrześniu 2011 r. w sprawach dotyczących zakresu ingerencji państwa w proces edukacji w Niemczech i Danii uznał, że rodzice mają ograniczony wpływ na programy szkolne i "mogą edukować dzieci po szkole i w weekendy".


prezesso napisał/a:
Nie podoba mi się to.

Mnie też ale co możemy zrobić?
Niedawno przeczytałem też , że 9-letni Kacper zadzwonił do dyżurnego policji w Bartoszycach i poskarżył się, że bije go babcia. Kobieta stanie przed sądem.
Jedyne, co mnie pociesza to to, że córkę mam już dorosłą, zamężną i o zdrowych poglądach a dzieci juz miał nie będę.
Zaleciłem jej tylko kiedyś uświadomienie własnych dzieciaków, że w domu dziadka obowiązują jego zasady i jeśli kiedykolwiek przydarzy się coś podobnego do tej historii to przykro mi, ale więcej noga takiego (lub takiej) mądrali u mnie nie postanie.
Co prawda wnuków jeszcze nie ma ale lepiej wcześniej jasno określić co i jak ;)


PS
Od razu napiszę, że to nie polityka, to dzisiejszy świat wokół nas wszystkich.
Dziwny i pokręcony.
_________________
pozdrawiam, Wojtek

Komunizm 2.0, czyli nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.
Ostatnio zmieniony przez Woytec 2014-05-27, 11:45, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #434  Wysłany: 2014-05-27, 10:45   

poj...bany Wojtek, poj...bany, bo innego bardziej cywilizowanego słowa na jego określenie nie mam.
_________________
 
 
Szymon
[Usunięty]

 #435  Wysłany: 2014-05-27, 10:49   

Woytec,

Nie klikałem linków, ale przeczytałem tytuły i nasuwa mi się tylko jedno:
ja pier*olę facepalm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum