Jacek. Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu Sfermentowanego.
Pomógł: 99 razy Dołączył: 09 Lut 2010 Posty: 15379 Skąd: że by...
#46 Wysłany: 2011-04-10, 21:12
Proszku trzeba dać zdrową pacynę żeby było cokolwiek widać.
Dawniej robiło się rzadki lakier z rozpuszczalnika terpentynowego i styropianu, zarobiony z proszkiem na gęsta emulsję. Krzepł dostatecznie wolno by zdążyć pouzupełniać braki itp. Myślę ze modelarski Humbrol będzie co najmniej tak samo dobry, jeśli nie lepszy.
W sklepie plastycznym powinni wiedzieć o co chodzi jak powiesz akryl czy spoiwo akrylowe. Możesz też wyjaśnić czego ci trzeba - medium, które utrzyma proszek - to może polecą coś innego.
Odkopuję wątek (bo i wart odkopania ) bo nie chcę zakładać nowego tematu.
Cały czas szukam odpowiedniego bindera / medium do rozrabiania świecącego proszku. Do relumowania tarcz kanapkowych takie varnishe / werniksy akrylowe są ok. Ale żeby już zrobić lumową perełkę na bezelu, która może mieć kontakt z wodą i tarciem to niekoniecznie.
Poszukuję takiego medium, które po zaschnięciu daje jednolitą, twardą i połyskującą (najlepiej perłowo) masę. Najlepiej jeszcze wodoodporną.
Coś jak wypełnienie bezela w Dzikach i Sokołach. Albo wypełnienie indeksów w Planet Ocean. Gładka połyskująca powierzchnia. Myślę, że nie będzie to na pewno spoiwo akrylowe.
Może macie jakieś doświadczenia?
Pies czy kot?: pies Pomógł: 7 razy Dołączył: 09 Sty 2013 Posty: 174 Skąd: stond
#49 Wysłany: 2013-01-28, 18:47
Do zrobienia perełki w bezelach używałem przezroczystej żywicy epoksydowej, pięciominutowej, trzydziestominutowej, jaką tam miałem. Kropka jest trwała, nie kurczy się podczas utwardzania, daje ładną powierzchnię. Nie znalazłem bindera do precyzyjniejszych detali (indeksy itd), który by się nie kurczył gdy wysycha rozpuszczalnik, był płynniejszy od kleju epoksy i dawał głądką powierzchnię po utwardzeniu. Jak pisałeś, akryle i inne nitro są ok do kanapek, ale nie nadają się do wszystkiego. Nie miałem styczności z produktami profesjonalnymi, dedykowanymi do takich zastosowań, które można kupić w zestawach z lumą za poważniejsze pieniądze i sam jestem ciekaw co to za żywice/lakiery.
Ostatnio zmieniony przez Pietrek 2013-01-28, 18:47, w całości zmieniany 1 raz
Ja potrzebowałem lumy w starym stylu, tzn. gruboziarnistej - i mieszałem ją z lakierem bezbarwnym rozcienczonym rozpuszczalnkiem. Rozpuszczalnik odparowuje, zostaje samo ziarno z minimalną ilością lakieru jako spoiwo.
JAk robiłem gładką, to dawałem lakier bez rozpuszczalnika, i do tego drobniejszy proszek.
_________________
Ewamilewski [Usunięty]
#52 Wysłany: 2013-01-29, 21:07
Gruboziarnistą mieszam ze szkłem
na końcu ma tak świecić ....... ale coś jeszcze nie wychodzi.
Pomógł: 8 razy Wiek: 68 Dołączył: 31 Sty 2013 Posty: 1491 Skąd: z innego wymiaru
#53 Wysłany: 2018-09-07, 09:39
Czy w powyższym temacie pojawiły się jakieś nowości produkcyjne, umożliwiające łatwiejszą pracę nad uzyskaniem świecenia wskazówek w ciemności ?
Pytam, gdyż zamierzam w swoim Unitasie zregenerować wypełnienie wskazówek, poprzez naniesienie nowej masy fotoluminescencyjnej.
Jak na razie, znalazłem taką farbę, która być może spełni wymagania - https://allegro.pl/lakier-fotoluminescencyjny-swiecacy-w-ciemnosci-i7521227019.html
_________________ Normalność, to indywidualne postrzeganie rzeczywistości.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach