Zegarkowe linki, artykuły i wydarzenia
Odpowiedz do tematu

:
Ale naprawdę chcecie rozmawiać o roli syndykatów w kształtowaniu społeczeństwa ? :popcorn:
Czy od razu wam powiedzieć do czego dojdziecie ? :złośliwiec:

:
Powiedz od razu :popcorn:

Skate or die!
:
Że cały świat to gówno.
Oprócz sików.

:
ALAMO napisał/a:
Że cały świat to gówno.
Oprócz sików.

:D :D

diver
[Usunięty]
:
;) ;) ;)
mw75 napisał/a:
Mzeg napisał/a:
Poza tym branża ma poważny problem, a mianowicie obecne pokolenie 30-40 latków jest biedniejsze niż pokolenie rodziców

Taka ciekawostka ;) .
Udało mi się odszukać cenę jednej z moich Omeg (Geneve) z pokolenia rodziców. 280 CHF, co dawało wówczas przy +/- kursie $ wynoszącym ok. 2,5 CHF około 112$.
Używając kalkulatora wartości ze strony https://www.measuringwort...lativevalue.php
przy zastosowaniu Consumer Price Index uzyskamy równowartość dzisiejszych ok 500$.
Czy biorąc nawet pod uwagę zgrubne rachunki i zmiany dochodów przez te 40 lat (np. w USA http://www.census.gov/dat...households.html , u nas takie porównanie nic nie da, bo 40 lat temu mieliśmy PRL...) nie wydaje Wam się, że oferta Omegi wówczas była skierowana także do innej grupy konsumentów niż dzisiaj? I na zegarki tej firmy w USA mogli sobie pozwolić także ludzie o zdecydowanie niższych dochodach niż aktualnie?

Jeżeli coś pomerdałem, to proszę o naprostowanie ;) .
.

Za gierka kupiłem sobie piękną Helvetke z certyfikatem chronometru- to były 2wyplaty młodego pracownika, wtedy nie było akcyzy doktorze ;)

:
Celowo nie chciałem poruszać tematyki naszego rynku, zwłaszcza z okresu PRL, gdyż ekonomia socjalizmu z ekonomią ma wspólny tylko rzeczownik w nazwie.
W 1975 roku Omega kosztująca np. 120 $ to było w USA ok. 57 godzin pracy, przy założeniu ogólnokrajowej płacy minimalnej (minimal wage) 2,1$ za godzinę w ówczesnych dolarach. Benzyna kosztowała wówczas 44-59 centów za galon.
Tydzień pracy na Omegę Geneve na 1022.
Jeszcze raz, tydzień pracy dla najniżej opłacanej siły roboczej.
Aktualnie płaca minimalna w USA to bodajże 7,25$ za godzinę... Ceny najtańszych Omeg?
Mam nadzieję, że teraz widać o czym pisałem...

No ale skoro PRL, to PRL ;) . W PRL zaś ta sama Omega kosztowała w 1977 8700 zł.
http://manufakturaczasu.p...-7-1024x683.jpg
Przy przeciętnych miesięcznych zarobkach ok. 4600 zł. Czyli, dokładnie jak napisałeś, ponad dwa miesiące pracy na zegarek.

Ostatnio zmieniony przez mw75 2016-12-14, 11:01, w całości zmieniany 1 raz
Antisocial and faceless...
:
mw75 napisał/a:

Przy przeciętnych miesięcznych zarobkach ok. 4600 zł. Czyli, dokładnie jak napisałeś, ponad dwa miesiące pracy na zegarek.


Ale o obliczaniu "przeciętnych" czyli tak zwanych średnich zarobków też poczytałeś? :popcorn:
http://www.praca.pl/porad...ej_pr-1519.html
Cytat:
Mediana wynagrodzeń w naszym kraju wynosi bowiem 3291,56 zł. Oznacza to, że połowa Polaków zarabia powyżej, a druga połowa poniżej tej kwoty. Najczęściej otrzymywana pensja (tzw. dominanta) to zaś 2469,47 zł brutto, czyli niecałe 1800 zł „na rękę”

Bo to bardziej jak ten spacer z psem...

