ACzS-1 - radziecki chronometr lotniczy
Odpowiedz do tematu

Maras68
[Usunięty]
:
super pifko

:
Odkopię temat, bo nie chce zakładać nowego. Być może było to już poruszane, ale chciałem zapytać o szkodliwość zegarów wojskowych i starych zegarków z lat 50-60 tych pod kątem użycia wskazówkach radu. Jak to w końcu z tym jest, bo trochę się ostatnio przestraszyłem i zastanawiam się nad pozbyciem kilku swoich staruszków :(

:
Sławek - to poważna sprawa. Pokaż jakie masz i ja rad-nie rad ten rad od Ciebie zabiorę - w końcu to zdrowie najważniejsze. Ja zrobię ołowianą gablotę i trudno, niech trują mnie :))

Pokaż bo jestem Ciekaw a tak na poważnie to był gdzieś taki temat i tam było cos w stylu że jak się nie liże wskazówek z miłosci do zegarków to ich radioaktywność po tylu latach jest taka że licznik geigera mullera z odległosci kilku cm nawet nie jęknie. :)

Ostatnio zmieniony przez roman7000 2015-10-21, 21:53, w całości zmieniany 1 raz
Pozdrawiam Roman
:
Znam ten temat i to stwierdzenie dotyczące lizania :)

Poruszyłem ten wątek pod wpływem rozmowy jaką odbyłem przy zakupie jednego zegarka. Trochę mnie sprzedający nastraszył.

Chciałbym mimo wszystko móc jakoś sprawdzić wskazania. Tylko skąd tu licznik wytrzasnąć :P

:
Buczo napisał/a:
Tylko skąd tu licznik wytrzasnąć :P

Wyślij do mnie, licznik znajdę i w wypadku wskazań zagrażających życiu zabezpieczę przed ponownym użyciem :)

:
Oo to to :popcorn:
Komisyjnie zabezpieczymy :złośliwiec:

:
Przypomniał mi się Misinek z geigerem na spocie Kizi. Otóż łaził z tym pudłem jak Orcio po okopach Świętej Trójcy i mantykował. W jednym miejscu licznik terkotał wyjątkowo wściekle, ale, rzecz ciekawa, przystawiony do okolicznych zegarków uspokajał się znacząco. Okazało się, że powodem terkotu jest jego kawa.

Gboo.

:
Panowie, o lizaniu tarcz i wskazówek to już pisałem na KIZI jakiś czas temu...
Temat tu:
http://zegarkiclub.pl/for...ów-radzieckich/

po skończonej partii i królowie,
i zwykłe pionki składane są do tego samego pudełka
:
Trochę się uspokoiłem. Już nawet zacząłem robić fotki na aukcje. Może jeszcze się wstrzymam :P


:
Buczo napisał/a:
Trochę się uspokoiłem. Już nawet zacząłem robić fotki na aukcje. Może jeszcze się wstrzymam :P

Obrazek

E tam :) ten to na wskazówkach i indeksach ma fosfor. Były wersje z radem, ale wtedy na tarczy jest napis RA.

:
Kameraden mam małe pytanko, jakie jest zadanie tych dwóch elementów na bębnach naciągu w Aczasach i ich pochodnych. Dokładnie chodzi o ten z dzyndzlem na osi i koniczynką z boku. Co to jest, czy to coś w rodzaju hamulaca mającego za zadanie wyhamować szybko odkręcającą się sprężynę????


:
To maltanka, czyli koło maltańskie. Słuzy do ograniczania liczby obrotów do tylu, ile jest listków; jak widzisz, jeden listek ma wypukły szczyt i koło już dalej nie pójdzie.


G.

Ostatnio zmieniony przez Jacek. 2018-04-16, 18:56, w całości zmieniany 1 raz
"We offer best solutions in search of a problem"
:
Czyli, to blokuje ew. odwijającą się - zerwaną - sprężynę.
Dobrze kombinuję, że to po to że ona jest bardzo silna i by mogła kęsim porobić ? hmmm
Bo w takim 2416, to wiesz co zerwana sprężyna robił .. prr..pfff ...ee ... ;-)

:
ALAMO napisał/a:
Czyli, to blokuje ew. odwijającą się - zerwaną - sprężynę.
Dobrze kombinuję, że to po to że ona jest bardzo silna i by mogła kęsim porobić ? hmmm
Bo w takim 2416, to wiesz co zerwana sprężyna robił .. prr..pfff ...ee ... ;-)


Maltanka po prostu uniemożliwia przekręcenie sprężyny - w naciągu ACzSa jest dość spore przełożenie. a sprężyna nie jest zbyt silna - zakłada się paluchami.
W mechaniźmie oś jest zablokowana zapadką, a wieniec bębna obciążony przekładnią i wychwytam. Więc jak sprężyna pęknie, to zrobi trochę szumu wewnątrz bębna, i to wszystko.

Inna rzecz, że w momencieci pęknięta sprężyny na przekładnię chodu niekiedy idzie krótki, ale dość spory moment wsteczny. W starych kieszonkach amerykańskich stosowano tzw safety pinion, czyli zębnik do sprężyny, nakręcony na oś minutową. Gdy sprężyna "strzeli", zębnik odkręcała się na gwincie o jeden - dwa obroty, tym samym chroniąc wychwyt.

Gbq.

Ostatnio zmieniony przez Jacek. 2018-04-16, 19:42, w całości zmieniany 2 razy
"We offer best solutions in search of a problem"
:
Tu jest dobrze wyjaśnione. Jest ruchoma grafika, komentarz i graficzna rozpiska rozkładu sił sprężyny.

https://www.youtube.com/watch?v=l7cyHiuKWuY

The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.