Porozmawiajmy o zegarkach wojskowych
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi

:
A propos "speer patent" - być może chodzi o Alberta Speer'a Ministra Uzbrojenia i Amunicji Rzeszy, głównego architekta i pupilka Adolfa... A może to tylko zbieżność nazwisk

"trzeba nim począśc zeby zaczoł chodzic"
:
kaido świetne opracowanie :) Dzięki.

:
Raczej chodzi o sperrpatent, co oznacza w wolnym tłumaczeniu patent zablokowany.

Rewelacyjne opracowanie.
Mnie interesuje inna kwestia. Czy chronometry wykorzystywane w U-bootwaffe miały masę świecącą, czy nie? W okrętach podwodnych, raczej wszystkie "zegary" miały masę świecącą, żeby przy awarii oświetlenia można było odczytać wskazania, choćby głębokościomierza. Ciekawe, że same naręczne, tak jak dzisiejsze Stowa, Steinhart Marine nie posiadają lumy, a są wzorowane na zegarkach dla U-bootwaffe kieszonkowych lub naręcznych, które faktycznie jej nie miały.

Time is meaningless, and yet it is all that exists.
:
Na tarczy jest ewidentnie "speer" nie "sper" czyli ew. "patentowana dzida" :wink:

A swoją drogą to naprawdę fajne opracowanie

Ostatnio zmieniony przez kwater 2011-11-27, 12:38, w całości zmieniany 2 razy
:
Yakowlew, rozpracowałeś mnie kaido2 od tyłu to Zodiak.

Wojtku, zgadza sie czytałeś na KMZiZ,lecz z uwagi na to że tam temat umarł to pomyslałem aby tu przekleić moje wypociny sprzed 2-lat, w końcu tu tez są pasjonaci takich sprzętów.

Łukasz nick Luckers wparował z Mulco ode mnie i SPEERem a nawet sie nie przedstawił, oj nieładnie, nieładnie Panie kochany.
To może ja za niego go przedstawie. Łukasz jest członkiem grupy rekonstrukcyjnej WH GRH Hoffmeier działającej w całym kraju. Bardzo często rekonstruują życie żołnierza w rejonie umocnień MRU w okolicach Miedzyrzecza.Dysponuje On potęzną wiedzą na temat WH no a zegarki? Zegarki służbowe WH to tylko dodatek.

Maro zegary i zegarki kieszonkowe( w tym stopery i inne urządzenia ppomiarowe oparte na werksach zegarkowych) dla UW występowały w 2-ch wersjach kolorystycznych tarcz, a mianowicie ecru i czarnej i wszystkie miały mase świecącą trytowa, zaś zwykłe zegarki naręczne były tylko w wersji kolorystycznej ecru gdzie masa świecąca to tryt. Chronografy od Wempe, L&S,Hanhart,laco(B-uhr) wystepowały w równiez przy dwuch kolorach tarcz i masie trytowej.

Poźniej dorzyce wam wiecej kwiatów w szczegółach, tylko niech KMZiZ sie naprawi.

Pozdro!!!
:
Dzięki, to się człowiek cały czas uczy :razz: Swoją drogą o pilotach jest ogrom informacji, o zegarkach podwodników już słabo, albo ja nie umiem szukać.

Time is meaningless, and yet it is all that exists.
:
Maro66 napisał/a:
... Swoją drogą o pilotach jest ogrom informacji, o zegarkach podwodników już słabo, albo ja nie umiem szukać.


Mnie interesują i B-uhry i "U-boot-uhry". Pomimo, że w miarę łatwo znaleźć info o B-uhrach z chęcią poczytał bym opracowanie o nich. Niekoniecznie skondensowane :) im obszerniejsze tym lepiej !

kaido2 gdybyś zechciał kiedyś popełnić coś w tych tematach będę wdzięczny :!:

The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
:
I ja się przyłączę do apelu :)

:
shi_ra napisał/a:
I ja się przyłączę do apelu :)

+ 1

..stare chłopy a pokazują pudełka...jak dzieci..

Wilk jest tylko jeden ! podrupkowicze...
Darmowy serwer fotek do 16 GB
:
Że to temat o zegarkach wojskowych, pozwolę sobie wciąć się z fotkami mojej Revue Sport:







i Universala "Wilhelminy":






Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2011-11-27, 19:59, w całości zmieniany 2 razy
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
:
Z jakich lat te zegarki?

:
Revue Sport bardzo fajny, jak kiedyś już słyszałem powstały jako sportowe cywilne, później zaadoptowane przez WH. Ten tu to 43-44?? Oryginalnie zachowana masa trytowa na indeksach. Świetny!!! Kiedyś może na taki trafię. Ten drugi to aliant na moje oko.

Ostatnio zmieniony przez luckers 2011-11-27, 21:24, w całości zmieniany 1 raz
:
Ale te REVUE to takie raczej "maluszki" w porównaniu do dzisiejszych rozmiarów.
Biorąc pod uwagę szerokość uszu pod pasek, załóżmy 18mm choć tak naprawdę miały nietypowe 17mm, to średnica zegarka jest niewielka - jakieś 30mm.

Tak, czy się mylę ? Mam chyba gdzieś takiego "cywilnego" Revue i Consula.
Poszukam, jak znajdę wstawię fotki.

The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
:
nie ma co narzekać po prostu w latach 30 takie się zegarki nosiło :mrgreen: ludzie widać nie musieli sobie rekompensować pewnych niedostatków wielkością zegarka :wink: a busole w stylu Pama były traktowane jako typowe narzędzia :mrgreen:

sam mam kilka takich zegarków i żaden nie przekracza 34 mm

:
:) nie chodzi mi o rekompensatę czegokolwiek, a o zwykła funkcjonalność (czytelność odczytu aktualnego czasu, nie werk). Zwłaszcza, że były używane w armii. Wydawać by się mogło, że jednak odrobinę większe były by lepsze. No ale cóż, robili takie - widać tak miało być.

The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.