Casio Edifice EQW-M710
Odpowiedz do tematu

: Casio Edifice EQW-M710
To moja pierwsza recenzja w życiu więc proszę nie bić :mrgreen:

W czasie ostatniej promocji w salonie TimeTrend na Chmielnej zupełnie "niechcący" kupiłem drugiego "Vettela" w życiu. Zegarek był sprzedawany w nowej kolekcji, więc nie obowiązywała go promocja. Jednak po przymiarce nie chciał już opuścić nadgarstka i ku rozpaczy żony, która była ze mną w sklepie wyjąłem kartę i z ciężkim sercem zapłaciłem za zegarek. Ale zacznijmy od początku:

Opisywany model to Casio Edifice EQW-M710. Zegarek występuje w kilku wersjach - na gumie, na stalowej bransolecie, z tarczą czarną lub granatową dodatkowo z czerwonymi lub żółtymi akcentami. Jest również wersja z czarną bransoletą i czarną kopertą pokrytą warstwą PVD.
Ja kupiłem wersję w niepowlekanej stali, z bransoletą i czerwonymi akcentami na tarczy.
Wraz z zegarkiem otrzymujemy papierowy kartonik, metalową puszkę w której zamknięty jest zegarek, grubą instrukcję obsługi wraz z polską wersją językową, z tym że ta ostatnia jest dołączona w formie spiętych kilku kartek A4 (najzwyklejsze xero). Do tego 3 letnia gwarancja z druczkiem do przelewu umożliwiającym przedłużenie gwarancji do lat 6 po wpłaceniu na wskazane konto 20PLN. Oczywiście nie zabrakło przywieszki oraz kilku innych małych i wydawałoby się zupełnie niepotrzebnych karteczek, których nawet nie przeczytałem.
Zegarek wykonany jest wręcz perfekcyjnie, wszystkie elementy dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Posiada szereg przydatnych funkcji takich jak:
- WaveCeptor - czyli automatyczna synchronizacja czasu z zegarem atomowym (obsługa 6 nadajników),
- ToughSolar - pozwalający na ładowanie akumulatorów gdy zegarek wystawiony jest na działanie światła,
- automatyczny kalendarz uwzględniający krótsze miesiące (do roku 2099),
- czas światowy w 29 strefach czasowych,
- alarm,
- stoper 1/100s,
- wodoszczelność 10ATM.



Waga i wymiary:
Zegarek w wersji z bransoletą waży około 168gram więc ręki nie urywa ale czuć go wyraźnie na nadgarstku i osobom przyzwyczajonym do lekkich, kwarcowych "garniturowców" początkowo ciężar może dawać się we znaki.
Zewnętrzny bezel ma średnicę 42mm. Koperta jest tak zaprojektowana, że jej elementy wystają poza obrys zewnętrznego ringu i stanowi wraz z przyciskami i koronką zwartą konstrukcję o średnicy 47,3mm.
Pozostałe wymiary: wysokość - 50,5mm oraz grubość 12,6mm.

Bransoleta
Ogniwa wykonane są z pełnej zmatowionej stali z elementami polerowanymi biegnącymi w dwóch rzędach przez środek bransolety. Zapięcie jest stosunkowo krótkie i opatrzone jest logiem oraz nazwą serii Edifice. Moje zdziwienie wzbudził fakt, że nie jest zaopatrzone w zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, jednak zapina się bardzo pewnie i wydaje się, że przypadkowe otwarcie jej nie grozi. Krótkie zapięcie spowodowało, że regulacja długości bransolety ogranicza się tylko do dwóch pozycji i pozwala skrócić bransoletę o zaledwie 3mm. Więc by dobrze dopasować zegarek nie ominie nas raczej zabawa w żonglowanie ogniwami bransolety.



