Frances Rubie - amerykańskie cudo
Odpowiedz do tematu

: Frances Rubie - amerykańskie cudo
Relacja z oględzin topowej amerykańskiej damki z XIX wieku:

Tylko proszę nie krytykujcie za bardzo - to nie miał być pełny serwis z porządnym czyszczeniem, tylko po prostu ciciałem go uruchomić, a przede wszystkim obejrzeć :) .


Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
...Paweł... widziałem przed chwilą na sąsiednim forum... i jakby to powiedzieć... lekko się znerwiłem ;) ...
...piękny zegar...


...mocno się namęczyłeś przy tej osi balansowej :?:

Ostatnio zmieniony przez Spam 2013-05-15, 20:58, w całości zmieniany 1 raz
:
Mechanizm rewelacyjny, gratuluję udanej naprawy zwłaszcza tych pokrzywionych czopów. Opis bardzo dobry - wielkie dzięki. pifko

:
Spam, to nie jest męczące, raczej czasochłonne. Bo jak się naciśnie za mocno, to się złamie, a pęsetę trzeba podgrzewać (zapalniczką) dosłownei co kilka sekund prostowania. Także trwało to kilkadziesiąt minut :)

Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
...ale efekt jest... myślałem, że ta hamerykańska stal nie do ruszenia...

:
Do ruszenia jest, choć przyznam, ze w Mołnii o wiele łatwiej to idzie.

Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
...ten werk w połączeniu z porcelanową tarczą jest zajebibi...
...a koperta :?: będzie srebro :?:


...edytka... a tę podkładkę pod balans to jak :?:

Ostatnio zmieniony przez Spam 2013-05-15, 21:56, w całości zmieniany 1 raz
:
Kopertę ciężko będzie dostać... Już nawet założyłem podstronkę "kolekcjonerskie mechanizmy", bo po prostu dostanie koperty to niemal "mission impossible".

Podkładki pod mostek balansu to z jednym wyjątkiem "chałupnictwo" do granic, ale sa powszechnie stosowane, oczywiście w rozsądnym zakresie.
ideałem jest, gdy oś jest tylko ciut za wysoka i stosuje się podkładkę pod cały półmostek (tzn podkładkę idealnie o kształcie tej części, która dotyka głownej płyty.
Taka podkładka symetrycznie unosi cały mostek, czyli nie zmienia nachylenia mostka w stosunku do płyyt (mostek jest idealnie poziomo).
Druga opcja, to podkładka tylko po jednej stronie śruby mocującej:

- włożona od strony balansu powoduje uniesienie łożyska, ale i przez to łożysko jest nieco krzywe. Alternatywnie niektórzy zegarmistrze stosowali delikatne uderzenia w płytę główna żeby mostek gorzej po tej stronie przylegał.
- włożona od strony zewnętrznej w stosunku do śrubki mocującej powoduje, że łożysko delikatnie opada i zmniejsza to luz pionowy balansu.

Jest to doskonałe doraźne rozwiazanie w sytuacji, jaką miałem z moim super-wczesnym Elginem:



W tym Elginku jest taka trudna sytuacja - widać musiał płasko upaść, bo jeden z czopów osi jest przypłaszczony delikatnie na końcu (nie zgięty tylko nieco spłaszczony).
Efekt jest taki, ze na tym czopie działa dobrze, a jak się go odwróci, to ta pogrubiała część wchodzi w łożysko i balans natychmiast się blokuje. Zastosowanie takiej podkładki zmniejszającej dystans między łożyskami do minimum powoduje, że balans nie moze opaść i przestaje się blokować. Proste :)

Oczywiście - najlepiej poprawić czop, ale do tego potrzeba sprzętu. A z przyczyn czysto finansowych nie można każdemu zegarkowi z kolekcji fundować kapitalnego remontu, jesli zwykła podkładka rozwiązuje sprawę - te zegarki i tak nie pracuują na co dzień.

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2013-05-15, 22:27, w całości zmieniany 1 raz
Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
...a taki patent to ja znam... myślałem, że może daje się podkładkę jakoś bezpośrednio pod oś balansową... i zachodziłem w głowę jak to jest możliwe... a z tymi podkładkami pod balans to nieraz kombinowałem, ale z różnej grubości papierem...

:
Podkładki pod oś to oczywiście raczej nie ma, ale kombinuje się z odległością między kamieniem łożyskowym a nakrywkowym, o ile jest taka możliwość...

Ostatnio zmieniony przez pmwas 2013-05-16, 14:43, w całości zmieniany 1 raz
Ну, погоди! :wkurzony:
Spam
[Usunięty]
:
...jak to mówią... oczywista oczywistość...

...a że tak spytam w przy okazji... jakieś pomioty hampdena wpadły :?: czy posucha :?:

mapeth
[Usunięty]
:
pmwas, co tu dużo gadać...jesteś gość!
a serducho zegarek ma cudne
gratuluję nabytku, zdolności i dzięki za świetną lekturę

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.