Edit
Tu trochę więcej
http://wynagrodzenia.pl/a...sredniej-pensji

Ostatnio zmieniony przez Woytec 2016-12-14, 08:56, w całości zmieniany 3 razy
:
mw75 napisał/a:
Przy przeciętnych miesięcznych zarobkach ok. 4600 zł. Czyli, dokładnie jak napisałeś, ponad dwa miesiące pracy na zegarek.


Widzisz jak w PRL było dobrze? I komu to przeszkadzało ? :złośliwiec:

:
ALAMO, no popatrz, a tak było pięknie ;) .
Ale nie wyciągajmy zbyt daleko idących wniosków, pisząc o relacji przeciętnych zarobków do wartości owej Omegi chciałem pokazać, to o czym wspomniałem wcześniej, o moim zdaniem zmianie targetu firmy w przeciągu tych +/- 40 lat.
Woytec napisał/a:
Ale o obliczaniu "przeciętnych" czyli tak zwanych średnich zarobków też poczytałeś?

Nie musiałem niczego czytać w internetowych poradnikach gdyż statystyki podstawowe są mi po prostu znane, rozróżniam je i rozumiem, stosując praktycznie codziennie... Dodatkowo, nie chciało im się przeliczać, a za razem Was zanudzać, wyliczeniami ile Omeg Geneve z fotki można było kupić (nie wdając się w szczegóły typu netto/brutto) w 1977 za medianę, modę, średnią, średnią geometryczną czy też harmoniczną (zakładając, że chciałoby mi się kopać w rocznikach GUS) ;) . :))

Antisocial and faceless...
:
Wal się wykształciuchu :złośliwiec: :D

diver
[Usunięty]
:
celowo ruszyłem temat PRL-u, no jeśli pamiętamy (ja pamiętam) iż dolar kosztował 120 zł to taka omesia kosztowała 72 dolce, no ale nie czepiajmy sie omesi, taki MB wypasiony 123 300D kosztował wtedy 20k D marek , a dziś ta sama klasa i pojemność ?
co do średnich- Polska to dziwny kraj jak mawiał zulu gula, inaczej liczą kryterium dochodowe do zasiłku inaczej do kredytu, a propos średniej: wiecie ile wynosi średnia krajowa kadry kierowniczej? (od niej naliczane sa stawki dla np. tłumaczy)
powiecie że więcej niż zwykła średnia krajowa... sprawdźcie 1766 zł- tyle kadra kierownicza zarabia srednio w polsze :D

:
To chyba jakieś dane zgrupowane dla członków rad nadzorczych podzielone po firmie, albo ulubione przez wszystkich stanowisko pracy nazywa się "Kierownik nadzoru ds. czystości powierzchni poziomych" :D

A wristwatch plays a very important role for a true gentleman. As he lifts the watch in front of his face to apparently check the time - he can also surreptitiously use his other hand to make sure his fly zip is closed.
:
arek314 napisał/a:
To chyba jakieś dane zgrupowane dla członków rad nadzorczych podzielone po firmie, albo ulubione przez wszystkich stanowisko pracy nazywa się "Kierownik nadzoru ds. czystości powierzchni poziomych" :D


No własnie też mi się cos nie zgadza. Chętnie bym jakieś źródło do tyuch rewelacji zobaczył, bo po pierwszym googlowaniu kilka wybranych zestawień z pierwszej strony wyników pokazuje średnią na poziomie kilku średnich krajowych. Te które dzielą na branże są bardziej zróżnocowane, ale kwoty też są przynajmniej średnia krajowa x2 hmmm

:
Fajny :popcorn:
Ale za $3550, to że tak powiem ...

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.