Koperta
Koperta wykonana jest ze stali. Górna część koperty oraz dekiel są zmatowione, boki oraz przyciski mocno odbijają promienie światła - są wypolerowane i błyszczące, co w połączeniu z błyszczącymi elementami tarczy oraz błyszczącą bransoletą powoduje, że zegarek mocno rzuca się w oczy. W czasie spacerów w "szemranych" miejscach lepiej więc opuścić rękaw ;) . Na kopercie umieszczone są cztery przyciski służące do obsługi zegarka oraz koronka wykończona efektownym, czerwonym logo Edifice, która wbrew pozorom nie obsługuje wskazówek a wewnętrzny ring. Rozwiązanie to zresztą niezbyt dobrze się sprawdza i wewnętrzny ring pełni raczej funkcję ozdobną niż użyteczną gdyż w czasie noszenia zegarka koronka ocierając się o skórę powoduje ciągłe przestawianie się wewnętrznego ringu.
Śruby na uszach sugerują, że są one przewiercone i bransoleta jest mocowana za ich pomocą jednak to tylko atrapa. W rzeczywistości zastosowano zwykłe teleskopy pozwalające na zastąpienie bransolety gumą czy paskiem 22mm.
Dekiel jest przykręcony 4 śrubami i zamiast ozdobników zawiera informację o zastosowanych technologiach, opis przycisków oraz inne dane takie jak oznaczenie modelu czy klasę wodoszczelności - 10ATM, co jak na sportowy zegarek w zupełności wystarcza.





Tarcza
Posiadam wersję z czarną tarczą z czerwonymi akcentami. Co prawda nie sprawia wrażenia tak silnej trójwymiarowości jak w niektórych modelach EF ale w żadnym wypadku nie jest to wada. Jak we wszystkich zegarkach z serii Edifice tarcza została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, wręcz perfekcyjnie. Początkowo może wydawać się, że na tarczy panuje bałagan i odczytanie z niej czegokolwiek jest bardzo trudne. Nic bardziej mylnego. Wszystko wydaje się mieć swoje miejsce i po krótkim obcowaniu z zegarkiem szybko dochodzimy do wniosku, że projektanci wcale nie palili majeranku i umieszczenie poszczególnych elementów ma sens. Inną sprawą jest to, że w zegarku upchnięto tyle funkcji, że odczytanie wszystkich jest możliwe o ile właściciel posiada naprawdę dobry wzrok ;) Co znajdziemy na tarczy?
Na zewnątrz tarczy umieszczony jest stały, czarny ring z naniesionymi nazwami miast pozwalającymi sprawdzić czas w 29 strefach czasowych. Pod mineralnym szkłem odpornym na zarysowania znajduje się kolejny, przestawiany koronką ring, ktróy pełni raczej funkcję ozdobną gdyż w czasie noszenia zegarka bez przerwy się przestawia. Wskazówki oraz indeksy pokryte są substancją świecącą, która co prawda nie świeci tak jasno jak w niektórych Seiko, ale w zupełności wystarcza by przez całą noc swobodnie odczytać godzinę.
Jak przystało na rasowy, sportowy zegarek nie obyło się bez dodatkowych wielofunkcyjnych tarczek. Na prawej z wskaźnikiem 24 godzinnym możemy min. odczytać czas w wybranej strefie czasowej, sprawdzić wskazania alarmu, pełni ona również funkcję wskaźnika sekund i minut w trybie stopera. Lewa tarcza pokazuje dzień tygodnia i wskazania stopera z dokładnością do 1/100s. Poza tym wskazuje tryb funkcji gdy zechcemy wejść w ustawienia zegarka. Dolna tarczka to uproszczony, 24 godzinny wskaźnik aktualnej godziny.
Duża wskazówka sekundy, co bardzo podoba mi się w serii Edifice, pełni funkcję tradycyjnego sekundnika i w normalnym trybie pracy w odstępach sekundowych krąży po tarczy zegarka. W trybie stopera jej prędkość gwałtownie wzrasta i po zatrzymaniu wskazuje czas z dokładnością do 1/10s. Dodatkowo za jej pomocą możemy sprawdzić stan synchronizacji czasu z zegarem atomowym czy włączyć/wyłączyć alarm.
Między godziną 4 a 5 umieszczony jest wskaźnik kalendarza, uwzględniający krótsze dni miesiąca, zaprogramowany do 2099r.

