koła automatu 2416b - nietypowe pytanko :)
Odpowiedz do tematu

: koła automatu 2416b - nietypowe pytanko :)
Mam taką oto parkę:

Oba zegarki (a więc teoretycznie oba werki) pochodzą z 1985 roku - zwróćcie koledzy jednak uwagę na kolor kół w automacie - w jednym barwy stalowej, w drugim takie jak współczesne "kolorowe" - zastanawiałem się, czy przypadkiem ten "typowy" nie ma kół z jakiejś współczesnej odmiany (po naprawie), ale wszystkie 2416b vintage, które znalazłem w sieć też mają te typowe "kolorowe". Jak więc interpretować te "stalowe"?

Są też inne różnice np. wachnik (punkciki). Skłaniam się ku opcji, że jeden z werków został po prostu wymieniony po awarii, ale jeśli tak to który...
i oczywiście (przede wszystkim) te stalowe koła...

Ostatnio zmieniony przez voli 2010-07-08, 01:05, w całości zmieniany 2 razy
:
Ciekawa zagadka, niestety odpowiedzi na nią nie znam, ale werki wyglądają pięknie.

:
Obejrzyj kolorowe koła przy silnym oświetleniu pod lupą, a zobaczysz na 99% rubinowe, a nie metalowe rolki, co oznacza, ze mechanizm faktycznie ma 31 kamieni i koła mogły być wymienione. Te stalowe koła to wcześniejszy typ z metalowymi rolkami, które były mniej trwałe od rubinowych. Jednakże pozostaje pytanie, czy koła na pewno były wymienione, bo możliwe jest teoretycznie, ze Vostok najpierw zmienił koła, a dopiero potem zdecydował się na uwzględnienie zmian na tarczy (Sława np wcale nie uwzględnia kamieni w kołach automatu przy podawaniu ilości kamieni). Choć biorąc pod uwagę inny wahnik, inne wykończenie płyty aytomatu i inne koła wydaje się jednak, ze mechanizm jest późniejszy, pewnie podmieniony w całosci, chyba, że w roku '85 Vostok gruntownie zmodernizował mechanznim do wersji B :)

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2010-07-08, 09:10, w całości zmieniany 2 razy
Ну, погоди! :wkurzony:
:
Jeszcze pewna obserwacja - tam, gdzie jest srubka mocujaca duże koło naicągu do wałka bębna sprężyny w płycie automatu jest delikatne wcięcie - widać je na obu zdjęciach. Nowe 2416B go nie posiadają, więc być moze faktycznie jest to jednak fabrycznie już 31-kamieniowy 2416b, jeszcze ze starą tarczą? Bo musi to być starsza (pierwsza?) odmiana wersji B...

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2010-07-08, 16:57, w całości zmieniany 1 raz
Ну, погоди! :wkurzony:
:
Obie płyty automatu są "prążkowane" po prostu jedna jest nieco przybrudzona + są pod innym katem i światło się inaczej odbiło. Zrobię oględziny kół zgodnie z twoją sugestią jak będzie chwila i napiszę jakie są ustalenia :)

:
Znalazłem chwilkę:
Chyba ślepne na starość - stalowe koła automatu ma odmiana z podwójnym datownikiem i wersja ocechowana jako A:
http://www.netgrafik.ch/automatic-2.htm
http://www.netgrafik.ch/automatic-23.htm
Co do rolek - sprawdziłem: w stalowym są stalowe, a w "kolorowym" rubinowe. Oba werki mają jednak cechę SU 2416b.

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.