Obsługa
Bez przeczytania instrukcji lepiej nie podchodzić do tego zegarka. Wciskanie przycisków na chybił-trafił powoduje, że wskazówki zegarka zaczynają żyć własnym życiem i na pierwszy rzut oka wirują w sposób pozbawiony najmniejszego sensu. Jednak to tylko pozory. Gdy zapoznamy się z instrukcją okazuje się, że nie taki diabeł straszny a obsługa wydaje się banalnie prosta - moim zdaniem dużo łatwiejsza niż w posiadanym przeze mnie wcześniej flagowym G-Shocku GW-9200 czy cyfrowo-analogowym AWG-101.

Podsumowanie
EF EQW-M710 to na pewno propozycja niebanalna dla nieco odważniejszych użytkowników. Nietuzinkowy i przyciągający wzrok wygląd rekompensuje stosunkowo wysoką cenę, w niektórych sklepach przekraczającą 1000PLN. Na szczęście to wyjątki i zegarek z polskiej dystrybucji można kupić za nieco ponad 800PLN. W zamian otrzymujemy wielofunkcyjny, bardzo nowoczesny zegarek, w którym na uwagę zasługuje funkcja automatycznej synchronizacji czasu czy ładowany światłem akumulator. Wszystko zamknięte w perfekcyjnie wykonanej kopercie z równie perfekcyjną tarczą. Jak ktoś chce kupić sportowe cacko za stosunkowo nieduże, w porównaniu do europejskich produkcji, pieniądze może śmiało zaufać Japończykom.














Ostatnio zmieniony przez Tomir 2010-11-01, 17:22, w całości zmieniany 4 razy
sergserg
[Usunięty]
:
Kawał dobrej roboty, aczkolwiek treść jest bardziej reklamą, niż recenzją, bo do tej drugiej trzeba by zestawić zegarek np. z konkurencją no i trochę dłużej poużytkować. Wtedy wyjdą takie rzeczy jak wygoda ciężkiej bransolety, czytelność tarczy, łapanie rys itp.

:
Ciekay opis Tomirek , mi odpowiada ten zegarek .. mamy już na forum dużo ciekawych kwarcowych chrono w tym z wyższej półki .

:
Don Tomirro świetna robota.

Blaz
[Usunięty]
:
Zegarek nie moja bajka, ale recenzję czytało się bardzo dobrze. :wink:

:
Coraz bardziej podobają mi się takie Robocopy :twisted:

:
Tomorek, kawał dobrej recenzji, rzetelnie napisane, ja go noszę już 11 miesiąc, i jeszcze się nie znudził (pomimo innych posiadanych)

Fan zegarków Casio
:
Good job, niech się nosi, ważne, że jestpanbardzozadowolony a to najważniejsze. A zegareczek sympatyczny i ciekawy opis.

:
Fajny opis i fajne zdjęcia.

maciek
[Usunięty]
:
zegarek bardzo fajny, lubię takie cudeńka. A rozglądałeś się jakiie są ceny na zatoce?

:
na zatoce porażka - 300-400$ :shock: W Polsce taniej :shock:

:
Tomirek bardzo przyjemnie się czytało i świetne zdjęcia.
Dzięki :)

Wozu
[Usunięty]
:
Dzięki za ciekawą recenzję czytało się świetnie.
Na tarczy dużo się dzieje, dla mnie za dużo, ale zegarek wygląda znakomicie :D
i ma bardzo dużo ciekawych funkcji, np tą synchronizację, nie mam żadnego takiego zegarka...
Gratuluję i niech się nosi!

:
Dzięki za reckę...każda recka to dobra recka : )
Zegarek zupełnie nie dla mnie ale cieszy jak widzę, że Tobie podszedł.

"Muzyka – po milczeniu – najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)
:
Dzięki Tomirku za reckę aż trudno uwierzyć że pierwsza w życiu :smile:
A do tego fajne zdjęcie
Zegarek obmacałam i mi się podobuje
Będziepanzadowolony gratuluję nabytku

...i nie ma że boli...
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.